Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 07.11.2014

Škodí nadměrný golf výkonnosti firem?


Tři američtí studenti Biggerstaff, Cicero a Puckett zkoumali ve své práci „FORE! An Analysis of CEO Shirking“, jaký vliv má hraní golfu na vrcholové představitele firem, potažmo na výkonnost firem pod jejich vedením. Výsledkem bylo zjištění, že společnosti, jejichž generální ředitelé tráví na golfovém trávníků více než 22 her za rok, mají nižší provozní výkonnost. Autoři používají hraní golfu jako hlavní ukazatel „ulívání se“ generálních ředitelů. Golf totiž patří mezi nejčastěji preferovanou aktivitu volného času manažerů a také je velmi časově náročný. Obrázek ukazuje, že desetina generálních manažerů ze vzorku 363 šéfů největších amerických firem odehrála během fiskálního roku mezi lety 2008 až 2012 celkem 37 a více her. 
 
Graf: Počet odehraných her golfu připadající na manažera v průběhu let 2008 až 2012 (Zdroj: Biggerstaff, Cicero, Puckett)
 
To odpovídá přibližně 220 hodinám nebo také 28 dnům práce (při osmihodinovém pracovním dnu). Autoři uvedená data sbírali z Americké golfové asociace USGA. Na jejich základě pak hodnotí, zda ekonomický výkon firmy trpí s rostoucím časem ředitele na golfu. Hlavním měřítkem výkonu byl ukazatel rentability aktiv ROA a Tobinův koeficient, což je poměr mezi tržní hodnotou společnosti na trhu a jejích nákladů na reprodukci aktiv. Čím vyšší je hodnota tohoto ukazatele, tím je vyšší i očekávání investorů o návratnosti investovaného kapitálu. Studie ukazuje, že Tobinův koeficient je téměř o 10 procent nižší u firem, jejichž ředitelé odehrají za rok více než 22 her. Hlavním zjištěním studie je tak především fakt, že existuje pozitivní korelace mezi časem, který generální ředitel společnosti stráví na golfu a špatnou výkonností podniku. Výzkum dále odhalil, že manažeři s menším vlastnictvím firemních akcií se více ulívají a tráví na hřišti významnější část roku oproti šéfům, kteří mají větší majetkový podíl ve firmě. Faktem, zda se z manažerů stávají díky vyššímu počtu her i lepší golfisté, se studie již nezabývá.        
 
Autor: Petr Habiger, analytik, www.colosseum.cz
 
 

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.