Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 28.01.2015

Rady úspěšných investorů: Držte se své strategie, i když se vám zrovna nevedeV roce 2014 se asi 88 % vzájemných fondů nepodařilo překonat jejich benchmark. Fanoušci pasivních fondů tak oslavovali. Najde se ale i pár fondů, které index překonaly. Patří mezi ně Glenmede Large Cap Growth Fund, který zvítězil v žebříčku návratností sestavovaném ve Wall Street Journal. Vladimir de Vassal, který má v tomto fondu na starost kvantitativní výzkum, k tomu poznamenává: „Po roce 2009 přišla velká rally na těch nejrizikovějších titulech, což nám nehrálo do karet.“ V roce 2014 si ale fond připsal 20 %, což je o šest procentních bodů více, než činila návratnost indexu S&P 500. Na druhém místě zmíněného žebříčku skončil PNC Large Cap Growth s návratností ve výši 19,5 %. 
 
Doug Roman, který pro PNC Large Cap Growth Fund pracuje, k vývoji na trzích říká: „Akcie velkých společností byly jednou z nejsložitějších oblastí a bylo u nich velmi těžké dosáhnout vyšší návratnosti, než má celý index. Naše strategie ale fungovala, protože klademe důraz na revize zisků, ke kterým společnosti přikročily. V roce 2013 byla návratnost generována zejména růstem valuačních násobků. V roce 2014 se ale situace obrátila, a to byla příležitost pro investory, kteří se zaměřují na zisky firem a zejména na pozitivní překvapení v této oblasti.“ 
 
De Vassal zase tvrdí, že nejlepší je zaměřit se na nízké valuace, silný trend zisků a nízký poměr ceny akcie a volného cash flow. „Pokud je více než 50% pravděpodobnost negativního překvapení u zveřejňovaných zisků, akcie se zbavíme. Proto máme u našeho portfolia méně negativních překvapení, než se jich objevuje v celém indexu,“ říká investor. Jeho fondu ale bezpochyby pomohlo pár výjimečných sázek, jako je třeba Apple. 
 
„Pokud byl někdo u této akcie podvážen, měl smůlu,“ zmiňuje de Vassal, zároveň však varuje před přílišným rizikem spojeným s vázáním se na jednu konkrétní společnost. Jeho fond je tak „chronicky podvážen u titulů, jako je Apple, či další obrovské společnosti.“ Namísto toho se snaží přidat do portfolia firmy, které s jejich podnikáním nějak souvisejí. V případě společnosti Apple to je třeba firma Skyworks Solutions, která vyrábí některé klíčové komponenty pro mobilní telefony či tablety. Dalšími výbornými zásahy jsou pro fond firmy Amgen, Facebook a Home Depot, které těží z oživení ve spotřebitelském sektoru. 
 
Skyworks nalezneme i v portfoliu Romana, který ji považuje za akcii, která je pro jeho fond typická. Vyznačuje se silnou korelací mezi růstem zisků a pohybem ceny akcie a tento faktor vede investiční tým z PNC Large Cap Growth Fund i k zájmu o některé aerolinky (Southwest Airlines a Delta Air Lines) či akcie jako Home Depot, Foot Locker Inc. a Hanesbrands. Klíčová je při jejich investování disciplína – jsou vyhledávány společnosti se zlepšující se ziskovostí, eliminovány jsou ale ty, jimž zisky rostou jen díky krátkodobým trendům či kreativnímu účetnictví. Roman tvrdí, že neúspěch je u aktivních investorů dán především tím, že nemají disciplínu a nedrží se své strategie v době, kdy se jim zrovna nevede. 

Autor: Skupina autorů, www.patria.cz
Zdroj: WSJ

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.