Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 17.03.2015

Vydává se dolar na cestu dlouhodobého posilování?


 

Řada analytiků a měnových stratégů hovoří o tom, že jsme vstoupili do dlouhého období posilování dolaru. Jeho příčinou má být silnější růst a utaženější monetární politika ve Spojených státech, expanzivní monetární politika v Japonsku a eurozóně a problémy některých rozvíjejících se ekonomik. Co ohledně dlouhodobé dolarové rally ukazuje historický vývoj? 
 
Analyzovali jsme období dlouhodobého posilování dolaru s cílem zjistit, zda jsou i dnes ve hře faktory, které dříve toto posilování táhly. Jde zejména o vývoj obchodní bilance, pohyby sazeb, tempo růstu celé ekonomiky a mezinárodní krize. Ukazuje se, že dlouhodobé rally na dolaru jdou spíše ruku v ruce s vyššími sazbami ve Spojených státech než ve zbytku zemí OECD. A to samé platí o problémech v rozvíjejících se zemích. Oba tyto faktory jsou samozřejmě přítomny i dnes. Naopak se ukazuje, že při posilování dolaru nehraje roli vývoj americké obchodní bilance. Relativně vyšší růst americké ekonomiky doprovázel silný dolar v letech 1996–2002 a po roce 2011. Nebylo tomu tak ale v letech 1979–1985.
 
Význam problémů v rozvíjejících se ekonomikách potvrzují následující dva grafy. V prvním z nich je tempo růstu americké ekonomiky a rozvíjejících se ekonomik (mimo Čínu). Ve druhém vidíme kurz jejich měn k dolaru. Dolar ve světové ekonomice plní roli bezpečného útočiště, a to se projevilo i v letech 1996–2002 a 2011–2015. Šlo o roky, kdy rozvíjející se země čelily problémům a tyto problémy se odrazily rovněž na měnových trzích a síle dolaru.
 
 
Dolar dlouhodobě posiloval v letech 1979–1985 a 1996–2002. Toto období bylo podle zmíněné analýzy charakterizováno vyššími sazbami v USA relativně ke zbytku zemí OECD a problémy v rozvíjejících se zemích. Možnosti, že dolar se i nyní vydává na cestu dlouhodobého posilování, tedy nahrává tomu, že i dnes jsou oba tyto faktory ve hře.

Autor: skupina autorů, www.patria.cz
Zdroj: Natixis

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.