Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 04.08.2015

Sektor výrobců automobilů: Volkswagen, BMW


 
 
Volkswagen (VW) – cena 184EUR

 
 
Volkswagen zveřejnil čísla 29.7. V té době byla již akcie VW silně pod tlakem a propadla z úrovní maxim okolo 250 EUR až ke 190. Zveřejněná čísla, lepší na provozním zisku, na celkové marži 6% také dostála více než předpokládaným odhadům, však nezměnila obavu části trhu ze zhoršující se situace, především v Číně. Provozní výsledky z čínského trhu je meziročně o 17% horší, přesto dokázal VW odhady analytiků naplnit. 
 
Bohužel si trh nadále vybírá ty horší čísla z výsledků, která byla zveřejněna, a to pokles provozního zisku v Číně, snížení výhledu prodeje vozů v letošním roce a to na úroveň roku 2014 (čekalo se mírné navýšení), a pak se všichni vozí na marži značky Volkswagen, která dosáhla cca 2% (Peugeot v 1h 2015 dokonce 5%). Nicméně VW obchodovaný na burze není značka VW, ale koncern VW, kde marže např. u  Škody, Audi i Porsche výrazně překvapila a táhne tak výsledky VW nahoru – čísla viz následující tabulka:
 
 
 
Z grafu následujícího porovnání vývoje ceny akcie VW a indexu evropských akcií vyplývá, že jestliže v prvním pololetí 2015 VW performoval lépe, tak od července se situace zcela obrátila – po stabilizování situace v Řecku jdou evropské akcie nahoru, VW naopak dolů. A to v situaci, kdy jsme na ukazatelích P/E pod 9, VW překonal již v 1H 2015 v prodejích bývalou celosvětovou jedničku Toyotu (tohoto výsledku dosáhl o 3 roky dříve než plánoval).
 

 
Co tedy dál? Sentiment na akcie automobilového sektoru se změnil z vysoce žádané položky v prvním kvartále 2015 na otlounkánka trhu, v Evroěp to byl v poslední době druhý nejhůře performující sektor po komoditních společnostech, přesto si myslím, že situace není tak černá jak je líčena a poptávka v Evropě a Spojených státech je nadále silná. Akcie VW na 184 Eurech jsou podle mého názoru na trhu oceněny níže než je fundament společnsoti a proto zůstávám v dlouhé pozici. Přikupoval bych dále pouze v případě dalšího poklesu, kdyby sentiment nadále tlačil cenu dolů.
 
BMW  92EUR
 

 
BMW dnes ráno oznámilo svá čísla za 2q 2015 – tržby překonaly očekávání a dosáhly rekordní výše 23,9 mld EUR (oček. 22,8, +20,2% meziročně) a na provozním zisku BMW dosáhlo úrovně 2,53mld EUR (in line s odhady 2,54). Provozní marže v indikovaném intervalu 8-10% na úrovni 8,4% (nižší než Mercedes 10,7), BMW potvrdilo svůj celoroční výhled výsledků 2015. 
 
Prodeje celosvětově stouply o 7,5% v rámci koncernu, u značky BMW přímo o +4,9% a opět dosáhly rekordu v rámci kvartálu.  
 
Ostře sledovaná Čína dosáhla prodejů ve výši 230,6 tis. Vozů za 1H 2015 oproti 225 tis loni, prodej v Číně vyrobených vozů zůstává stabilní okolo 60%, 40% se importuje. Podíl SUV roste na 26% celkových prodejů a stále roste, celkově dominuje ale řada 5 s podílem 34%. Do roku 2020 odhaduje růst prodejů prémiového segmentu v Číně z 1,8mil vozů na 2,87 mil v 2020. Celkový podíl Číny nyní činí 21% na celkových prodejích BMW, Německo 12,5%, USA 18%. Celkově největším trhem je Evropa.
 
Nejdůležitější zprávou z výsledků je potvrzení předpovědí výsledků pro celý rok 2015, za mě jsou čísla in line až lehce pozitivní, jediné, na čem se někdo může vozit je marže nižší než u Mercedesu (8,4 vůči 10,7%) – ale ta by se měla s uvedením nových modelů ve 2H 2015 (řada 7, X1) také zlepšovat. Predikovat trh zcela nelze, čekám ale poměrně stabilní vývoj na trhu, svoje akcie BMW, které mám nakoupeny, určitě podržím dál. V horizontu 1roku si myslím, že se opět budou obchodovat nad úrovní 100Eur za kus. To neznamená, že se krátkodobě mohou dostat i pod úroveň 90EUR.
 
Autor: Michal Semotan, jtbank.cz
 

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.