Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 09.10.2015

Problémem je Čína ne Volkswagen


 
 
Skandál ohledně automobilky Volkswagen zvýšil na trzích obavy ohledně hospodářského vývoje v eurozóně, zejména pak v Německu. Pokud budeme uvažovat, že problém s měřením emisí se týká pouze tohoto německého výrobce, a budeme věřit konkurentům jako Ford, BMW nebo Renault-Nissan, kteří popřeli, že by využívali podobná „zařízení“ na umělé snižování emisí, měl by se negativní dopad koncentrovat pouze na Volkswagen, konkrétně na její divizi dieselových motorů. Náklady spojené s tímto podvodem na pokuty, zpětné odkupy vozidel, náhrady škody či právní zastoupení prozatím odhadujeme pro následující roky na 32 mld. EUR. Pro automobilový sektor jako celek však můžeme očekávat další zpřísnění emisních limitů, které se projeví na vyšších nákladech automobilek.
 
Paradoxně zkušenosti z podobných případů, kdy byly svolávány vozidla k opravám (např. v roce 2009 se jednalo o 9 mil. aut značky Toyota nebo v roce 2014 GM svolalo 27 mil. vozů), ukazují, že tyto opravy vedly k vyšší ekonomické aktivitě v následujících měsících.
 
Větším strašákem je tak bezesporu poptávka z Číny. Vláda i centrální banka se snaží různými nástroji podpořit uvadající poptávku. V případě automobilového sektoru na konci září vláda rozhodla o snížení 10% daně z prodeje malých automobilů na polovinu. To by mělo být pozitivním impulsem zejména pro automobilky Volkswagen nebo PSA.
 
Celkově lze tedy říci, že skandál Volkswagenu by měla odnést především sama automobilka s minimálním dopadem na evropskou, potažmo světovou ekonomiku. Výraznější vliv by nemělo mít ani to, pokud by se podobné problémy objevily i u jiných značek. Podíl dieselových motorů v automobilech totiž představuje pouze pětinu globální produkce aut.     
 
Autor: MIROSLAV FRAYER, Komerční banka, a. s.
 

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.