Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 02.12.2014

Moderní teorie porfolia vs behaviorální ekonomieModerní teorie portfolia a behaviorální ekonomie představují odlišné myšlenkové proudy, které se pokoušejí vysvětlit chování investorů. Nejjednodušší způsob jak si vysvětlit rozdíl mezi nimi, je přemýšlet o moderní teorii portfolia, tak jak by se chovaly trhy v ideálním světě a o behaviorální ekonomii, tak jak trhy fungují v reálněm světě. Znalost obou teorií nám může pomoci dělat lepší investiční rozhodnutí.
 
Moderní teorie portfolia
Moderní teorie portfolia je základem konvenčního myšlení pro investiční rozhodování. Mnoho hlavních bodů této teorie bylo vytvořeno na počátku 60. let 20. století v hypotéze efektivního trhu od Eugena Fama z University of Chicago. Podle Famovy teorie jsou finanční trhy efektivní, investoři jednají racionálně, mají stejný přístup ke všem informacím a rozhodují se jen na základě dostupných informací.Pokud jsou trhy efektivní, znamená to, že cena vždy odráží veškeré informace, a proto nemůžeme koupit podhodnocené nebo nadhodnocené akcie. Dalším bodem konvenčního myšlení teorie, je že akciové trhy rostou průměrně o 8% ročně (což by znamenalo zdvojnásobení hodnoty portfolia každých 9 let), a hlavním cílem investora je dosáhnout vyšší ziskovosti než je benchmark indexu. Teoreticky to vše zní dobře, ale realita může být odlišná.
 
Behaviorální ekonomie
Navzdory teorii, jsou akcie často obchodovány za ceny, jež nemají opodstatnění, investoři jednají iracionálně a těžko byste hledali vlastníka "průměrného" portfolia, které pravidelně každý rok roste o 8%. Co to tedy znamená? Znamená to, že emoce a psychologie hrají důležitou roli v rozhodování investorů, kteří se chovají nepředvídatelně a iraciónálně. Proto nejlepším způsobem jak nahlížet na rozdíly mezi teorií nového portfolia a behaviorální ekonomíí je brát teorii jako základní rámec pro porozumění a behaviorální ekonomii jako připomínku toho, že i teorie v praxi nemusí fungovat.
 
Efektivita trhu
Představa, že trhy jsou efektivní, je jedním ze základních principů teorie moderního portfolia. Ta předpokládá, že ceny akcií a trhů plně odrážejí všechny dostupné informace. Vzhledem k tomu, že všichni účastníci trhu mají stejné informace, nikdo nemá výhodu v predikci ceny, protože nikdo nemá přístup k informaci, kterou by již ostatní neměli k dispozici. V efektivních trzích se ceny stávají nepředvídatelnými, a proto zde nefungují investiční patterny a přístupy pro předpověď ceny. Na druhou stranu behaviorální ekonomie, která bere v potaz vliv psychologie investorů na cenu trhů, nám dokáže předvídat některé patterny vývoje cen na akciových trzích.
 
Znalost distribuce
Dle teorie moderního portfolia jsou všechny informace distribuovány rovnoměrně. Pokudy by toto platilo i ve skutečnosti, neexistoval by zde insider trading a náhlá překvapení bankrotů. Nezapomeňme, že i osobní preference a schopnosti hrají velikou roli v přístupu k informacím. Je velký rozdíl mezi analytikem, který je placen, aby se celý den zabýval trhy a člověkem, který se věnuje jiné práci a nemá tolik času na sledování trhů. Toto nám dokazuje rozpor mezi teorií a realitou v rovnoměrném přístupu k informacím.
 
Racionální investiční rozhodnutí
Teoreticky všichni investoři činí racionální investiční rozhodnutí. Pokud by každý jednal racionálně, nebyly by zde žádné spekulace, iracionální turbulence cen nebo cennové bubliny. Stejně tak by nikdo nekupoval akcie, když by byla cena příliš vysoká, a pak v panice prodával, když cena klesne. Dejme teorii stranou, všichnii víme, že spekulace a cennové bubliny vznikají a zanikají. Toto jen dokazuje, že iracionální chování investorů hraje velkou roli ve vývoji trhů.
 
Závěrem
I když je důležité studovat teorii efektivnosti trhů, empirické výzkumy nám dokazují, že trhy jsou plné neefektivnosti. Jedním z důvodů je, že každý investor má svůj jedinečný styl a způsob vyhodnocování investic. Někdo může používat strategie založené na technice, jiní na fundamentech nebo jen tak tipují. Toto a mnoho dalších faktorů jako emoce, drby atd. ovlivňuje utváření cen. Je známo, že né všichni investoři jednají na základě sofistikovaných strategiích nebo dokonce informacích. Avšak pochopení toho, co odborníci očekávají a jak mohou účastníci trhu jednat, nám může pomoci činit správná rozhodnutí pro naše portfolio a připravit se na reakci trhu, zatímco se ostatní teprve rozhodují.

Redakce: www.akcieatrhy.cz
 
 
 

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.