Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 23.01.2015

Už je to tady! ECB zahajuje mohutné QE!


 

 
To co bylo trhy dopředu očekáváno, dá se říci i toužebně, to SuperMario splnil a překonal! Včera ECB oznámila zahájení nákupu státních dluhopisů ve vyšším než očekávaném objemu a to zatím do září 2016 – ale není to pevný termín ukončení, můžou ho posunout. Podrobně, perfektně a detailně to popsal ve svém komentáři Petr, nemám důvod to více rozebírat – pouze si dovolím jeden závěr k tomu – ano, QE není všespasení, ale přinese na trh silnou poptávku, která zdraží evropské dluhopisy, sníží jejich už tak nízký výnos a tím logicky přesune poptávku k dalším rizikovějším instrumentům – a tím budou akcie. Takže se dá očekávat, že letošní rok 2015 by měl být pro evropské akcie úspěšný, to však neznamená, že nepřijdou výkyvy a volatilita. Nic neroste rovnou do nebe, ale výhled je o mnoho růžovější, než tomu bylo na začátku letošního roku. Oslabující euro by mělo zvýšit konkurenceschopnost evropských společností a zlepšit jejich výsledky v eurovém vyjádření.
 
Vývoj evropských a amerických akcií od začátku roku – odpoutání se Evropy od Ameriky:
 
 
Pojďme k trhu. Evropské akcie se dokázaly v druhé půlce ledna odpoutat od amerických, což je věc nevídaná, a začaly posilovat, zatímco americké akcie korigovaly. Evropský trh tak již dopředu částečně „pricoval“ nákupy ECB, ale nezacenil je plně. Možná více je  to v Euru samotném, než třeba v akciích. Z titulů co sleduji, velmi výrazně posilují evropské automobilky a blíží se ročnímu maximu – Daimler na 77 eurech, Volkswagen téměř na „dvoukilu“, Peugeot nad 12 Eury. Z toho má šanci dále růst Dimler, který nese slušnou dividendu, věc v období nulových sazeb velmi vítaná, u Volkswagenu bych byl opatrnější a chystám se na vybírání zisků, když rozhodnutí ECB může podpořit akviziční chuť Volkswagenu – koupě Fiatu/Chrysleru není vyloučená, Volkswagen si nutně potřebuje zvýšit podíl na americkém trhu a cesta přes Chrysler je poměrně jednoduchá. Peugeot se veze na vlně euforie, cena leze nahoru rychleji než bych řekl, že stojí fundamentální ocenění této akcie, ale právě to překlopení do kladného cash flow a dynamický růst na trzích ho činí atraktivním a tak může posílit i nadále. Takže v sektoru spíše podržím více Daimleru, VW a Peugeot poredukuji. 
 
Mohutný růst cen akcií evropských automobilek v poslední době:
 
 
 
Volkswagen, Daimler, Peugeot v grafu
 
Dalším tématem jsou banky – jsem long Erste, KB, Deutsche Bank, BBVA, Bank of Ireland a zbytek Piraeusu. Profitovat by z QE mohla nejvíce BBVA, ale i loni do země zašlapaná Deutsche Bank (zde sentiment), u Erste by po šoku z úpravy kurzu EUR/CHF také mělo dojít k uklidnění a růstu někam podle mého názoru k 22 EUR (615kč). U Komerční banky je modlou dividenda, kde se dá čekat cca 240-250Kč za loňský rok (5%!!). Dividenda je kotvou i pro Čez, kde naopak proti jdou ceny elektřiny a opětovné debaty o Temelínu, kde si chce každý přihřát svojí polívčičku. Pokud bude dividenda 40Kč, může jít Čez nad 600Kč, jinak je prostě umrtven a spíše může lehce oslabit. Ale to se může ještě x-krát změnit a dříve než duben květen se návrh divi nedozvíme… 
 
Včera přišla zpráva i na NWR, kde se revaluovaly zásoby v polské lokalitě Debiansko, NWR opět mistrně ukázalo, že hlavní akcionář myslí jen na sebe, a poté co loni zrublo zásoby dolů o polovinu, nyní odhaduje zásoby vytěžitelné v Debiansku na 180 milionu tun toho nejlepšího koksovatelného uhlí – pokud by tedy cena vzrostla, má NWR co těžit – poté, co všichni zlomili hůl nad touto společností, si NWR načasoval takovouto zprávu super pro sebe… Neříkám, že je to super pozitive, ale dává to naději před umřením…
 
Ještě se vrátím k Evropě, jsem nadále long i v Lanxessu, chemický sektor jsem také sledoval, nicméně zde je trouble cena ropy a tak efekt QE nemusí přebít problémy na trhu s cenou ropy – tlak na cenu produktů směrem dolů bude nadále výrazný a situace těchto firem nelehká… takže je to risk. Přesto tato společnost může překvapit, neboť mohutně investuje do nových technologií, a to může přinést konkurenční výhodu.
 
