Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 10.04.2015

Polovina ropných soustav v USA netěží ropu


 
 

Poslední 4 roky ukázaly nejrychlejší rozšíření produkce ropy v historii Spojených států. Důvodem je především zavedení horizontálních vrtů skrz břidlicové skály. Nejvíce ropy produkují tři hlavní oblasti: pánev Permian na západě Texasu, Eagle Ford na jihu Texasu a oblast Bakken v Severní Dakotě. Díky propadu ceny ropy, který započal v polovině loňského roku, jsou těžaři nuceni zavírat vrtné soupravy a to přímo nevídaným tempem. Jako první přišly na řadu soupravy, které neměly smluvené dlouhodobé kontrakty. Počet aktivních vrtných souprav klesl téměř o 50 procent na současných 813 plošin. Přitom ještě na konci září loňského roku bylo v provozu 1592 souprav. Zůstaly jen ty nejproduktivnější, kde těžba ropy zůstává zisková i na cenové úrovni 40 USD za barel. Nabízí se tedy otázka, proč se zároveň nezpomaluje i produkce ropy? Odpovědí je produktivita. Nové vrty dokážou produkovat ropu rychleji, a tak dohánějí výpadek v počtu klesajících souprav. Spojené státy díky tomu produkují nejvíce ropy od roku 1973.
 
Graf č. 1: Denní produkce ropy v tisících barelech a počet aktivních ropných souprav v USA (Zdroj: Bloomberg)
 
 
Uvedené dokazuje i poslední měření zásob černého zlata ze dne 8. 4. 2015, kdy jejich týdenní přírůstek v USA činil neuvěřitelných 10,9 milionu barelů. Jedná se tak o největší zvýšení ropných zásob za posledních 15 let. 
 
Graf č. 2: Týdenní změna zásob ropy v USA v milionech barelů (Zdroj: Bloomberg)
 
 
Investiční banka Goldman Sachs odhaduje, že zásoby ropy v terminálu Cushing dosáhly 90 % kapacity. Přesto všechno se však cenová úroveň 40 USD za barel jeví jako silná a trh prozatím nemá tendenci ji pokořit směrem dolů. 
 
Graf č. 3: Měsíční vývoj ceny futures kontraktu na ropu WTI v USD za barel (Zdroj: Colosseum, a.s.)
 
Z pohledu technické analýzy, tak přichází příhodný čas, kdy po rychlém cenovém propadu může přijít korekce směrem vzhůru. Úroveň 40 dolarů byla v minulosti trhem již několikrát testována a existuje pravděpodobnost, že se tak stane i nyní. Nakupovat ropu mohou investoři například skrze pákové futures kontrakty obchodující se na americké burze NYMEX. Jejich specifikaci naleznete zde.
 
Autor: Petr Habiger, analytik, Colosseum, a.s.

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.