Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 04.11.2015

Výhled na listopad: akcie ČEZ, akcie Komerční banky a akcie Erstre bankOčekáváme, že v listopadu budou investoři sledovat výsledkovou sezónu zejména akcie ČEZ, akcie Komerční banky a akcie Erste bank. V USA se bude jednat o její konec, ale Evropa včetně ČR bude naopak vrcholit. Na významu po posledním Fedu opětovně vzrostou jednotlivá makroekonomická data a to ať už z USA či z Číny. Nejbližší je páteční americká zaměstnanost za říjen.

Celkově se v listopadu neočekávají významnější politické či lépe měnově-politické události. Makroekonomická data a výsledky jednotlivých firem mohou přinášet na trh zvýšenou volatilitu. Domníváme se, že se investoři budou v případě Evropy připravovat na prosincové uvolnění ze strany ECB, a proto by měly být evropské akcie v pozitivním módu. Naopak americké akcie by měly spíše přešlapovat v důsledku nejistoty, která je aktuálně na trhu v návaznosti na poslední zasedání Fedu.

ČEZ

ČEZu bude vrácena část darovací daně z emisních povolenek v letech 2011 a 2012. Celkem by se mělo jednat o 3,8 mld. Kč. To odpovídá 7,1 Kč na jednu akcii. Tato položka vylepší letošní hospodaření. Z daňové vratky by podle našeho názoru měla být vyplacena dividenda. Očekáváme, že ČEZ vyplatí v příštím roce nejméně 40 Kč/akcii, to znamená hrubý dividendový výnos 8,3 %.

Podle očekávání zaslal ČEZ vyjádření zájmu o německá aktiva Vattenfallu. Jedná se o 4 hnědouhelné elektrárny, 5 povrchových dolů a 10 vodních elektráren. Vítěz tendru by měl být znám do konce roku. Případná akvizice by zvýšila zadlužení ČEZu. To je nyní na úrovni 2x č.dluh/EBIDTA. Management společnosti několikrát zopakoval, že optimálně vidí zadluženost na hranici 2,3x, a na to, aby si zachoval stávající rating, může zadlužení dosáhnout 2,5x. Touto optikou by ČEZ mohl mít na akvizice až 40 mld. Kč (cca 1,5 mld. EUR). Ale zadlužení by se mohlo dostat i nad tuto úroveň.

Největší neznámou je pro nás případná regulace německé energetiky a probíhají odklon Německa od konvenčních zdrojů výroby elektřiny, a jak to může ovlivnit flotilu hnědouhelných elektráren, o které má ČEZ zájem. Regulace je pro nás největším rizikem případné akvizice. To by z našeho pohledu mělo být ošetřeno.

Neplánované odstávky jaderných bloků pokračují. To je pro nás velký problém a očekáváme, že ČEZ u příležitosti zveřejnění výsledků za 3Q15 (10. listopadu), sníží cíl na objem výroby. Pravděpodobně dojde také ke snížení celoročního cíle na zisk EBITDA (nyní 68 mld. Kč), který management ČEZu snížil již minulé čtvrtletí. Cíl na č.zisk, ze kterého se bude počítat dividenda, by mohl zůstat beze změn, na finanční úrovni ho vylepší vratka darovací daně (viz výše).

ČEZ vnímáme jako dividendový titul a dividenda je v prostředí nízkých cen elektřiny důvod, proč je ČEZ pro investory atraktivní. Současný výplatní poměr je 60-80 % upraveného č.zisku. Cíl pro tento rok je 27 mld. Kč a to naznačuje dividendu v rozmezí 30-40 Kč na akcii. V našich projekcích očekáváme stejnou dividendu jako loni, tzn. 40 Kč na akcii. To znamená hrubý výnos 7,3 %.

Opakujeme náš názor, že ČEZ má za současných tržních podmínek schopnost generovat tolik hotovosti, což bude v kombinaci s nízkými investičními náklady (konec investičních celků, CAPEX z 50 mld. Kč pod 30 mld. Kč v 2016), znamenat udržitelnou dividendu ve výši posledních let, tzn. 40 Kč na akcii.

Zisky společnosti v 2015 a 2016 poklesnou, tak jak klesala cena předprodané elektřiny. ČEZ se snaží chránit své marže přísnou kontrolou nákladů, ale kompenzovat cenu elektřiny to nemůže. Pozitivním impulsem by mohl být růst cen emisních povolenek. Ten by mohla odstartovat reforma systému obchodování. To čekáme v průběhu tohoto roku, spíše ke konci. To by mělo vést k růstu cen povolenek a tím pádem k růstu ceny elektřiny, což se pozitivně projeví na číslech ČEZu. 


Komerční banka

Akcie KB výrazněji klesaly již druhý měsíc v řadě. Po 4% poklesu v září ztratily v říjnu další více jak 3 % a dostaly se na úroveň 5 100 Kč. Za tímto pohybem nejsou žádné fundamentální zprávy, na trhu jsou však cítit větší zahraniční prodejci.

