Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 23.10.2015

Výsledková sezóna je tady, co bude dál?


 
 
Po fázi oklepání se z velkého propadu a poměrně rychlého nadechnutí zde máme fázi střízlivění, se zásadní otázkou, co bude dál.. Bohužel nemám křišťálovou kouli, která by mi ukázala, jestli mám nakoupit naplno a ještě se zapáčit, nebo to mám raději všechno vyházet a sedět na zbylé cashi…. Pokusím se tedy svojí úvahou dospět k nějakému výsledku..
 
A půjdeme po jednotlivých trzích. Začneme klasicky Českem, kde se toho děje poměrně dost… Čez nadále pod tlakem, nepřeje mu okolní prostředí (ceny elektřiny, situace německých konkurentů), nedaří se ale úplně ani na domácí půdě – odstávky jaderných bloků jsou na můj vkus dost časté a delší než bychom si přáli, k tomu se tu oprašuje idea akvizic (Vattenfall), které vedly u Čezu vždy jen do pekel (pardon ke snížení majetku akcionářů..). A když se k tomu přidají snížená doporučení, máme tu cenu 475 jako by se nešilo.. A to nás výsledky teprve čekají… Přesto si myslím, že cena 475 už začíná být poměrně dobrá na nákup s vidinou 35 (možná 40) Kč dividendy, a pro zahraniční hráče třeba i vidiny nákupu slabé koruny a exitu ze silné koruny to může být zajímavé… Takže co teď s tím. Co mám, držím dál, zvažuji navýšení pozice, otázka je, jestli s tím radši nepočkat na výsledky, aby to člověka nepřekvapilo…
 
Erste je kapitolou sama pro sebe, drží se vysoko docela, držím zatím, pojede to dál se sentimentem venku, skoro bych řekl, že to letos hitne ještě další maxima, ale fundamentální zdůvodnění pro to úplně nemám…
 
O2 CR – představilo velmi slušné výsledky, pak přišel profit taking. Není se co divit, ti co věděli a nakoupili dříve berou slušné zisky, mě to na téhle ceně přijde na žádnou akci, okolo 200-210 spíše na nákup, 240-250 profit taking, čísla byla opravdu solidní, PPF se snaží, aby ukázala, co dokáže vydolovat z této společnosti, zkouší z toho udělat svoji výkladní skříň… ideální příležitost jak to za pár let prostřelit dále…
 
Unipetrol – dneska představená čísla jsou velmi solidní, tvorba cashe je neuvěřitelná, problém je samozřejmě odstávka – která se ukazuje, že může trvat déle, než všichni čekali… více než půl roku i v 2016… otázka, co z pojištění jim může být navráceno zpět, nějaké velké iluze si nedělám… ale kus asi ano… Na druhou stranu mě přijde, že pod 150 Kč to dává smysl i při těchto problémech, ale s dividendou bych si velké iluze nedělal, nejen kvůli požáru a odstávce, ale i plánovaným velkým investicím. Prostě pod 150 mě to přijde na akumulaci vhodné..
 
Co mě docela zklamává, je Komerční banka, kde zřejmě operuje prodejce, který se titulu zbavuje. Při očekávané dividendě přes 200Kč je to poměrně zajímavá hra na ceně pod 5100, fér cenu bych já viděl okolo 5500Kč, a tak se budu snažit něco dále akumulovat..
 
V nejbližší době také očekávám nabídku odkupu na Pivovary Lobkowicz,  trh to diskontuje trochu více než bych čekal, malinko mě to znervózňuje, doufám, že neprávem… Po delší době začínám sledovat Fortunu, kde se mi zdá, že toho špatného už bylo řečeno dost, tenhle byznys pojede vždy, jen je otázka, jak se k tomu majoritní vlastník postaví, zdá se mi, že by mohlo být to nejhorší za námi…
 
VIG pak podle mého názoru může růst, když to nejhorší je „zapricováno“ a pozitivní sentiment okolí může cenu polehounku tlačit vzhůru.
 
Pojďme dále k sousedům, k velkému bratru na západ. Německo po skandálu s VW se oklepalo (myslím DAX, ne paní Merkelovou), a tak teď tak přešlapuje a čeká na výsledky. Dnes představil solidní čísla Daimler, marže 10,4% nadprůměrná, provozní zisk roste, výhled potvrzen a na 2016 hledí optimisticky díky silnému portfoliu nových modelů (GLC, C-kupé, facelift A, GLE kupé, přijde GLS, 2016 nové Éčko)… Dopad slabšího Eura do čísel je +800mega EUR – díky velký Mario!! Z tohohle pohledu je pro mě dnešní vývoj kurzu zklamáním (73,76), tenhle titul musí stát do půl roku 80-85 EUR minimálně, můj názor – a to i při krizi  důvěry v sektor, navíc nesmíme zapomenout, že mohou vyjet zprávy o výsledku jednání o podílu BAIC v Daimleru..
 
