Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 13.01.2015

Profesionální investoři: Akciemi budou letos hýbat sazby, ropa a dolar


 


Americká ekonomika vypadá v poslední době dobře, ekonomové poukazují na klesající nezaměstnanost, rostoucí ceny akcií a oživující trh nemovitostí. HDP rostl ve třetím čtvrtletí o celých 5 %. Podle některých názorů jde ale o známku toho, že již bylo dosaženo vrcholu a nyní se věci budou už jen zhoršovat. „Je cítit silný konsenzus, že globální ekonomika ochlazuje a může spadnout do deflační spirály,“ říká James Paulsen z Wells Capital Management. On sám však tvrdí, že tomu tak není. Optimistou je i Alan Zafran z First Republic Investment Management: „Investorům říkám, aby se zhluboka nadechli a drželi se své dlouhodobé strategie a diverzifikace.“ 
 
Podle některých měřítek jsou americké akcie drahé, PE indexu S&P 500 se nyní pohybuje na hodnotě 19,5, před rokem se nalézal na 18,6 a dlouhodobý průměr dosahuje pouze 15,5. Darren Pollock z Cheviot Value Management tak investorům doporučuje, aby si vybírali a zaměřili se zejména na akcie firem se silnou rozvahou a relativně stabilním růstem. Ty by měly být poměrně imunní vůči prudkým propadům a zároveň by měly být schopné poskytnout slušnou návratnost na rostoucím trhu. Investoři by se ale v současné době neměli snažit o „agresivní pozice“. „Krátkodobé dluhopisy s vysokým ratingem a peněžní fondy jsou dobrým místem k zaparkování hotovosti u investorů, kteří chtějí mít munici v případě, že trh v roce 2015 poskytne příležitosti k nákupu,“ tvrdí Pollock.
 
Adam Parker z Morgan Stanley říká, že „všichni nyní hovoří o sazbách, dolaru a ropě“. Fed plánuje zvyšování sazeb, konkrétní načasování je ale nejasné a není jisté, že k prvnímu zvýšení sazeb dojde už v letošním roce. Sám Parker tvrdí, že Fed počká až do roku 2016, takže „je stále příliš brzy na to, abychom se orientovali na cenné papíry, které jsou citlivé na změnu sazeb“. A poukazuje i na skutečnost, že akciím obvykle první zvýšení sazeb prospívá. Zafran poukazuje na pravděpodobné posilování dolaru a na to, že trhy mimo USA mají atraktivnější valuace. Evropa se ale podle něho nachází „na pokraji recese“, Japonsko už v ní je a čínský růst je pomalý. I tak má ale podle něho smysl držet i akcie na těchto trzích a důvodem je očekávaná stimulace centrálních bank.
 
Parker tvrdí, že zajímavé jsou energetické akcie: „Pokaždé, když v tomto sektoru došlo k prudké korekci, následujících 6 měsíců ceny rostly“. Dodává však, že i ceny samotné ropy „mohou investorům připravit další překvapení“ a ti by tak měli zůstat flexibilní, aby mohli případně dokoupit ještě více akcií velkých integrovaných společností v tomto odvětví. K tomu Parker doporučuje i firmy ze sektoru zboží dlouhodobé spotřeby, negativně se naopak dívá na veřejné služby a zboží běžné spotřeby.

Autor: Skupina autorů, www.patria.cz
Zdroj: WSJ
 

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.