Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 06.11.2014

Věříte, že se historie opakuje? Pak se těšte na pořádnou…


 
 

Pokud má být historie dobrým průvodcem pro odhad budoucí výkonnosti amerických akcií, mají se investoři vskutku na co těšit. Důvodem má být podle investiční společnosti BTIG vzorec chování, který se na trzích v posledních padesáti letech pravidelně opakuje po volbách do kongresu v polovině volebního období. Právě po nich totiž obvykle následuje půlrok dramatického růstu akcií
 
BTIG své závěry dokládá konkrétními daty. Ta ukazují, že od roku 1964 průměrný půlroční růst indexu S&P 500 po třinácti „midterm“ volbách dosáhl 16,5 %. To je výrazně vyšší hodnota, než která je v průměru viditelná v ostatních letech (3,7 %). 
 
 
Za zlepšením výnosnosti lze pravděpodobně hledat ukončení nejistoty, kterou na trzích samotné volby vyvolávají. Zklidňuje se rétorika a namísto boje o kongresová křesla přichází na řadu opět běžná politika – tedy řešení urgentních ekonomických problémů a nedostatků. 
 
Co víc, údaje S&P Capital IQ naznačují, že od roku 1945 index S&P 500 v průměru ročně zhodnotí o 15,1 % v případě, že je kongres pod kontrolou republikánů, zatímco v prezidentském křesle sedí demokratický zástupce. Jedná se o vůbec nejlepší výkonnost ze všech možných politických kombinací (například „republikánský“ kongres + republikánský prezident). Vůbec nejhorší výkonnost si index S&P 500 připisuje při kombinaci, v rámci níž fiskální politiku řídí republikánský prezident a v kongresu je moc rozdělena shodně mezi oba politické protipóly. 
 
Pokud by se tedy historie měla opakovat, americké trhy (reprezentované indexem S&P 500) by mohla čekat prudká růstová rally. Na druhou stranu je třeba jedním dechem dodat, že s historií korelující vývoj nemusí vůbec nastat a trh se klidně může pohybovat zcela opačným směrem. 

Autor: Jan Šumbera, www.patria.cz
Zdroje: CNNMoney, S&P Capital IQ
 

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.