Z evropských akcií v očekávání QE jsem nově zařadil – nutno říci že po přečtení analýz  Goldman Sachs (neboť tito borci mají pravdu že..:-)), do portfolia Eurotunnel, Innate pharma a Wirecard. Naopak jsem vystoupil z dodavatele pro letecký průmysl FACC, který opětovně zklamal ve výsledcích. Sázel jsem i na Airbus, nicméně výsledky společnosti v 2014 spíše zklamaly, hřebíček do rakve pro mě bylo, že v 2014 neobdržely ani jednu objednávku na A380, nicméně Emirates potvrdily zájem o 100 nových A380 k současným 58… - to je kontrakt na 43 miliard dolarů… mají na pár let co dělat, takže zvažuji, že se do tohoto titulu vrátím.
 
Americké trhy stihla v lednu korekce, kterou se pokusily dohnat v 4 minulých seancích, zvláště včera po ECB byl růst mohutný – ale americké akcie výrazně rostly v 2014 a tak to chce pořádně vybírat. Jsme long Apple, Facebook, Twitter, Salesforce, AVG, Hertz, naopak jsem po horších výsledcích vyskočil z Bank of America – nejen výsledky, ale i vidina oddálení růstu sazeb mě vedla k tomuto rozhodnutí.. Na zvážení je nadále i Microsoft na 47 dolarech, který nese dividendu.
 
Čínské akcie předvádějí neskutečnou volatilitu od začátku roku, je to v podstatě gamble do toho jít, zajímavou sázkou mohou být indické akcie, kde dřímá potenciál růstu této lidnaté ekonomiky, ale nelehce se vybírají jednotlivé tituly, informace, které si člověk poskládá odsud z Pobřežní ulice… těžko si udělá člověk sofistikovaný názor na zemi, kde nikdy nebyl… a kde je vše jinak než doma…
 
Ruské akcie poztrácely desítky procent v loňském roce, nyní se mírně nadechly, špatná čísla v podobě výsledků ještě přijdou a to může tyto tituly nadále zlevnit… Vývoj rublu byl masakr a ve výsledcích na dolarové vyjádření to může nadělat pěknou paseku, zatím stojím mimo tyto tituly nyní, nejvíce sleduji Mail.ru.   
 
A co tedy měny? Euro dostane ještě další ťafku, to je jasné, je možné že se podíváme pod 1,10 USD/EUR, ale pro člověka žijícího v eurozóně a majícího v eurozóně spotřebu to zásadní problém není. Pokud člověk chce investovat v dolarových územích, cestovat na tyto území, je prostě faktem, že toto zdraží… Pokud se podíváme na českou korunu, tak ta bude vůči dolaru dále oslabovat, nicméně vůči Euru je to dost těžké… Zřejmě se bude pohybovat v rozmezí 27,5-28,10Kč za euro, dolů posílit nebude chtít dovolit ČNB, naopak proti oslabování přesto, že to spousta zahraničních investičních bank predikovala, bude mluvit oslabující Euro..  
 
Michal Semotan, www.jtbank.cz
 
V příloze tabulka titulů co sleduji:

 

2015 Tabulka titulů

       
 

Aktuální

 

Měna

Doporučení

Můj tgt

 

kurz

 

 

3M

1rok

1rok

8.1.2015

22.1.2015

Česko

 

 

 

 

549

566,6

Erste

CZK

hold

buy

620

572

579,6

Čez

CZK

hold

hold

620

 

 

Evropa

 

 

 

 

7,55

7,98

BBVA

EUR

buy

buy

9

70,07

77,27

Daimler

EUR

hold

hold

80

24,48

26,29

Deutsche Bank

EUR

buy

buy

30

10,15

12,08

Peugeot

EUR

take profit

hold

12,6

8,97

8,75

Arcelormittal

EUR

stoploss

 

12

0,306

0,306

Bank of Ireland

EUR

buy

buy

0,4

 

11,4

Eurotunnel

EUR

buy

buy

13

 

38,72

Wirecard

EUR

buy

buy

50

 

9

Innate Pharma

EUR

buy

buy

11

183,85

198,1

Volkswagen

EUR

take profit

take profit

200

 

 

USA

     

 

78,17

77,65

Facebook

USD

buy

buy

90

17,29

16,09

Bank of America

USD

hold

hold

18

18,99

17,51

CMGE

USD

stoploss

 

29

111,89

112,4

Apple

USD

hold

buy

125

50,23

48,89

Yahoo

USD

hold

hold

55

23,79

22,05

Hertz

USD

buy

buy

27

39,09

39,07

Twitter

USD

buy

buy

50

105,03

104

Alibaba

USD

buy

buy

115

58,59

58

Salesforce

USD

buy

buy

65

 

 

Ostatní

     

 

37,83

41,41

YINN (etf bull 3x Čína)

USD

buy

buy

50

84,25

109,39

INDL (etf bull 3x Indie index)

USD

buy

buy

125

46,68

47,31

BHP Billiton

USD

hold

hold

55

6,76

7,65

Petrobras

USD

stoploss

 

13

8,59

7,47

UCO (2x long ropa)

USD

buy

buy

13

14,45

16,2

Halkbank

TRY

hold

buy

17


Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.