Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 05.11.2014

Pět jednoduchých tipů z vás udělá experta na investice do zlata


 
 
Drahé kovy byly a budou zajímavou komoditou. Kolem zlata a stříbra dokonce vznikla velice nadšená komunita, jejíž víra v budoucnost blyštivých kovů mně často připomíná leckterou náboženskou sektu. Stoupá-li cena drahých kovů, je to pochopitelné a zákonité. Pokud klesá, je to nepochybně manipulace ze strany mocných. Největším satanem je pak pro ně banka JP Morgan, která dlouhá léta držela na zlatě a stříbře velké množství krátkých pozic. Vysvětlení banky, že se z její strany nejedná o spekulaci na pokles komodity, ale pouze o zajišťovací pozice pro fyzické kovy jejich klientů, zlato a „stříbromily“ pochopitelně nepřesvědčila. Manipulace to byla… 
 
Cena drahých kovů právě profičela silným supportem na 1180 dolarech za unci a pesimistické předpovědi se množí jako houby po dešti. Prolomení supportu je znamením, že komodita přechází z postranního pohybu do další poklesové fáze. Alespoň tak to hlásají mnohé analytické duše, které jsou později citovány medii. Dovolím si s tímto mainstreamovým názorem polemizovat. 
 
Po mých článcích v minulosti mě nikdo nemůže považovat za „zlatomila“. Byl jsem vůči drahým kovům v posledních třech letech vždy skeptický, nicméně současné ceny vidím jako poměrně zajímavé pro začátek budování portfolia drahých kovů. Pokud člověk abstrahuje od emociálních výlevů, pak mohl vývoj ceny drahých kovů v posledních letech poměrně dobře trefovat. 
 
 
Obr. 1: Vývoj ceny zlata v posledních třech letech (zdroj Stockcharts.com)
 
V posledním roce se klesající trend ceny zlaty zastavil těsně pod hranicí 1200 USD za unci, odkud se hned třikrát odrazil vzhůru. Budete-li hlouběji uvažovat o důvodech tohoto jevu, pak dojdete k otázce: „Jaké jsou vlastně celkové náklady na vytěžení jedné unce zlata?“ Údaj, který budete těžko hledat. Vodítkem mohou být výroční zprávy velkých těžebních společností. Ale pozor! Jsou to staří lišáci a k této informaci vás jen tak nepustí. Často uvádějí pouze náklady přímo spojené s těžbou a to není údaj, který hledáme. Celkové náklady na těžbu jsou definované jako „all-in cost per ounce of gold“ a teprve ty správně ukazují, jak na tom zlato a zejména firmy zlato těžící skutečně jsou. Aktuální číslo hovoří o celkových nákladech mírně nad hranicí 1100 USD za unci. Tedy úroveň velice blízkou současné ceně a také hranici supportu, té, kde se cena zlata již třikrát za sebou zastavila. 
 
Pokud se cena zlata dostane pod náklady těžařských firem, pak budou prodělávat a budou nuceny utlumovat těžbu. To bude mít po nějaké době také za následek menší vytěžený objem zlata a při konstantní poptávce, které se žlutý kov těší, to může znamenat jen jediné.
 
A když se podíváme ještě na to, jak se chovají sami těžaři drahých kovů a jejich zpracovatelé, pak bude poměrně jasná i současná situace. Tato skupina hráčů na trhu se zlatem (pochopitelně i stříbrem), má povinnost reportovat velikost svých pozic. Tedy kolik kontraktů zlata mají nakoupeno a kolik prodáno. Česky řečeno jak moc považují aktuální ceny zlata za nízké, aby je pro svůj byznys ve velkém nakupovali, nebo případně na těchto cenách ve velkém hedgovali.  O tom, že samotní těžaři a zpracovatelé mají o trhu nejlepší informace, není vůbec pochyb. A jak jsou reálně přesní? Dá se na ně spolehnout?
 
Obr. 3: Vývoj ceny zlata a prodejních pozic těžařů a zpracovatelů zlata (zdroj CFTC)
 
Na grafu je znázorněna cena zlata (horní část) a vývoj prodejních pozic těžařů a zpracovatelů. Je evidentní, že ti chlapci svému byznysu rozumí a lze se na ně do velké míry spolehnout. Je-li cena zlata nízká, je také nízký počet prodejů. Pochopitelně, za ceny blízké nákladům prodají tyto společnosti jen nutný objem komodity. Naopak pokud je cena na trhu vysoká (viz graf) prodávají, co jim síly stačí. Report jejich pozic vztažený ke dnešku bude k dispozici až v pátek a bude pro obchodníky se zlatem mimořádně zajímavý. Jak zareagovala tato skupina na proražení silné hranice podpory? Bude nadále odmítat na těchto cenách prodávat a budou majitelé komodity svoje zásoby zajišťovat více, než doteď. To je zatím klíčová otázka. 
 
Neměli bychom zapomínat ani na to, že ze sezónního pohledu je konec starého a začátek nového roku pro drahé kovy poměrně příznivým obdobím. Komodity mají své logické cykly a těm se nevymykají ani drahé kovy. Ty mají tendenci na konci roku posilovat a jejich růst trvá zpravidla až do jarních měsíců. Po zbytek roku již kovy tak úspěšné nejsou. Stačí se tedy podívat na cenové grafy a není potřeba o tom dalekosáhle teoretizovat.
 
Obr. 4: Large Traders Proxy index 2008-2014 (zdroj CFTC)
 
Další graf ukazuje vývoj obchodování velkých obchodníků a je z něho patrné, že obratu trendu od poklesu k růstu měla často „na svědomí“ hranice -50 bodů. Doteky indikátoru na této metě jsou shodné s obraty trendu na supportu 1180 bodů a naopak. Přechody od růstu k poklesu jsou zde často ztotožněny s úrovní +150 bodů. Aktuální hodnota není prozatím na -50, ale nemá k ní daleko. To mně navozuje dojem, že zde ještě určitý prostor k poklesu je. Přesto bych ale by spíše optimistou a věřil, že se přinejmenším krátkodobé dno blíží. 
 
Poslední argument pro možnou korekci vzhůru ukazuje hodnotový indikátor vyvinutý Larrym Willamsem. I ten v posledních letech funguje spolehlivě. A je na něm dobré, že ve svém výpočtu nekalkuluje přímo s cenou podkladu.  
 
Obr. 5: Hodnotový index – drahé kovy 2011-2014 (zdroj CFTC)
 
Vrcholy trhu se shodují s obdobími, kdy se indikátor dostal do své překoupené polohy na 75 body. Naopak dna se shodují s přiblížením se, nebo překročení pětadvaceti bodové hranice. 
 
Netvrdím, že cena zlata okamžitě poroste. Jen říkám, že je zde solidní pravděpodobnost toho, že se pokles brzy zastaví a přejde v růstovou korekci. Pokud někdo buduje své portfolio drahých kovů, pak může být vhodná doba k zamyšlení se, nad dalším (nebo úvodním) nákupem. 

Autor: Václav pech, www.brokertrust.cz
 

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.