Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 16.02.2015

Ročně se vytěží přes 3000 tun zlata


 
 
Údaje Světové rady pro zlato (WGC) ukázaly oslabení loňské poptávky po zlatě na dvou důležitých trzích, kterými je Čína a Indie. Celosvětová poptávka po žlutém kovu v roce 2014 dosáhla 3 924 tun ve srovnání s rokem 2013, kdy byla v úrovni 4 088 tun. Přesto poslední čtvrtletí 2014 bylo ve znamení růstu spotřeby, který byl 6 procent vůči stejnému období 2013. Podle Marcuse Grupa, ředitele investiční strategie WGC, byl tak loňský rok rokem stabilizace. 
 
Trh se stále vzpamatovává z druhého čtvrtletí roku 2013, kdy cena zlata prošla největším pádem za více než 30 let. Nízké ceny (aktuálně zde) probudily investory a to zejména v Indii a Číně. Díky tomu se poptávka v roce 2013 dostala na rekordní úroveň 4 088 tun. Obě země jsou největšími konzumenty zlata na světě a společně jejich podíl tvoří zhruba polovinu celosvětové poptávky. V loňském roce však obě země zaznamenaly ochlazení spotřeby. V Indii pokles dosáhl 14 procent na celkových 843 tun a v Číně dokonce 38 procent na 814 tun. 

 
Graf č. 1: Spotřeba zlata Číny a Indie v tunách (Zdroj WGC)
 
Hlad Číňanů po špercích, který tvoří asi dvě třetiny globální poptávky, propadl o 10 procent, ale v Indii díky festivalům a svatbám vzrostl o 19 procent. Změnu chování spotřebitelů, a tím pádem také vyšší poptávku po zlatě v obou zemích, očekává WGC v příštím roce. Odhad spotřeby se pro každou zemi pohybuje mezi 900 až 1 000 tunami.   
 
V dalších pro spotřebu důležitých zemích jako je Velká Británie a Francie, byla situace odlišná. Spotřeba zde v uplynulém roce vzrostla o 18 a 16 procent. Popularitu investic do zlata zvedla v Anglii hlavně Královská mincovna, která začala vydávat své první zlaté mince široké veřejnosti. 
 
Podle Alistaira Hewitta, vedoucího průzkumu trhu WGC, je i Evropa díky krizi v roce 2008 řazena na přední místa ve spotřebě zlata. Podle jeho slov však do té doby trh s investičním zlatem zde prakticky neexistoval. 
 
Mezi centrálními bankami šly čisté nákupy zlata prudce nahoru. Banky nakoupily v loňském roce celkem 477 tun kovu, což je meziročně o 13 procent více. 

Graf č. 2: Nákup zlata vybraných centrálních bank v tunách (Zdroj WGC)
 
Nejvíce nakupovala centrální banka v Rusku. Za ní pak následovaly banky v Iráku a Kazachstánu. To naznačuje, že chuť rozvíjejících se trhů ukládat peníze do zlata, fungující jako ochrana před ekonomickými šoky, se nezměnila. 
 
Na druhé straně pomyslného břehu stojí Ukrajina. V bouřlivém roce 2014 prodala tamní centrální banka téměř 19 tun zlatých rezerv, čímž snížila jejich stav o 14 procent.
 
Celková nabídka zlata na trhu, kam se řadí důlní těžba, recyklace a zajišťující se producenti, v uplynulém roce vzrostla jen o 5 tun. Nicméně těžba dosáhla rekordní úrovně 3 114 tun, tedy o 2 procenta více než v roce 2013. 
 
Autor: Petr Habiger, analytik, Colosseum, a.s.
 

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.