Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 14.04.2015

V Číně kupují akcie už i uklízečky a kominíci


 
 

Jedno z mnoha burzovních pořekadel praví, že jakmile začínají do akcií investovat lidé, kteří se o ně normálně vůbec nezajímají, je načase své pozice uzavřít a trh opustit, protože se blíží splasknutí bubliny. V podobné situaci se může nacházet čínský akciový trh, kde začínají cenné papíry nakupovat už i teenageři.
 
Denní objem ochodů realizovaných na burzách v Šanghaji a Šhenzenu překonal minulý týden opět hranici jednoho bilionu yuanů. Například minulou středu změnily svého majitele cenné papíry za celkem 1,24 bilionů yuanů, což je přibližně 198 mld. dolarů! Jen pro srovnání, průměrný denní objem obchodů na NYSE v USA činí 40-50 mld. USD.
 
Index Shanghai Composite si za posledních třicet dní připsal 22,2% zisk, viz graf. Od začátku roku je o téměř 28 % výše.
 
 
Růst akciových titulů a vidina tučných zisků lákají nové investory, kteří si po tisících zakládají obchodní účty. Podle místních zpráv jsou nákupy cenných papírů mimořádně oblíbené mezi studenty vysokých škol a dokonce i středoškoláky, kteří spekulují s penězi svých rodičů. Podle Beijing News si obchodní účty zakládají také uklízečky, které chtějí participovat na akciové rally.
 
Dle posledních dostupných dat společnosti China Securities Depository&Clearing, bylo v minulém týdnu otevřeno 1,14 milionu nových účtů pro obchodování s akciemi (nejvíce od června 2007). 
 
Akciovou rally přiživují paradoxně i potíže čínského realitního sektoru, neboť investoři hledají (zdánlivě) bezpečnější přístav pro své finance a dávají tak přednost akciím před realitami.
 
Ani špatná makrodata akciím (zatím) neškodí. Nejčerstvějším důkazem tohoto tvrzení budiž dnešní zveřejnění údajů ze zahraničního obchodu. Výkonnost čínského exportního sektoru (v dolarovém vyjádření) se v březnu nečekaně zhoršila, meziroční propad o 15 % byl mimořádně nepříjemným překvapením, obzvláště když tržní konsensus byl nastaven na 9procentní růst. O 12,7 % klesl navíc import zboží do Číny, což představuje největší propad od května 2009. Obchodní bilance proto skončila v březnu s nepatrným přebytkem 3 mld. USD (čekala se hodnota 60,2 mld. USD).
 
Snížený objem dováženého zboží signalizuje slabou domácí poptávku a propad exportní výkonnosti s dopadem do obchodní bilance zvyšuje pravděpodobnost mírného oslabení čínské měny ve střednědobém horizontu. Rostou proto sázky na další vládní stimulus, který by měl čínského ekonomického draka povzbudit, což je positivní zpráva pro akcie, které tudíž (i přes nepříznivá data) kontinuálně posilují.
 
Žádný strom však neroste do nebe a zprávy přicházející v poslední době z čínského akciového trhu mohou indikovat blížící se korekci (spojenou například s hromadným vybíráním zisků).

Autor: Michal Putna, www.patria.cz
Zdroj: Bloomberg, MarketWatch

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.