Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 03.11.2014

Rusko čekají těžké časy


Ruský rubl zaznamenal během čtvrtečního obchodování (30.10.2014) největší jednodenní nárůst proti americkému dolaru za posledních téměř šest let. Investoři očekávají, že centrální banka pravděpodobně přijme velmi přísná opatření, aby měnu upevnila. Od začátku letošního roku až k posledním minimům, kterých bylo dosaženo 29.10.2014, totiž ruská měna proti dolaru klesla již o 24 procent. 
 
Graf č. 1: Denní vývoj kurzu RUBUSD (Zdroj: Bloomberg)
 
Kombinace klesající ceny ropy a západních sankcí jsou hlavními důvody zpomalení hospodářského růstu Ruska. Tento mix přiměl investory k prodeji aktiv denominovaných v rublu, jako jsou akcie a dluhopisy. Ruská centrální banka zasahuje proti poklesu měny téměř každý den a od začátku října prodala více než 28 miliard amerických dolarů. Úrokové sazby se od začátku roku vyšplhaly do úrovně 8 procent a od 5. listopadu vzrostou až na 9,5 procenta. 
 
Graf č. 2: Klíčová úroková sazba ruské centrální banky v procentech (Zdroj: Bank of Russia)
 
 
Nicméně díky klesající ceně ropy Brent, která v letošním roce propadla o více než 20 procent, se ruské centrální bance stabilizace rublu zatím příliš nedaří. Proto někteří investoři věří, že banka připravuje další drastická opatření. 
 
Světová banka minulý měsíc uvedla, že Rusko je na hraně recese a snížila svoji prognózu ekonomického růstu na příští dva roky. Podle banky bude tamní ekonomika stagnovat a to především díky západním sankcím a nedostatku strukturálních změn. Nicméně banka dále uvedla, že rostoucí napětí mezi Ruskem a Ukrajinou by mohlo tlačit ruskou ekonomiku do dlouhé recese. 
 
Není zcela jasné, co přesně stojí za čtvrtečním nárůstem rublu. V zásadě to ale může být mix dvou faktorů, a to intervence ruské banky, a také uzavření části prodejních pozic investorů, kteří měli vsazeno proti rublu. Aktuální okolnosti je pravděpodobně přinutily zrušit prodejní obchody a měnu opět nakoupit. Velká volatilita rublu je tak výsledkem faktu, že trh je až příliš zainteresován na sázky proti oslabení ruské měny. Centrální banka se zavázala, že umožní volné obchodování proti hlavním měnám příští rok, i když někteří obchodníci spekulují, že tento krok by mohl přijít i dříve. Banka zatím odmítla situaci komentovat, nicméně mix negativních faktorů může podle odhadu ruského ministerstva financí způsobit odliv kapitálu až v hodnotě 120 miliard dolarů během letošního roku. 
 
Autor: Petr Habiger, analytik, www.colosseum.cz

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.