Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 18.02.2015

Několik hoplítů na kybernetickém bojištiSvět se v posledních několika dekádách velmi proměnil. Hlavně co se online bezpečnosti týče. Online bezpečnost se stává stejně důležitá jako fyzická bezpečnost. Ponechme stranou vášnivé debaty o svobodě, systému a dalších vznešených tématech občanské společnosti, které se vyrojí jako houby po dešti jakmile se objeví zmínky nebo stopy, že naše vlády začínají využívat masivní sledovací systémy proto, aby byly schopny sledovat pohyb lidí, bojovat proti organizovanému zločinu, proti daňovým deliktům, apod. To by investora mělo zajímat jen do té míry, jaký dopad to bude mít na byznys té či které entity obchodované na trhu. Podívejme se raději okem pragmatického investora, jestli pro nás “v kybernetické bezpečnosti” skryvá příležitost.
 
Kybernetická bezpečnost se s přesunem veškerých materiálů do elektronické podoby bude stávat stále větším požadavkem resp. standardem jak u uživatelů a zákazníků, tak státu či regulátorů. Nejbezpečnější systém by měly mít bankovní domy. Ale chyba lávky, i takovým jako Morgan Stanley unikají data. 
 
V tomto jednom případě hrál roli lidský faktor, ale už jenom ukládání dat na interním úložišti firmy by banku mohlo ochránit od úniku dat. Sony v prosinci ohlásilo únik kolem 50 000 amerických sociálních identifikačních čísel svých klientů. Ani ikony doby se podobným věcem nevyhnou - v srpnu 2014 Apple oznámil únik fotografií z iCloudu.
 
Ani kreditní karty nejsou uchráněny od zneužití, například Home Depot, ale i Staples musely v roce 2014 oznámit únik těchto poměrně hodně citlivých dat. 
 
Dalším trendem, který bude dozajista tlačit řadu společností k zvýšení výdajů na kybernetickou bezpečnost je kultura BYOD (Bring-Your-Own-Devide), kde se postupně stírají hranice mezi pracovním zařízením a osobním zařízením. Některé firmy již toto téma v minulosti vyřešily, např. Blackberry nabízí možnost přepínání mezi pracovním (zabezpečené heslem) a osobním prostředím zařízení. Ale nyní je scéna s mobilními OS mnohem bohatší - máme BES12 od Blackberry, iOS od Apple, Android od Google, který má mnoho dalších odnoží, Microsoft má také svůj Windows Phone, do čela peletonu tzv. alternativních se tlačí Firefox OS, Ubuntu a další. Profitovat z toho mohou firmy, které se budou zabývat správou a ochranou i těchto zařízení potažmo dat v nich uložených. Nyní si představíme tři zajímavé tituly, které se zabývají různými oblastmi online bezpečnosti. 
 
Palo Alto Networks (PANW) je společnost, která chrání jak společnosti, tak vlády před kybernetickými útoky. Řešení společnosti přináší kombinovanou ochranu firewallu, IDS/IPS a filtrování adres URL. Firma zaměstnává 1900 lidí světově a má partnerství s předními světovými IT společnostmi na komunikaci a bezpečnost jako Symantec nebo Citrix. PANW vstoupilo na burzu teprve v červenci 2012. 
 
Firma v posledních čtyřech čtvrtletích představila co se zisku týče lepší než očekávané výsledky. V posledním známém čtvrtletí 1Q15 předvedla zisk na akcii 0,15 USD (+87 % yoy; proti 3Q +36 %). I pro 2Q15 se čeká zisk na akcii 0,168 USD, meziročně tedy +67,5 %. 
 
Ani co se týče tržeb nejsou očekávání malá, když se pro 2Q15 čeká růst přes 44 % yoy, tedy přes 200 mil. USD. Firma je podle Goldman Sachs dobře pozičně postavena na trhu, když nabízí služby ve více menší segmentech kyberbezpečnosti a nabrala značné momentum růstu jak tržeb, tak zisku. 
 
Symantec (SYMC) patří mezi přední světové firmy zabývající se zabezpečením velkých objemů hlavně firemních dat. Firma patří mezi ty starší technologické, když byla založena už v roce 1982.
 
V posledním čtvrtletí (3Q15) jsme se dočkali poklesu tržeb o 4 % yoy a poklesu čistého zisku o 22 % yoy. Naopak dobrou zprávou je, že operativní marže poprvé po dlouhé době ve 3Q15 přesáhla 30 %. Firmu bude dobré bedlivě pozorovat, hlavně z hlediska finančních výsledků. Ty trpí v důsledku racionalizace smluv a dohod, které již nejsou výhodné pro klienty a také díky větší transparentnosti samoobnovovacích kontraktů. Největším nebezpečím do budoucna je stále rostoucí konkurence. 
 
Poslední hoplít se specializuje na správu a ochranu mobilních zařízení napříč spektrem mobilních operačních systémů - MobileIron Inc. To, co dlouho viselo ve vzduchu firma chytla za správný konec. 13. února tohoto roku oznámila své výsledky za 4Q14, takže představila relativně čerstvý pohled na výkon své činnosti. 
 
Firma na non-GAAP bázi reportovala tržby ve výši 36,7 mil. USD (+47 % yoy; +54 % proti 3Q). Firma je stále ve ztrátě a očekávání managementu pro 1Q15 stále bohužel hovoří o dalších červených číslech. Pozitivní je, že firma překročila hranici 8 000 zákazníků a 75 % z toho jsou společnosti s více jak 1 000 zaměstnanců. Nárůst je to o 500 zákazníků za jedno čtvrtletí. 
 
MobileIron také uvedl, že současní klienti nevyužívají ve své společnosti služby MobileIron ze 100 %, penetrace se pohybuje kolem 25 %, což ponechává velký prostor pro růst příjmů u současných zákazníků. To potvrzuje nedávná zpráva, kdy Swiss RE, švýcarská zajišťovna rozšířila kontrakt s MobileIron. Používala jej jen pro tablety a rozšiřuje kontrakt i o další zařízení. 
 
Bezpečnost na internetu a vůbec v elektronické komunikaci, správě dat apod. bude do budoucna růst i s ohledem na to, že postupně proniká do oblastí lidského života, kde chyba může stát lidské životy. 

Autor: Pavel Petr, www.patria.cz
Zdroj: firemní data, Bloomberg, Goldman Sachs

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.