Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 13.01.2015

Proč současnou cenovou válku prohraje USA 
Finanční debakl, který postihl Rusko, když cena ropy Brent klesla o 50% za poslední čtyři měsíce, zastínil dokonce i očekávaný „boom“, který čeká břidlicový průmysl v USA v roce 2015. Je to důležité, protože Saúdská Arábie a další hlavní ropní producenti ze středního východu pravděpodobně nesníží objem těžby a cena, kterou máme právě teď, se v současnosti blíží úrovni, při které se v USA začnou zavírat „kohouty“.
 
Zástupci předních členů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) zcela jasně prohlásili, že nehodlají celé týdny snižovat objem těžby bez ohledu na to, jak nízko cena jde. Saudský ministr ropného průmyslu Ali Al-Naimi prohlásil, že dokonce 20 dolarů za barel by jim nezvedl tlak. Počáteční reakce amerických producentů byly dost optimistické – rozhodli se držet vysoké produkce i při velmi nízkých prodejních cenách, protože mezní náklady na čerpání ze stávajících studní byly ještě nižší, ale hlavně předpokládali, že OPEC blafuje hlavně kvůli faktu, že sociální systém jeho členů zcela závisí na ceně ropy a tím pádem by pro OPEC byla taková cena neudržitelná.
 
Stejný optimismus připomínala i reakce Ruska, když v říjnu, Putin řekl, "Nikdo ze seriozních hráčů nemá zájem na ceně ropy pod 80 USD“. Toto sebeuspokojení vrhlo Rusko na šikmou plochu, když v pátek agentura Fitch snížila svůj úvěrový rating Ruska na úroveň nevyžádané pošty a to nejspíš nepomohlo ani nadále znehodnocujícímu se Rublu v souladu s olejovým propadem.
 
V této cenové válce je obecně špatný nápad jednat arogantně (viz. Putin), v takových sporech historicky každá strana ztratí a vítězství může být pouze relativní. Vítězem se obvykle stane ten, kdo snese největší bolest. Moje osobní sázka je zatím na Saudy a hned za nimi na Rusy, protože ti mají přece jenom největší praxi v utahování opasků už od Stalingradu.
 
Pro tuto chvíli je jediný náznak, že se může US produkce zmenšit, klesající počet používaných těžebních souprav na ropných plošinách (ty mají největší těžební náklady) v USA to bylo až o 1750 za minulý týden, což je až o 61 méně než před týdnem a o čtyři méně než před rokem. Objem produkce ropy je však stále dle evidence. V týdnu od 29. prosince do 2. ledna, kdy také klesl počet souprav, dosáhla produkce 9.130.000 barelů denně, což je více, než kdy předtím. Ropné společnosti zastavily jen produkci ve svých nejhorších studních, které produkují jen několik barelů denně (za běžné ceny), tyto studny nestojí za leasingové platby na zařízení. Vzhledem k tomu, že nikdo nesnižuje výrobu, cena stále klesá: Brent byl na 48,27 dolarech za barel a trend směřuje ještě níž.
 
To vše nakonec bude mít drtivý dopad na cenu. Podle čerstvé analýzy provedené spol. Wood Mackenzie, "Když bude Brent na/pod 40 USD za barel, výrobci budou zavírat. Dále neopomínejme výrazné snížení celosvětových zásob ropy. Při takové ceně a objemu těžby 1,5 milionu barelů za den jsou v největší ztrátě těžaři z oblasti ropných písků v Kanadě, následně USA a pak z Kolumbie."
 
Což ovšem neznamená, že Brent musí spadnout na $40, to je sice cena, kterou právě očekává Goldman Sachs, vše je ale založeno na předpokladu, že OPEC omezí výrobu a automaticky klesne objem o 1,5 milionu barelů za den. Mnoho amerických těžařů stále udržuje těžbu ve ztrátě, protože mají provozní úvěry v celkové výši $200 miliard a ty musí splácet, zhruba stejnou sumu potřebují i ruské státní energetické společnosti (Gazprom, Rozněfť, atd.).
 
Problém pro US těžaře je v nemožnosti umořit tento obří dluh, když zrovna krvácí peníze z prodeje za současné ceny. Jeden by mohl říci, když cena bude ještě chvíli takhle nízko, tak to několik takovýchto přeúvěrovaných těžařů otočí břichem nahoru a ti větší a silnější je stejnak nebudou moci ani převzít, protože nebudou mít ani volné prostředky na převzetí ani důvěru investorů.
 
Bankroty malých těžařů a neschopnost expanse zbylých velkých US hráčů musí logicky vést konečně ke snížení produkce. EIA (The U.S. Energy Information Administration) ovšem stále předpovídá, že US výroba bude průměrně 9,3 milionů barelů za den, tedy o 700.000 barelů za den vice, než v roce 2014, ale z této předpovědi můžeme akorát udělat vlaštovku a koukat se jak letí z okna dolů, když nám Brent spadne ke $40 a zřejmě je to přehnaná předpověď i teď.
 
Saudové a UAE (the United Arab Emirates) budou stále těžit, protože jsou to jednoduše státy a ne firmy, a prakticky jejich jediným přínosem do státního rozpočtu je ropný průmysl. Nemohou prostě přestat těžit, opustit svoje paláce a mrakodrapy, vrátit se do stanů, své supersporty vyměnit za velbloudy a žít zase v poušti. Navíc mají stále velké finanční rezervy z minulých let. Rusko jako třetí největší ropný producent hned po USA a Saudské Arábii je mnohem více otřesitelné než olejové monarchie ze středního východu, ale také si nemůže dovolit zastavit těžbu, když vezmeme v potaz výši podílu ropného průmyslu v ruském státním rozpočtu. Ropa je jejich živá voda.
 
Doufejme, že se nedočkáme dlouhého krvavého řešení této války s nejistým výsledkem. Cena ropy reaguje pouze rozpačitě na krátkodobé změny v poptávce a nabídce. V tomto roce bude změny v cenách ropy určovat politika. Vlna bankrotů v břidlicovém průmyslu v USA bude pravděpodobně vést ceny vzhůru, protože by to trh vnímal jako negativní faktor pro nabídku. Jak vysoce by tento jev ovlivnil ceny, je těžké říci, konsolidace v US břidlicovém průmyslu může ve skutečnosti Američanům umožnit chytit druhý dech a pak by to OPEC, Rusko, Mexiko a Norsko dostalo jen do větších obtíží - nebo by to mohlo dát poslední pomazání právě břidlicovému boomu. To by mělo katastrofální důsledky pro hospodářské oživení v USA.
 
Možná teď nastal čas, aby americká vláda zvážila, zda bude v této cenové válce figurovat jako svrchovaně suverénní země. To by mohly dát najevo třeba tak, že by poskytly dotace výrobcům z oblasti břidlicového průmyslu. Koneckonců, soutěží se státy a ne s podniky.
 
Autor: KANE, anonymní profesionální trader
Použité zdroje dat: EIA a Bloomberg.
 

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Josef Pova | 13. 01. 2015 13:51
Moc pěkná analýza situace s ropou.
Josef Pova | 13. 01. 2015 13:54
Moc pěkná analýza situace s ropou.

Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.