Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 30.10.2014

Penzijní varování akciím
O penzijních závazcích obchodovaných firem se intenzivně hovořilo třeba v souvislosti s americkými automobilkami. Nyní se něco podobného děje i v Německu a investory by to mělo zajímat. V čistém vyjádření jsou tyto závazky rozdílem mezi současnou hodnotou těchto závazků a hodnotou aktiv, které proti nim stojí (akcie, dluhopisy ...). Současná hodnota závazků je pak dána jejich konkrétním očekávaným vývojem v budoucnu a diskontní sazbou, kterou jsou převedeny na současnou hodnotu. 
 
Vezměme jednoduchý příklad: Firma má penzijní závazky odvíjející se od toho, že bude muset ročně vyplácet 10 dolarů do nekonečna. Odpovídající diskontní sazba je 10 % a současná hodnota tohoto závazků je pak 100 dolarů (10/0,1). Zároveň drží firma dluhopis, který bude ročně vynášet 10 dolarů, požadovaná návratnost je u něj 10 % a jeho cena i hodnota jsou na 100 dolarech. Firmě tedy na sebe sedí jak hodnota aktiv a závazků (čisté závazky jsou nula) a dokonce i profil budoucího cash flow.
 
Praxe má do takového velmi zjednodušeného příkladu daleko a u společností mohou penzijní závazky výrazně promluvit do ziskovosti, respektive výše vlastního jmění. Commerzbank si dala tu práci, že spočítala, jak moc citlivé jsou v tomto směru německé obchodované společnosti právě na změnu diskontních sazeb. Z výše uvedeného příkladu by mělo být patrné, že pokles diskontní sazby vede k růstu současné hodnoty závazků – pokud bychom namísto 10 % použili 5 %, současná hodnota závazků by byla místo 100 dolarů 200 dolarů. Při nezměněné hodnotě aktiv by firma byla 100 dolarů v mínusu a auditoři by jí o tuto částku snížili vlastní jmění.
 
Při poklesu sazeb obvykle stoupá i hodnota aktiv, takže čistý efekt je předem těžko odhadnout. Commerzbank ale tvrdí, že nyní při daných cenách aktiv a daných tržních sazbách používají německé firmy pro své závazky příliš vysokou diskontní sazbu (v podstatě je tedy uměle snižují). Na konci roku 2013 se průměr používané sazby snížil z 4,8 % na 3,8 %. Banka ale tvrdí, že jí firmy budou muset snížit minimálně na 3 % (například výnosy korporátních dluhopisů s investičním ratingem nyní dosahují pouze 1,4 %). Došlo by tedy k situaci, kdy se hodnota aktiv skutečně nezmění, ale změní se pouze diskontní sazba u závazků – jejich současná hodnota vzroste. 
 
Commerzbank je toho dobra, že se s námi v následujícím grafu dělí o své závěry týkající se konkrétních firem. Nejvíce by se popsaná změna projevila u firem ThyssenKrupp, Deutsche Post, Continental, Lanxess, BASF a Deutsche Lufthansa. U ThyssenKrupp by přitom došlo ke snížení vlastního jmění o více než 30 %, u Deutsche Post o více než 20 %, atd. nejméně zranitelný jsou naopak firmy jako SAP, či Adidas. 
 
 
Jak by se podobné zářezy do vlastního jmění projevily na cenách akcií? Můžeme tvrdit, že v ideálním případě nijak. V konečném důsledku jde totiž jen o účetní hrátky, které reagují na informace, které jsou už dávno dostupné. Efektivní trh by si s nimi už dávno poradil: Investoři ve svých analýzách a odhadech hodnoty akcií počítají s konkrétním tokem peněz do penzijních fondů a tokem peněz z nich a vše diskontují odpovídajícími sazbami bez ohledu na to, co si o nich zrovna myslí účetní. Jinak řečeno, na skutečnou hodnotu firmy a jejího vlastního jmění (tj. ne hodnotu účetní) by nově provedené kroky účetních neměly mít žádný dopad. 
 
Otázka ale je, nakolik jsou trhy v této oblasti skutečně efektivní. Při valuacích používáme řadu zjednodušení, řada investorů také používá prosté násobky, včetně poměru ceny a účetní hodnoty akcie PBV. Pokud účetní hodnota najednou výrazně klesne, klesne i takto odvozená „hodnota“ akcií. Ale jak jsem naznačil, hlavně by šlo o takový reálný experiment týkající se efektivity trhů. 
 
Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.

Autor: Jiří Soustružník, www.patria.cz
 

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.