Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 02.10.2015

Role spreadů v maržinovém obchodování


 
 
V tomto článku, bych se chtěla pozastavit nad tématem, na které se mě mnozí často ptají – jaká je úloha spreadů v maržinovém obchodování. Zdá se, že jsou jedním z nejdůležitějších faktorů při výběru brokera a klíčový ukazatel pro hodnocení výkonu účtu. A za účelem prohloubení znalostí o tomto tématu, zde poukážu na různé modely exekucí, které lze používat na živých obchodních účtech. 
 
Pokud patříte mezi skupinu zkušených a znalých FX a CFD traderů, rychle pochopíte důležitost spreadů (neboli rozdílu mezi nákupní a prodejní cenou), jakož rozhodujícího faktoru pro úspěch jakékoliv krátkodobé i dlouhodobé manuální i automatizované strategie. S největší pravděpodobností při výběru nového brokera, narazíte na složitou situaci, se kterou se můžete velmi obtížně vypořádávat: velké množství typů live obchodních účtů (mini, standard, premium, PRO, ECN a další), které navíc nabízí jednu ze 2 následujících možností:
 
All-in spread (poplatek je připočten ke spreadu a je jeho součástí, možný jak u pevných tak u pohyblivých spreadů)
Core interbankovní spread (poplatek je účtován zvlášť, možný u plovoucích spreadů)
 
Přirozeně vás napadne: Jaký spread je pro mě ten nejlepší? I když oba typy zní stejně rozumně, při aplikaci na konkrétní obchodní podmínky, existují určité rozdíly, které by měl každý seriózní investor zvážit.
 
Jaký dopad mají spready na celkovou výkonnost?
Core interbankovní spready zvyšují efektivitu obchodování a zároveň pomáhají zmírnit rizika z neočekávaných nepříznivých pohybů cen. Mimoto, pokud je zajištěna stabilita spreadů pomocí hlubokých zdrojů likvidity, jak při vysoce volatilních tak i při klidných podmínkách trhu, vede to k lepší předvídatelnosti (stabilitě), která má velmi silný vliv na AOS nebo jakékoli jiné automatizovaného obchodní algoritmy. Proto rozhodnutí obchodovat s core spready může případně optimalizovat celkový výkon, měřitelný pomocí dlouhodobého nárůstu zůstatku na účtu (jak je znázorněno v grafu), spolu s vyšším ROI díky lepším exekucím a vyšší úrovni kontroly nad každou otevřenou pozicí.
 
Graf 1. Vliv typů spreadů na kumulativní obchodní výkon
 
Účinky spreadů
Na výše uvedeném příkladu je ukázán kumulativní účinek 2 různých modelů spreadů na výkonnost při intradenním stylu obchodování. S přihlédnutím na kvalitu exekucí a možností vyšších rozpětí spreadů v průběhu tržních zpráv dosahujících hladin Stop Loss a Take Profit, core interbankovní spready vedou k vyššímu výnosu z obchodování. Na základě rozsáhlého výzkumu a analýz, jsou tyto případy statisticky prokázány.
 
SROVNÁNÍ CORE A ALL-IN (MARKED-UP) SPREADŮ 
Sečteno a podtrženo, pokud je vám výpočet nákladů na konci každého obchodu přítěží (např. kvůli AOS, který bere tento faktor v úvahu), může být pro vás model all-in spreadů určitě jednodušší. Nicméně, stejně jako u jakéhokoliv předpřipraveného „produktového balíčku", tato možnost vám dává menší flexibilitu při dolaďování svých obchodů při pohybech cen, stejně tak jako při stanovování podmínek pro vstup nebo odchodu z trhu.
 
Pokud jde o mě, budou core interbankovní spready s odděleným poplatkem vždy lepší alternativou. Poskytují totiž transparentnost nákladů (kolik broker vydělává na vašich obchodech) a vyšší úroveň kontroly při nastavování příkazů T/P a S/L, stejně jako spouštění čekajících příkazů. Pokud se jedná o klíčové složky vašeho obchodního stylu a strategie, jsou core interbankovní spready s největší pravděpodobností efektivnější.
 
Jak v praxi fungují různé spready aplikované na obchodní strategie?
Srovnání celkových nákladů na obchodování s core interbankovními spready (poplatek účtován zvlášť) nebo marked-up spready (zahrnující poplatek) je důležité, ale můžete se zeptat sami sebe na otázku: "Je to opravdu vše, co bychom o nich měli vědět?"
 
