Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 09.02.2015

Německým akciím mohou začít dominovat negativní faktoryIndex německých akcií DAX se již dostal na náš letošní odhad férové hodnoty ve výši 10 800 bodů. Podílely se na tom tři ze čtyř faktorů, se kterými jsme v této souvislosti počítali. První z nich je zlepšení indexu Ifo. Ten roste od listopadu třetím měsícem v řadě. K tomu se přidává oslabující euro, jehož pokles byl od listopadu značný. A třetí faktorem jsou klesající inflační očekávání v eurozóně a následně program kvantitativního uvolňování ohlášený Evropskou centrální bankou. 
 
Zmíněné tři faktory vedly k tomu, že index DAX si od poloviny listopadu vedl mnohem lépe než americké akcie v indexu S&P 500. Rozdíl dosahuje 17 procentních bodů, protože DAX si připsal 15 %, zatímco index S&P 500 klesl o 2 %. Čtvrtým faktorem, který má podle nás podporovat další růst cen německých akcií, je růst dividend. Očekáváme, že ten dosáhne 13 %. Celkově bude německými obchodovanými společnostmi vyplaceno 30,3 miliard eur na dividendách. Tento faktor by se na rozdíl od prvních tří měl projevovat i nadále. 
 
V následujících měsících ale mohou na váze získat negativní faktory. V první řadě se to týká vývoji na americkém trhu práce a následně zvyšování sazeb americkou centrální bankou. K tomu se přidávají ekonomická data z Číny. Podle našeho názoru dosáhne růst čínské ekonomiky v letošním roce pouhých 6,5 %, což je pod konsenzem. Klíčové riziko představuje vývoj na Ukrajině, v Rusku a německé akcie může ovlivnit i německý trh práce, růst mezd a hrozící stávky. 
 
Akciové trhy po celém světě se pak musí vypořádat s poklesem odhadovaných zisků. Ty jsou odrazem nízkého růstu nominálního produktu ve světové ekonomice doprovázeného nízkou globální inflací. V Evropě také došlo k silnému růstu valuací, například u indexu Euro Stoxx 50 se PE zvedlo až na 14,2. To je téměř 30 % nad desetiletým průměrem dosahujícím 11,1. Konkrétní vývoj zisků očekávaných pro tento rok na německém (DAX), britském (FTSE), evropském (EuroStoxx) a americkém (S&P 500) trhu shrnuje první graf. Největší pokles očekávaných zisků probíhá ve Velké Británii, nejmenší naopak v Německu. Ke konci roku 2014 se znatelně zrychlilo tempo poklesu očekávaných zisků amerických společností. Druhý graf ukazuje vývoj PE indexu EuroStoxx a porovnává ho s desetiletým průměrem této valuace.
 
Autor: Skupina autorů, www.patria.cz
Zdroj: Commerzbank

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.