Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 23.10.2014

Příležitosti skryté za rouchem prodejní paniky, aneb když se „timing“ vydaří


 

Panické výprodeje mají kromě stinné stránky v podobě prudké ztráty hodnoty i daleko přívětivější tvář. V případě obrátky trendu a správném načasování totiž mohou investorovi přihrát poměrně zajímavé zisky. Přesně takový je pak příběh rovnou desítky akcií z indexu S&P 500, které si z krátkodobého děsu akciových trhů v minulých týdnech vyšlapaly v průběhu posledních čtyř dnů cestu ke zhodnocení o více než 10 %. 

 
Pohled na index S&P vykresluje celkový pohyb posledních dvou týdnů. Silné výprodeje následovalo zklidnění a postup směrem vzhůru. Dejme tomu, že by investor první plusovou seanci (16. října), považoval za signál obrátky v trendu a otevřel následující den své pozice. V takovém případě by se v následujících čtyřech obchodních dnech našla hned desítka společností, které by mu vynesly více než 10 % zhodnocení. A to ještě pár společností z žebříčku vypadlo kvůli včerejší červené seanci, která část zisků posledních několika dnů odmazala. 
 
 
Zmíněný příklad je ukázkou, proč se investorům vyplatí sledovat krátkodobé odchýlení akcií od jejich dlouhodobého trendu. V případě nástupu do pozice „v pravou chvíli“ totiž mohou během pár dní realizovat velice atraktivní zhodnocení. 
 
Pochopitelně se pak na okamžik musíme zastavit u termínu „v pravou chvíli“. Určit onu idelání situaci je totiž pořádně komplikovanou (spíše pak nerealizovatelnou) disciplínou. Prvně, snaha profitovat z odchýlení trendu skýtá potíž v podobě správného „timingu“ pro otevření pozice. Když investor předběhne chvíli obrátky, může realizovat rychlé ztráty a v pozici nevydržet. Druhým problémem je samotný výběr akcií. Jen stěží lze totiž vybírat akcie na základě technických signálů, které při hlubších výprodejích (trvajících několik seancí po sobě) signalizují překoupenost, a tedy nákupní příležitost, přestože sentiment na trzích žene akcie stále níže. Spíše tak lze vybírat společnosti, kterým investor dlouhodobě věří (případně je i drží v portfoliu), a nákupem na nižších úrovních stlačovat jejich vstupní cenu – následně pak při růstu zvyšovat celkové zhodnocení. Jako třetí komplikaci lze poté označit onu samotnou definici „odchýlení od trendu“. V případě, že se nejedná o odchýlení, nýbrž o změnu v trendu, namísto snu o snadném zhodnocení bude investor žít realitu krutých ztrát

Autor: Jan Šumbera, www.patria.cz
 

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.