Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 14.10.2014

Nahoru nebo dolu?


 

Bude pokračovat propad, nebo se opět nadechneme a následně odrazíme k lepší zítřkům? Ptáme se všichni, ale odpověď nezná nikdo z nás. To, co se v příštím týdnu odehraje, může ale být pro zbytek roku 2014 klíčové. 
 

Obr. 1: Vývoj indexu SP500 2012-2014 (zdroj: stockcharts.com)
 
Hlavní americký index SP500 se po dvou lech opět potkal se svým starým a dobrým přítelem dvousetdenním průměrem. Tento kamarád ho v minulosti vytáhl už z několika průšvihů a my se můžeme pouze domnívat, jak tomu bude tentokrát. Kromě dvousetdenního průměru je ve hře i srpnový support ležící těsně pod hranicí 1900 bodů. Jeho prolomení a současný ponor pod dvousetdenní průměr by mohl být ryzími „techniky“ považováno za signál ke změně trendu a nástupu doby pro investory méně veselé.  Ve hře je tedy poměrně hodně.
 
Přestože jsem v delší perspektivě spíše umírněný pesimista, mám za to, že to „esenpíčko“ tentokrát spíše ustojí. Obě zmíněné hladiny podpory vypadají pevně. Výsledková sezóna by měla být podle odhadů úspěšná. A existují i jiné důvody, proč by pokles započatý před měsícem ještě neměl být tím, který definitivně změní směr pohybu akciového trhu. 
 
Obr. 2: Index volatility VIX v letech  2012-2014 (zdroj: stockcharts.com)
Z druhého obrázku je evidentní, že se na trhy po nějaké době, k radosti traderů a nelibosti investorů vrátil strach. Důvodů je hodně. Počínaje geopolitickým pnutím a konče zprávami o zpomalování klíčových ekonomik. Dá se říci, že jsou tyto obavy fundamentálního charakteru. VIX je opět nad dvacítkou, tedy v teritoriu, které lze při pohledu několik let zpět označit jako hraniční. Raději než VIX samotný ale sleduji časovou strukturu volatility a to pomocí srovnávacího grafu, který je výsledkem poměru hodnoty VIXu a tříměsíčního VXV. Srovnávací graf je obsahem následujícího grafu, který je v horní části doplněn také o cenový vývoj indexu SP500.
 
 
Obr. 3: Časová struktura VIXu v letech  2012-2014 (zdroj: stockcharts.com)
 
Jak je na grafu vyznačeno, okamžiky v nichž se poměr VIX/VXV dostal na současné úrovně, byly v uplynulých letech vždy spojeny s významným low, nebo jeho předzvěstí. V tuto chvíli nevidím důvod, proč by tomu nemohlo být stejně i tentokrát. 
 
Pro vývoj akcií bohužel nemohu v poslední době použít svůj oblíbený Commitment of Traders (COT). Tento pro komoditní trhy velice silný nástroj na indexy nefunguje. Proč, to nevím a ani se o to příliš nestarám. Není příliš důležité nacházet nějaká zdůvodnění. Důležité je vydělávat, nebo alespoň neztrácet peníze. Co ale funguje poměrně spolehlivě, je indikátor vyvinutý mým mentorem Larrym Williamsem. Jeho úkolem je nahrazovat údaje COTu. U reálných komodit je korelace mezi oběma poměrně vysoká. U akciových indexů však v posledních letech prakticky neexistuje. 
 
Obr. 4: COT supplement index  v letech  2012-2014 (zdroj: stockcharts.com)
 
Na grafu jsou opět označeny situace, v nichž byl Larryho indikátor na podobných hodnotách jako nyní. Opět jsou to momenty prakticky shodné s low předchozích poklesů.   
 
Pro další růst hovoří také sezónní faktory. Závěrečný kvartál roku bývá velice často spojen se silným růstem a průběh třetího kvartálu tomu paradoxně také nasvědčuje. Když jsme na konci června diskutovali možný vývoj trhu ve druhé polovině roku 2014, byl Larryho scénář poměrně jasný: „Ve třetím kvartálu očekávám v nejhorším případě silný propad, v tom nejlepším případě obchodování do strany. Pokles by měl přijít na přelomu července a srpna a měl by vytrvat do úvodní části října. Pak by se mohla zvednout opět býčí vlna.“ Z autorských důvodů nemohu publikovat predikci v grafické podobě, nicméně naznačená předpověď, funguje velice přesvědčivě, a proto ji beru v úvahu. Pokud by ale americké akcie nenašly sílu na další růst, pak by to bylo velice špatným znamením. 
 
O tom že jsme už na dně této korekce, ale ještě na sto procent přesvědčen nejsem. Další indikátor, který používám ke sledování přeprodanosti  ukazuje, že trh má stále určitý prostor k poklesu níže. Nelze tedy vyloučit krátkodobou růstovou korekci, následné otestování supportu poblíže pátečního  supportu.
 
Obr. 5: Ukazatel přeprodanosti indexu SP500 v letech  2012-2014 dává trhu ještě trochu prostoru k pohybu níže (zdroj: stockcharts.com)
 
Prozatím tedy na krátkodobějším horizontu pracuji spíše s býčím scénářem, který mám za přece jenom o něco pravděpodobnější. Je ale jasné, že opojení rizikem typické pro roky 2012 a 2013 se letos pozvolna vytrácí. Lídry trhu se opět stávají defenzivní sektory a bývalí rizikově orientovaní favorité odpadají. A to nelze brát na lehkou váhu. Proto je dobré to vnímat a svá portfolia na možnou změnu situace postupně připravovat.     

Autor: Václeav Pech, www.brokertrust.cz

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.