Když se podmínky na trhu rapidně nebo neočekávaně mění, používání čekajících příkazů se rozhodně jeví jako dobrá taktika k minimalizaci rizika, prevenci dramatických ztrát nebo zabezpečení žádaného zisku. A jsou to jen schopnosti a úmysl tradera na čem záleží? 
 
Bohužel ne! Výpočet celkových nákladů obchodu je důležitý, ale co opravdu vytváří nebo ničí strategii je typ spreadu, který broker používá.  Na příkladech si znázorníme, jak by mohlo dopadnout obchodování s interbankovními core spready (poplatky jsou strhávány zvlášť) nebo s rozšířenými marked-up spready (poplatky jsou zahrnuty)
 
PŘÍKLAD Č.1

 
KLIENT SI STANOVIL ÚROVEŇ STOP LOSS A TAKE PROFIT NA POZICI LONG (BUY)
Když se cena pohybuje v příznivém směru, v mnoha případech záleží nejvíc na tom, zda by mohlo být dosaženo úrovně Take Profit, nebo se této hladiny nedosáhne. Při obchodování s core interbankovními spready, vaše nabídková cena dosáhne úrovně Take Profit rychleji a odchod bývá častěji uzavřen. 
 
V opačné situaci (při nepředpokládaném pohybu cen) trvá delší dobu než nabídková cena interbankovního core spreadu dosáhne hranice Stop Loss. Ve výsledku máte větší šance profitovat z potencionální změny směru trhu. Na rozdíl od obchodování s all-in (marked-up) spready kdy nabídková cena dosáhne hladiny Spot Loss rychleji. 
 
PŘÍKLAD Č.2

 
NASTAVENÍ PŘÍKAZŮ SELL LIMIT A BUY LIMIT
V souvislosti s hladinou Nabídky/ Poptávky, příkazy Sell/Buy Limit jsou spuštěny rychleji, pokud je obchodováno s interbankovními core spready. Proto je možné profitovat z předpokládaných pohybů cen. V opačném případě, když obchodujete s all-in (marked-up) spready, linie Nabídky /Poptávky nemusí spustit nastavený limit pro sepnutí příkazu, tím brání v realizaci naplánované strategie a proto toto, díky těmto promarněným příležitostem, vede k celkovému negativnímu dopadu na výkon tradera. 
 
PŘÍKLAD Č.3

 
NASTAVENÍ PŘÍKAZŮ SELL STOP A BUY STOP
Při interbankovních core spreadech cena Nabídky/ Poptávky spouští příkaz Sell/ Buy Stop později než při all-in (marked-up) spreadech. Takže jste méně vystaveni riziku neočekávaných negativních pohybů na trhu. V důsledku toho má obchodování s  interbankovních core spreadech pozitivní vliv na celkovou výkonnost tradera.
 
Tyto situace se stávají poměrně často a neměl by se podceňovat vliv, který různé typy spreadů mají na efektivitu a ziskovost. To vše souvisí s širším tématem obchodních nákladů a kolik můžete ušetřit / vydělat při obchodování buď při core nebo marked- up spready. 
 
Správně vybrané spready pro vaši konkrétní obchodní strategii mají výrazně větší vliv na zvýšením efektivity a ziskovosti než jakýkoliv vliv všech brokery nabízených typů bonusů a různých propagačních akcí.
 
Core interbankovní spread je jediný typ spreadu, který se vyrovnává podmínkám na institucionální úrovni prvotřídních soukromých bank, které nabízejí jen svým nejváženějším klientům. V dnešní době, ale i drobní tradeři mají možnost mít v reálném čase přístup k takovýmto podmínkám a slýchám příběhy různých lidí o tom, o kolik se efektivita jejich nákladů zlepšila při obchodování s core interbankovními spready. Určitě bych proto doporučila projít si různá srovnání brokerů a jejich spreadů, v dnešní době běžně dostupné na internetu. A při výběru brokera, u kterého plánujete obchodovat, vezměte určitě v úvahu výši a druh spreadů, které nabízí. Koneckonců, rozhodnutí, co bude pro váš obchodní styl nejlepší, je jen a jen na vás.

Autor: Vladislava Hamalová, JFD Brokers Ltd.

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.