Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 06.03.2015

SYRIZA: reality checkDovolte mi zvolat... παράδοση! V řečtině toto slovo znamená „kapitulace“ a pokud bychom dodali adjektivum „kompletní“, byl by to věrný popis dohody podepsané mezi Řeckem a jeho věřiteli.  I když to řecký premiér Tsipras  takto nevidí a doma se dohodu snaží vydat za „rozhodný krok směrem od úsporných opatření a od dohledu Trojky“ a za „vyhranou bitvu, byť ne válku“, z našeho pohledu je situace jasná: vyjádření řeckého premiéra jsou v nejlepším případě učebnicovým příkladem hlubokého sebeklamu, v tom nejhorším o úmyslnou lež. Posuďte sami. 
 
Řecký ministr financí 4 dny před dohodou v listu New York Times řekl, že je konec s politikou „prodlužování a přetvařování se“ a že nebudou „žádné další půjčky“ dokud nebude na světě důvěryhodný plán jak řecké ekonomice pomoct. Poté však svým podpisem pod společným prohlášením ministrů financí znovu prokázal, že „červené čáry“ v politice nejsou nikdy moc silné -  Řecko se totiž zavázalo, že přece jenom program pomoci dokončí, a že k tomu, aby peníze (…) získalo, „předloží plán reforem, po jejichž schválení institucemi dojde k vyplacení jeho poslední tranše“. A to na okamžitou „popravu“ nenáviděného programu, kterou SYRIZA v kampani slibovala, moc nevypadá.
 
Věřitelská Trojka (ECB, EK, MMF), úhlavní to nepřítel ekipy kolem premiéra Tsiprase a seskupení dle ministra financí odpovědné za „fiskální waterboarding“ Řecka, na letiště Elefthéria Venizela také nespěchala – v  dokumentu je sice explicitně zmiňován pouze MMF, ale celkem dvanáctkrát jsou zmiňovány jisté „instituce“…A čtenář nemusí být expertem na Řecko, aby věděl, že tímto meliorativem nejsou myšleny Světová banka či OECD. Jinými slovy - stejný pták, pouze jiný název. 
 
Zatřetí, „nezvratný slib“ vlády ukončit fiskální „barbarství“ a řešit „humanitární krizi“ (samozřejmě po „řecku“, tj. zvýšením minimální mzdy zpátky na 751 EUR, energiemi zdarma atd.)  také nevypadá na brzké splnění – Řecko totiž slíbilo, že se zdrží „jednostranných změn ve strukturálních reformách„ a že nebude „odstraňovat opatření již uskutečněná“. 
 
A na závěr, Řecko slíbilo, že bude dále dodržovat cíle přebytkového primárního rozpočtu tak, jak byly stanoveny původní dohodou. Zde Řecko získalo jediný „ústupek“, když si vymohlo, že cíl primárního přebytku rozpočtu v letošním roce vezme v potaz aktuální „ekonomickou situaci“. Ovšem vzhledem k tomu, že v posledních týdnech dramaticky poklesl výběr daní s tím, jak Řekové čekali, co se stane, se nejedná ani tak o ústupek jako o přiznání rozpočtové reality ze strany „institucí“. 
 
V prvním kole tak SYRIZA kapitulovala na plné čáře – a snad ji došlo, že je možné být marxista a také je možné snít, ovšem že obojí jde extrémně nedobře když  jste ve vládě a navíc země, která je na fiskální JIPce. A také, že je těžké vydírat tím, že si dáte k hlavě zbraň a hrozíte stlačením spouště. 
 
Co se stane dál? V nejbližší době budou klíčové dvě věci - s jakými reformami přijdou Řekové a co se stane se SYRIZOU.  Zejména SYRIZA je potenciálně explozivní neznámá – a poté, co popřela skoro vše, co v kampani slibovala, ji nejspíš čekají silné vnitrostranické otřesy a Evropu horké řecké jaro.  


Autor: Martin Lobotka, hlavní analytik Conseq Investment Management a.s. 

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.