Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 19.02.2015

V roce 2015 by se mohl index SP 500 vyhoupnout na 2 500


 
 
Index S&P 500 rostl od roku 1945 rychlostí 11,3 % ročně
• Pokud vývoj v roce 2015 bude odpovídat trendu, může se index dostat až na 2 500
• S&P 500 může vystřelit až k 3 000 než se býčí trh konečně zpomalí
 
Investoři mohou ze šuplíku vytáhnout spoustu modelů hodnocení, které podpoří obě tvrzení, tedy že americké akcie jsou buď nad- nebo podhodnocené.
 
V podstatě se dá říci, že to závisí na vaší ideologii na trhu. Když se oprostíme od hodnocení, ekonomiky, politiky atd., co nám vlastně historický trend amerických akcií říká o indexu S&P 500?
S&P 500 brzy dosáhne 2 500 
 
Bystrý investor nejspíš ví, že hodnota indexu S&P 500 od konce druhé světové války neúnavně stoupá (viz graf níže). Ve skutečnosti je celkový roční růst 11,3 %, což je podle všech ukazatelů obdivuhodné.


 
Ačkoli americké akciové trhy od února 2009 vzrostly o 224 %, stále ještě se nacházejí hluboko pod svým dlouhodobým růstovým trendem, což zdůrazňuje jejich neustálý ziskový potenciál. Pokud bude tedy trend pokračovat, může tento potenciál dosáhnout takových rozměrů, že index S&P 500 zřejmě ještě letos dosáhne hranice 2 500 ve své úporné snaze dostat se na úroveň 3 000 dříve, než současný býčí trh vyprchá.
 
Krachy na trhu zastínily i šílenství internetové bubliny
 
Níže uvedený graf zobrazuje odchylku indexu S&P 500 od trendu v procentech od roku 1945. Dnes je index S&P 500 27 % od svého růstového trendu. Vzhledem k tomu, že dlouhodobý růst je 11,3 % ročně, musí index v letošním roce vzrůst o dalších 41 %, jen aby se dostal zpět na linii trendu. To představuje růstový potenciál 19 % pro dalších 10 měsíců.
 
 
 
Kromě toho nám graf také říká, že internetová bublina byla mimořádná, skutečná růstová bublina, avšak měřeno její vzdáleností k růstové linii, představovaly roky 1949, 1974, 1982 a 2009 ještě větší narušení kapitálového trhu. Krachy v těchto obdobích byly upraveny ke dlouhodobému trendu a ukazuje se, že byly daleko šílenější než internetová horečka.
 
 
1974: rok zběsilé módy, rychlých pruhů na autech a většího krachu indexu S&P 500 než byla
internetová bublina. Foto: istock
 
Autor: Peter Garnry, vedoucí kapitálové strategie Saxo Bank
O autorovi: Peter Garnry, původem z Dánska, pracuje jako vedoucí kapitálové strategie Saxo Bank. V roce 2007 absolvoval Copenhagen Business School. Peter je autorem článků o aktuálním dění na amerických a evropských trzích. Pravidelně vydává také strategické investiční zprávy. Jako komentátor vystupuje na televizních stanicích včetně CNBC nebo Bloomberg.  
 

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.