Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 10.04.2015

Směr Španělsko: dividendy Iberdrola


 
Akcie španělské společnosti Telefonica jsou, co se týče historické návratnosti, propadákem, který se nevyrovná ani celému španělskému trhu. O německém „benchmarku“ v podobě DAXu, či DT nemluvě. Jak mimo jiné zjistíme dnes, druhý zástupce španělského trhu – Iberdrola, je v tomto smyslu opakem. Vede si totiž lépe než španělský trh a výrazně lépe než třeba RWE:
 
 
Zdroj: FT
 
Iberdrola generovala v roce 2014 tržby ve výši odpovídající roku 2010. Čisté zisky do roku 2013 klesaly, v roce 2014 došlo k jejich znatelnému růstu. Návratnost investic se pohybuje na necelých 3,0 %, návratnost vlastního jmění na 6,5 %, což třeba s ohledem na požadovanou návratnost (viz níže) není moc. Rozhodující je ale tok hotovosti a z následující tabulky vidíme, že na provozní úrovni už čtvrtým rokem roste a dostal se na 6,8 miliardy eur. Bez problémů pokrývá CapEx a firma se navíc soustavně zbavuje některých aktiv, takže CF po investicích je dost silné. Minulý rok dosáhlo cca 4,5 miliardy eur. 
 
 
Zdroj: FT
 
Iberdrola po roce 2010 značně osekala dividendy a už tři roky tak platí dividendu, která je znatelně pod oním tokem hotovosti po investicích. Důvod je jasný – firma se snaží o znatelné snížení dluhu a závazků. Čistý dluh tak na konci minulého roku dosahoval asi 24 miliard eur, EBITDA dosahovala si 7,4 miliardy eur. Jinak řečeno, na konci minulého roku se Iberdrola dostala svou mírou zadlužení zhruba na evropský standard. Pokud by se tedy její provozní výsledky stabilizovaly a investice odpovídaly současnému CapEx, firma by měla mít pro akcionáře a věřitele cca 3,3 miliardy eur (6,8 – 3,5 miliardy eur). Pokud by věřitelům v čistém vyjádření už nedávala nic (držela by dluh konstantní), akcionáři by si šáhli na celou tuto částku. V praxi by to asi bylo méně, firma by navyšovala hotovost v rozvaze, či by se vydala směrem k akvizicím. Pointa je ale každopádně v tom, že pokud nepřijde výrazné zhoršení v hospodaření, je velký nesoulad mezi vyplácenými dividendami a tím, co je pro ně k dispozici. 
 
Vezměme tedy oněch 3,3 miliard eur a položme si opět otázku, co se s nimi musí dít, aby ospravedlnily současnou kapitalizaci firmy. Španělské dlouhodobé obligace nyní vynáší 1,17 %, beta Iberdroly se pohybuje kolem 1,05. Požadovaná návratnost by se tak mohla pohybovat kolem 7,5 %. Pokud tedy trh nečeká, že významnější část z onoho toku hotovosti bude někde propálena (nedostane se vůbec k akcionářům), stačí mu, že bude dlouhodobě klesat o necelé 1 % ročně. Pokud bychom toto CF snížili o 1 miliardu eur (např. ho „očistili“ o cca 1 miliardu eur generovanou pracovním kapitálem), implikovaný růst CF je na 1,4 %.
 
Pokud bych měl na základě tohoto krátkého pohledu vynést nějaký závěr, pak bude znít minimálně tak, že tato energetika mi připadá znatelně zajímavější než její telekomunikační protějšek, na který jsme se dívali minule. I Iberdrola přitom nabízí relativně vysoký dividendový výnos dosahující 3,5 %. Pokud se jí bude dařit únik z krizových časů podobně, jako se to daří španělské ekonomice, akcionáři preferující vrabce v hrsti před holuby na střeše by měli být spokojeni. 

Autor: Jiří Soustružník, www.patria.cz
Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti. 

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.