Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 03.11.2015

S expertem na opce


 

Co jsou to opce?
 
Než se pustíme do vysvětlení opcí na kapitálových trzích, v úvodu bych rád vysvětlil pojem opce na příkladu, co se více blíží naprosto běžné praxi. Pro mnohé z Vás bude tento prvotní výklad rozhodně srozumitelnější.
 
V opčním obchodování jsou dvě strany:
 
Kupec opce = ten, který opci nakupuje
Prodejce (vypisovatel) = ten, kdo opci prodává, poskytuje
 
Představme si, že nějaká osoba chce nakoupit dům. Tržní hodnota je 1 milión korun. V současné době kupec nemá dostatek hotovosti na uskutečnění obchodu, ale o dům má vážný zájem. Je pro něj lukrativní z hlediska ceny, lokality a nechce si nechat ujít takovou příležitost. Ví, že během dvou měsíců bude disponovat celou částkou. O nemovitost je, ale takový zájem, že může být pozdě. Řešením může být použití opčního kontraktu.
 
Zájemce o dům a prodejce se tedy dohodnou:
 
Za určitou úplatu (opční prémie) Vám ten dům zarezervuji  na předem dohodnutou dobu (exspirace) a za předem stanovenou cenu (strike cena).
 
Jak by tedy vypadal jejich opční kontrakt:
 

Opční kontrakt na dům

Prémium

100.000,- Kč

Strike cena

1.000.000,- Kč

Exspirace

2 měsíce

 
 
 
Kupec opce získá právo:
 
Zájemce o nemovitost si tedy vlastně skrze opci zablokoval na dva měsíce dům. Má na něj dvouměsíční právo (exspirace). Za toto exkluzivní právo zaplatil 100.000 CZK (opční prémii) a další právo, které plyne z opčního kontraktu je, že kupec zná přesně budoucí cenu domu (realizační cena neboli strike cena).
 
Prodejci opce vzniká povinnost:
 
Majiteli domu (vypisovatel) tedy plyne z opčního obchodu několik povinností. Inkasoval úplatu (opční prémie). Za tuto úplatu nesmí dům během dvou měsíců nikomu prodat. V případě, že se kupec opce rozhodne během této doby svoje právo z opčního obchodu uplatnit, je majitel domu (vypisovatel) povinen mu dům prodat za předem dohodnutou cenu (strike cena).
 
Tato dohoda je pro obě strany výhodná. Vypisovatel opce inkasuje peníze. Je za tyto peníze ochoten dva měsíce dům neprodat. V případě, že opce nebude uplatněna do data exspirace, prémium mu náleží a může dům prodat někomu jinému. Zájemce o dům má zase jistotu, že má dva měsíce na získání potřebné hotovosti a zná předem stanovenou cenu. Za dva měsíce by mohla být cena takového domů i o něco vyšší.
 
Budeme si pamatovat následující:

opce jsou předkupní práva, která se vážou k předem stanovené ceně a předem stanovené době
z nákupu opce vzniká určité právo a z prodeje opce plyne určitá povinnost
 
Kupec opce = ten, který opci nakupuje
Prodejce opce = ten, kdo opci prodává (ve finančním světě se používá pojem vypisovatel)
Opční prémium = je cena, za kterou lze opci nakoupit nebo prodat
Exspirace = předem stanovený termín, po který je opce platná

A na závěr jak tedy konkrétně vypadá prezentace živých obchodů...

Autor: Jakub Kovařík, www.opcestrategie.com
 

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.