Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 23.06.2015

Řecký porod s kleštěmi dává naději na happy-end a euroskeptici si mnou ruce


 

Lepší antireklamu na euro, než tu co psal včera život, by euroskeptici nedokázali natočit a hlavně ani zaplatit. Posuďte sami…
 
Objektivně nesolventní Řecko, kvůli kterému svolali věřitelé v EMU narychlo na pondělí summit, obdrží z Atén potřebné podklady až ve dvě ráno, přičemž aby vše bylo ještě zmatenější, tak ve dvou e-mailech, neboť ten první obsahuje špatný návrh. Následně šéf šéfa kabinetu Evropské komise označí řecký návrh za dobrý základ k jednání, přičemž k tomu použije německé slůvko, jež v překladu znamená “porod s kleštěmi”. Na tato slova evropské akciové burzy reagují masivním posílením. ECB v poledne uvolní Řecku další 2 mld. euro (čti 55 mld. korun), neboť to je suma, která utekla z řeckých bank od pátku do víkendu. V jednu hodinu začíná jednání ministrů financí eurozóny o řeckém návrhu reforem, na které přijede ten řecký o 40 minut později, takže “stihne” jen pár minut. Přes všeobecný pokrok, který učinila řecká strana, požaduje německý ministr financí Schäuble (okamžité) zavedení kapitálových kontrol v Řecku. Návrh neprojde, neboť Schäublemu jeho řecký protějšek Varoufakis vysvětlí, že Řecko není jeden ostrov s jedním letištěm jako Kypr. Večer se pak koná summit politických lídrů eurozóny, přičemž před ním proběhnou spekulace, že bude zrušen, neboť vlastně není o čem jednat.Večer pak končí zdánlivým happy-endem, když hlavní aktéři rozdávají široké úsměvy, nicméně německá kancléřka realisticky uvede, že v několika následujících dnech zbývá udělat ještě spoustu práce, což přeloženo z diplomatického jazyka znamená, že zdaleka ještě není nic hotovo.
 
Řecký porod s kleštěmi tak bude pokračovat a to minimálně do konce tohoto týdne. Ale pozor v tuto chvíli se hraje na obou stranách kurzu. Na straně věřitelů bude třeba sledovat zejména vývoj názorů MMF a to v souvislosti s tím, že němečtí zákonodárci dali na vědomí, že eventuální dohodu podpoří pouze, pokud jí dá zelenou i fond. Na řecké straně je pak třeba věnovat pozornost tomu, jak vidí nastíněnou dohodu radikální členové vládnoucí Syrizy. Řečtí marxisté sice udělali menší ústupky, než věřitelé požadovali (navrhují zvýšení věku pro odchod do důchodu versus požadavek na okamžité snížení penzí), avšak i to se může části vládnoucí koalice zdát mnoho a vše se může i z řecké strany komplikovat.
 
Jinak řečeno řecká kauza hned tak nezmizí, ačkoliv evropské akciové trhy to už včera viděly jinak. Samostatnou kapitolou pak je úvaha, jak se v dlouhodobé stabilitě a atraktivitě eurozóny promítne záchrana Řecka, odehraje-li se v konturách nastíněných včera. Jaké poučení si pak asi ze všeho odnesou populisté ve Španělsku, radikální pravice ve Francii a severských zemích či třeba občané v kandidátských zemích měnové unie - tedy třeba u nás a v Polsku?
 
Autor: Jan Čermák
Analytik ČSOB
 

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.