Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 18.02.2015

Spotřeba kávy v příštích letech poroste, zásoby se ztenčí


 
 
Mezinárodní organizace pro kávu (IOC) uvedla, že v následujících pěti letech by mohla vzrůst celosvětová spotřeba kávy o 25 procent. Podle výkonného ředitele organizace Roberia Silvy roste spotřeba kávy v Indii, Číně a Latinské Americe. Do roku 2020 by mohla její celosvětová konzumace dosáhnout 175,8 milionu pytlů ze současných 141,6 milionu pytlů (1 pytel = 60 kg). Odhad rostoucí poptávky přichází v době nízkých globálních dodávek, které jsou způsobené loňským rekordním suchem v Brazílii. Země je jejím největším pěstitelem na světě, a díky tomu je očekáván pokles celosvětové roční produkce na 141 milionů pytlů.

Graf č. 1: Celosvětová roční produkce v milionech pytlů (Zdroj: IOC)
 
I vývoj letošního počasí způsobuje obavy ohledně nadcházející sklizně. Brazilská národní dodavatelská společnost Conab předpovídá domácí produkci v úrovni 44,1 až 46,6 milionu pytlů. Tedy stejně jako loni. Roberio Silva uvedl, že Brazílii tentokrát trápí sucho v oblastech, kde se pěstuje typ robusta, která je proti arabice více hořká a méně nákladná. 
 
Judith Ganes Chase, šéfka americké komoditní poradenské společnosti J. Ganes Consulting LLC, tvrdí, že produkce vietnamských, indických a indonéských pěstitelů nebude na stabilizaci celého trhu stačit. Podle jejích slov tak v nadcházejícím hospodářském roce mohou celosvětové zásoby kávy klesnout o 4 miliony pytlů.
 
Rychlému nárůstu ceny kávy z Brazílie prozatím brání slabá brazilská měna. Real proti americkému dolaru oslabil na desetiletá minima. Místní pěstitelé proto prodávají na globálních trzích více kávy, což vede k větší cenové konkurenci.

Graf č. 2: Měsíční kurz BRLUSD (Zdroj: Bloomberg)
    
 
 
Autor: Petr Habiger, analytik, Colosseum, a.s.
 

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.