Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 14.08.2015

Na pražském magistrátu se jedou bomby


 
 
Bouřlivý spor v pražské koalici mezi Matějem Stropnickým a Adrianou Krnáčovou bobtná ve švech. Ve hře jsou stavební předpisy, které má Praha jako jediné město v ČR v pravomoci již více než 100 let. V kauze je několik faktorů: blaho Pražanů, ekonomické zájmy developerů, boj o teplé místo a v neposlední řadě čest idealisty. 
 
Krnáčová pro ČT24 uvedla:„Neschopnost náměstka Stropnického vyřešit problém s pozastavenými stavebními předpisy začala vážně ohrožovat zájmy Prahy a hrozí nám odejmutí práva vydávat si samostatně pražské stavební předpisy,“ Krnáčová dále dodala:„V takové situaci už není nadále možné přihlížet experimentům pana Stropnického a musela jsem zasáhnout“. Primátorka tedy stavební předpisy nečekaně předložila v úterý radě hlavního města Prahy, a ta je současně i schválila.
 
Stropnický se ale nedal a pro ČT24 prohlásil: „Z toho návrhu vypadly všechny předpisy, které omezují developery. Zejména tzv. plánovací smlouvy, jimiž jsem chtěl zajistit, aby se developeři podíleli na výstavbě veřejné vybavenosti (školy, parky nebo komunikace), a tím ušetřili městu náklady. Ale zdá se, že je developerská lobby velmi silná a že ČSSD a ANO jí v tuto chvíli na plné čáře podléhají.“
 
Matěj Stropnický současně vyzval v dopise Adrianu Krnáčovou, aby předložila seznam autorů, kteří se na zpracování její verze podíleli, jelikož mu připadá, že návrh psali sami developeři. 
 
Vyjádření uvádím pouze v kostce, jelikož ho netřeba více rozvádět. Další informací o případu se můžete dozvědět v různých médiích. 
 
Pojďme ale blíž nahlédnout pod pokličku devoloperů. O maržích se obecně příliš nemluví, nicméně tento případ ve mně vzbudil zájem podívat se na stavební firmy blíže. K informačnímu účelu jsem vybrala dva největší pražské developery. Dopředu upozorňuji, že vybrané dvě společnosti rozhodně nezahrnuji do tohoto sporného případu. Pouze na nich provádím výzkum na základě jejich výroční zprávy, která je běžně dostupná v obchodním rejstříku. V roce 2014 činila čistá zisková marže společnosti A podle její výroční zprávy 28 %. Developer B měl za rok 2014 dle jeho výroční zprávy čistou ziskovou marži 22 %. To je docela slušný výsledek, ne?!  Pro srovnání podle portálu stavba.tzb-info.cz je průměrná minimální zisková marže u velkých stavebních společností v ČR 3 %, u středních a malých firem 9 %. 
 
Podle posledních zpráv Česká pirátská strana (Piráti) uvedla pro E15: „Primátorka Adriana Krnáčová neříkala pravdu, když tvrdila, že nový návrh pražských stavebních předpisů připravil její sekretariát.“ Podle nich to dokazují tzv. metadata některých dokumentů. Primátorka Krnáčová prostřednictvím mluvčího magistrátu Vladimíra Řepky tvrzení Pirátů odmítla. 
 
Doufám, že se případ osvětlí. Jinak získám dojem, že na pražském magistrátu je příliš mnoho tajemných koutů, kde se nemluví, jenom potuchle šeptá.
 
 
Graf č.1: Zisková marže vybraných developerů v % (Zdroj: Obchodní rejstřík) 
 
 
 
 
Graf č.2: Průměrná minimální zisková marže v % (Zdroj: stavba.tzb-info.cz)
 
 
Autor: Eva Mahdalová, analytik, Colosseum, a.s.

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.