Uplynulý měsíc byl bez jakýchkoliv zpráv týkajících se společnosti, investoři tak již očekávají výsledky za 3Q, které KB zveřejní 5. listopadu. Očekáváme meziroční pokles čistého zisku o 2 % na 3 201 mil. Kč. Na příjmové straně by měl pokračovat mírný pokles úrokových výnosů, když růst objemu úvěrů (oček. +6,5 % r/r) i vkladů (oček. +5,4 % r/r) je kompenzován pokračujícím poklesem čisté úrokové marže. Výnosy z poplatků a provizí by měly dále klesnout v důsledku konkurenčního tlaku a nákladů na věrnostní program pro klienty. Provozní náklady by měly být na podobné úrovni jako minulý rok. I tento kvartál by opravné položky měly nadále zůstat na nízké, dlouhodobě neudržitelné úrovni, k čemuž přispívá růst české ekonomiky a celkově se zlepšující kvalita úvěrů v bankovním sektoru.

Dosavadní výsledky zatím naznačují, že by banka měla splnit svůj celoroční výhled, kde očekává čistý zisk na podobné úrovni jako v minulém roce, a to i přes negativní jednorázovou položku v podobě platby do nově vzniklého fondu na řešení problémů bank (409 mil. Kč). Celkově by banka měla prezentovat tradičně solidní čísla. V minulých kvartálech většinou pozitivně překvapily velmi nízké rizikové náklady. I přesto, že trh s nízkou úrovní tvorby opravných položek počítá, je zde potenciál k podobnému překvapení i tentokrát.

Kromě samotných čísel budou investoři sledovat případné změny ve výhledu na čistý zisk či jakékoliv informace vztahující se k dividendě. Z dlouhodobého pohledu jsme vůči KB stále pozitivní vzhledem k vysoké udržitelné dividendě okolo 6 % a stabilnímu hospodaření. Z technického, krátkodobého pohledu pak doporučujeme využít k nákupu případné výkyvy k 5 000 Kč, jelikož tato úroveň v uplynulých měsících již několikrát zafungovala jako silná hranice podpory.

Erste Bank

Erste Group se v průběhu uplynulé měsíce posouvala postupně výše a měsíc zakončila s růstem o 3,3 % m/m na 726 Kč. Poslední dva měsíce došlo k výraznému poklesu volatility a akcie se drží v širším pásmu 690 – 730 Kč.

V Chorvatsku došlo k vyhrocení vztahů mezi vládou a bankami poté, co vláda navzdory odporu bank schválila zákon, který umožňuje převod úvěrů ve švýcarských francích do eur za podmínek zvýhodňujících dlužníky. Erste očekává, že náklady spojené s konverzí úvěrů ve švýcarských francích v Chorvatsku dosáhnou 149 mil. EUR. To je více než jsme doposud očekávali (okolo 100 mil. EUR).

Podíl hlasovacích práv, které má pod kontrolou Erste Foundation, mírně klesl z 30 na 29,6 %. Nadace prodala 3,2 mil. kusů akcií (0,7 % podíl) kvůli potřebě financování splátky dluhopisů, další prodej akcií již neplánuje. Samotná nadace drží necelých 12 % akcií, nicméně na základě uzavřené dohody má podporu od některých dalších akcionářů (Caixa, rakouské spořitelny a Wiener Staedtische Wechsel).

Začátkem listopadu (6.11.) banka zveřejní výsledky za 3Q. Na úrovni čistého zisku očekáváme výsledek 218 mil. EUR. Úrokové výnosy by měly být meziročně nižší o 1 % na úrovni 1 110 mil. EUR (beze změny q/q). Čistá úroková marže se již postupně stabilizuje, meziročně je však stále níže (oček. 2,60 % oproti 2,68 % ve 3Q 2014), což kompenzuje růst objemu úvěrového portfolia (oček. +3 % r/r). Výnosy z poplatků a provizí by měly být relativně stabilní r/r. Celkově provozní výnosy by pak měly dosáhnout 1 703 mil. EUR (+0,4 % r/r). Opravné položky by měly zůstat na nízké úrovni, k čemuž přispívá růst ekonomiky a pokles podílu nesplácených úvěrů na většině klíčových trhů. Ostatní náklady a výnosy by měly zahrnovat náklady na konverzi úvěrů ve švýcarských francích v Chorvatsku ve výši 149 mil. EUR.

Celkově by třetí kvartál měl navázat na solidní výkonnost v první polovině roku. Po výsledcích za 2Q management snížil celoroční výhled rizikových nákladů na 0,9 – 1,1 mld. EUR. Pokud se potvrdí naše očekávání pro 3Q, je možné, že management tento výhled opět posune směrem dolů. Ohledně provozního zisku očekáváme potvrzení dosavadního celoročního výhledu (pokles o přibližně 5 %).

Z našeho pohledu současná cena již plně reflektuje očekávané zlepšení hospodaření a z fundamentálního pohledu nenabízí výraznější potenciál. Na úrovních přes 700 Kč je tak pro nás Erste „dobrou bankou za špatnou cenu“.


Autor: MIlan Vaníček, JT Bank a.s.


Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.