Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 12.12.2014

Skladování energie - neobjevený segment s velkým potenciálem?
Neexistuje mnoho segmentů nebo odvětví, které by byly tolik v plenkách a přitom měly tak gigantický potenciál pro budoucí rozvoj. Částečně se v těch nejpalčivějších částech našeho života prosazují již dnes a slýcháme o nich zatím v dobrém světle. S tím jak pokračuje jejich vývoj, rychlost s jakou přichází nová řešení se urychluje. Řeč je o technologiích uchovávání energií. 
 
Nedávno jsme slyšeli o super baterii, která se dokáže nabít za okamžik. Ještě není dokonalá kvůli svým rozměrům, ale dozajista ukazuje směr a to, že vývoj dělá pokroky. 
 
Důvodem proč se vůbec skladováním zabývat je schopnost takových zařízení výrazně snížit objem uhlíkových emisí, které při výrobě vznikají. Budoucnost bez takových emisí je tedy zase o trošku méně zahalena v mlze.
 
Nejen snížení objemu skleníkových plynů je důvodem proč bychom podobným technologiím měli dát šanci. O několika z nich si můžete přečíst na následujících řádcích. 
 
Sezónní skladování
S nasazením obnovitelných zdrojů poroste poptávka po schopnosti překlenout dny, týdny nebo měsíce bez standardních dodávek energie a také sezónní výkyvy v poptávaných objemech energie (například skladování energie v létě na zimu pomocí podzemních skladovacích systémů).
 
Obchodování a arbitráže
Skladování energie během období nízkých cen a nízké poptávky a prodej při špičkách nebo v době vysokých cen může být dalším z důvodů proč je skladovací technologie zajímavá. Lze také provádět arbitráže mezi dvěma trhy s energií.
 
Udržování napětí v síti
Během provozu dochází k výkyvům v napětí v přenosové síti. Skladiště energie by měla být schopná tyto výkyvy eliminovat nebo alespoň minimalizovat tak, aby nedocházelo ke škodám. 
 
Blackout
V případě kompletního výpadku na větším území včetně i výrobních kapacit jako jsou elektrárny mohou skladiště dočasně poskytnout energii a urychlit obnovení standardního provozu v síti. Elektrárny většinou potřebují určitý čas a nějaký externí zdroj napájení pro znovuobnovení provozu. Uskladněná energie může takový proces urychlit, usnadnit a zlevnit.
 
Usnadnění provozu přenosové sítě
V přenosové sítí přirozeně vznikají „úzká místa“, která jsou přetěžována v okamžiku výkyvů. Již jsme zažili situace, kdy například česká přenosová síť byla ohrožována přesunem energie z německých větrných elektráren na jih Evropy, kde byl nedostatek energie. A právě tyto nové technologie by mohly zmírnit takové prudké výkyvy v síti. 
 
Energie mimo síť
Roste počet uživatelů obnovitelných zdrojů energie, kteří nejsou zapojeni vůbec do sítě. Těm by mohly být nápomocny nové technologie při uchování energie ze solárních panelů nebo rekuperačních jednotek. Tím docílí dalšího snížení nákladů a překlenutím časových mezer mezi výrobou a spotřebou dané energie.
 
Vyspělost jednotlivých technologií
Řada technologií se nachází již v komerčním nasazení, ale většina aktuálně známých technologií na svoje komerční využití teprve čekají.
 
 
Nejblíže komercializaci jsou následující technologie:
 
Compressed air energy storage (CAES) – systém využívá doby, kdy je nízká poptávka po energii a stlačuje vzduch v zásobnících v podzemí. Vzduch je později uvolněn a energie se pomocí turbín uvolňuje v době největší špičky při největší poptávce po energii.
 
Ice storage – využívá schopnosti různých materiálů přecházet z pevného na kapalné a plynné skupenství.
 
Flywheels – je mechanické zařízení, které se točí vysokou rychlostí a tím uchovává kinetickou energii. Energie je uvolňována později pomocí zpomalování rotoru. Výhodou je téměř okamžité uvolnění energie ve velkém objemu. 
 
Zatím můžeme sledovat jenom několik málo vlaštovek z tohoto odvětví, které můžeme najít i na burzách. To se ovšem může změnit hlavně v USA. 
 
Několik tipů na burzovní tituly
Je to například General Electric, který investoval už 100 milionu dolarů do baterie kombinující články z niklu, chloridu a sodíku. Svou technologii začal nabízet hlavně telekomunikačním firmám a správcům objektů pro snadnější zajištění náhradního zdroje elektrické energie v případě výpadku. 
 
Dalším ze zajímavých hráčů je dceřiná společnost jihokorejského výrobce elektroniky LG – LG Chem. Společnost je jedním z předních hráčů ve světě lithiových baterií, které tvoří stacionární jednotky pro elektrická auta. Kromě toho vytváří stacionární bateriové jednotky i pro průmyslové použití a rezidenční objekty. 
 
NRG Energy je menší společnost založená již v roce 1992. Firma se specializuje na výrobu elektrických generátorů. Kromě toho se společnost věnuje vývoji a komercializaci technologií spojených s vývojem elektrických aut. 
 
SolarCity Corp Elona Muska se specializuje na instalaci solárních panelů. Méně zřejmé jsou také instalace lithiových článků používaných i v Tesle právě pro ukládání energie ze solárních panelů pro pozdější použití. 

Autor: pavel Petr, www.patria.cz
Zdroj: IEA, Reuters
 
 

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.