Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 06.11.2015

Opční pojmy v kostce


 
 
Opční kontrakt
 
Jedná se o právní smlouvu, která upravuje vztah mezi kupujícím a vypisovatelem opčního kontraktu. Osoba, která opční kontrakt nakoupila má právo nakoupit specifické množství podkladového aktiva za specifickou cenu (strike cena) do a včetně specifického data (datum expirace). Právo takovou věc udělat, je-li využito, se nazývá uplatněním. Úplata za toto právo se nazývá opční prémie. Prodávající opční kontraktu je povinen splnit požadavky opčního kontraktu v případě uplatnění. Prodávající je povinen dodat specifické množství podkladového aktiva za specifickou cenu do a včetně specifického data (datum exspirace).
 
Call opce z pohledu vlastníka (kupujícího)
 
Tento opční kontrakt dává vlastníkovi právo nakoupit (long pozice) podkladové aktivum. Podkladovým aktivem může být akcie, akciový index, futures kontrakt, komodita, ETFs atd.
 
Call opce z pohledu vypisovatele (prodejce)
 
Tento opční kontrakt zavazuje vypisovatele povinnosti prodat (short pozice) pokladové aktivum.
put opce z pohledu vlastníka (kupujícího)
Tento opční kontrakt dává vlastníkovi právo prodat (short pozice) podkladové aktivum. Podkladovým aktivem může být akcie, akciový index, futures kontrakt, komodita, ETFs atd.
 
Call opce z pohledu vypisovatele (prodejce)
 
Tento opční kontrakt zavazuje vypisovatele povinnosti nakoupit (long pozice) pokladové aktivum.
 
Strike cena
 
Strike cena neboli specifická cena, za kterou lze uplatnit opční kontrakt. Trh se aktuálně obchoduje za cenu 99. Nakoupili jsme call opci na strike ceně 100. Cena trhu během pár dní rostla na hodnotu 110. Rozhodneme se uplatnit naší opci. Automaticky se nám otevře dlouhá pozice v trhu na ceně 100, protože jsme nakoupili call opci na strike ceně 100. Pozice je tedy 10 bodů v zisku.
 
 
Vnitřní hodnota
 
Vnitřní hodnota vyjadřuje, jak se nachází opce hluboko in-the-money. V případě call opce je to rozsah, ve kterém je cena podkladového aktiva nad strike cenou. Je-li cena podkladového aktiva 100, vnitřní hodnota call opce na strike ceně 80 je 20. Out-of-money call opce (cena podkladového aktiva pod strike cenou) nemá vůbec žádnou časovou hodnotu.
V případě put opce je to rozsah, ve kterém je cena podkladového aktiva pod strike cenou. Je-li cena podkladového aktiva 100, vnitřní hodnota put opce na strike ceně 120 je 20. Out-of money put opce nemá vůbec žádnou vnitřní hodnotu.
 
Časová hodnota
 
Cenu opce v kategorii out-of-the-money tvoří pouze čas. Tato cena odráží pravděpodobnost, že cena podkladového aktiva se hýbne příznivým směrem a opce se dostane do kategorie ITM, kdy bude mít vnitřní hodnotu. Pokud se tak nestane a opce zůstane v kategorii OTM její cena se pomalu rozpadá, jak plyne čas. V den exspirace se rovná nule a nemá tedy žádnou hodnotu. Kupec OTM opcí si vlastně kupuje očekávání a čas.
 
Specifické množství
 
Skrze 1 opci obvykle kontrolovat 100 ks podkladového aktiva.
 
Datum exspirace
 
Každý opční kontrakt má určitou dobu platnosti. Datum expirace je den, kdy dojde k vypršení opčního kontraktu. Pokud opční kontrakt nebyl uplatněn před jeho vypršením, přestane existovat. Po vypršení již nemá kupec žádné právo a kupec nemá žádnou povinnost.
 
Uplatnění
 
Uplatnění opčního kontraktu je využití svého práva spojeného s vlastnictvím takového kontraktu. V případě vypisovatele opce dostát své povinnosti.
 
Prémium
 
Opční prémium je cena, kterou platí kupec opce vypisovateli opčního kontraktu. Za tuto cenu si kupuje právo, které kontrakt poskytuje. Prémium, které je zaplacené je nevratné. Opční prémium se neustále v čase mění a jeho cenu ovlivňuje řada faktorů.

Autor: Jakub Kovařík, opcestrategie.com
 

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.