Reakce akcií Daimler na dnešní čísla :
 
 
Aférou očerněný Volkswagen se nyní obchoduje na úrovni 100 EUR.. Situace je opravdu nepřehledná, objevují se však první odhady nákladů… Goldman spočítal tyto náklady na cca 25 mld EUR (recall + oprava, poškození image a marží, pokuty, soudní spory).. Můžeme debatovat, zda to bude méně nebo více, prostě rok 2016 to do čísel zasáhne naplno a může pokračovat i v 2017. Sám po přečtení německých časopisů vidím náklady na opravu na 5-10mld EUR, pokuty tak do 5 mld EUR, dopad na marže bude u VW asi podstatný, žaloby kvantifikovat neumím.. Na druhou stranu akcie spadla z maxim z 250 éček na 170, po aféře o další skoro 40% na 100… Skoro se zdá, že by to mohlo být pricnuté, a láká to k nastoupení zpět.. VW to v Evropě přežije bez větších problémů, v Asii to samé, průšvih je amerika, kde se VW dlouhodobě nedařilo.. buď značku VW stáhne z USA úplně (ponechá jen Audi a Porsche), nebo kvůli svému egu zabojují, půjdou na záporné marže a představí levné SUV a zkusí trh dostat zpět… Já bych nevyloučil situaci, kdy akcie nyní trochu povyrostou, řekněme v horizontu měsíců okolo 120Eur, nicméně si myslím, že v průběhu 2016 můžeme očekávat navýšení kapitálu, aby se podpořila finanční stabilita koncernu pro další období, to akcii může stáhnout k úrovním 70-80Eur, pak bych se do toho položil na plno, nyní je to jen krátkodobá spekulace  co s tím dále..  Takže rizika nadále velká, nyní těžko kvantifikovatelná resp. vyčíslitelná, budu dále sledovat veškeré informace  a  pokusím se na ně dát svůj názor.
 
V Německu nadále držím Allianz, malinko jsem díky růstu ceny snížil pozici, držím Basf, který mě už přijde levný před nedávnem jsem otevřel long pozici na HeidelbergCement. Z menších emisí mě přijde nadále zajímavý Sixt Leasing. Opustil jsem po růstu nad 80CHF Richemont, spíše z důvodu obavy propadu poptávky po luxusním zboží (viz např. Boss), ale titul sleduji a díky podílu v internetovém portálu Yoox Net-a-porter bych se do toho chtěl ve vhodný okamžik vrátit, ale teď z toho mám trochu strach. Nicméně je to budoucnost prodejů luxusního zboží, kombinace kamenných obchodů a internetu. Získanou cash z prodeje automobilek (VW a BMW) jsme přeswitchl do Airbusu, prostě jsem chtěl nějakého exportéra v Euru, moc na výběr zde není… Ne že bych byl úplně nadšený z Airbusu, ale poptávka po letadlech je, výrobci jsou jen 2, teď je otázka, jak zvládne Airbus dodávat A350ky a zda se objeví kupci na A380 kromě Emirates… Když už jsme u letadel, jsem long i na akciích Rollsy-royce, které mě přijdou zašlapané do země, přitom order book je poměrně plný stálých zakázek, nějak to nechápu – držím to, skoro bych navýšil pozici. Graf akcií RR za letošní rok:
 
 
Tento týden jsem portfolio rozšířil po roční pauze o rumunský Romgaz, kde se rumunský restituční fond zbavoval části svého podílu, a společnost mě přijde fundamentálně zajímavá – žádný dluh, Ebitda marže nad 50%, EV/Ebitda 3,1, P/E 7,7.., solidní dividenda… čísla  jsem si vypůjčil od našeho oddělení analýzy - díky.
 
Otázka je i co s komoditami, zdá se, že to nejhorší může být pro komoditní společnosti za námi, pro odvážné je zde široké spektrum company, které prošly „slevovou očistou“ v letošním roce… Glencore, BHP Billiton, Freeport, Vale, Boliden … to už je na každém, pro co se rozhodně… riziko je to i nadále, ale minimálně dál neposilující dolar by tomu měl pomáhat… a mě se zdá, že extra další posilování proti Euru je nyní nepravděpodobné, spíše budeme v intervalu 1,12-1,20..
 
Rozjela se nám i výsledková sezóna za velkou louží, zatím přinesla poměrně dost zklamání.. Příjemně však včera překvapil General Motors (pozici jsem včera doprodal, myslím, že bude čas dobrat zpět levněji),  slušná čísla čekám od Applu a Facebooku, obojí jsem long, i když jsem na Facebooku na 99 také mírně pozici ponížil. Na co nyní sázím dlouhodobě, jsou dva tituly, Alibaba a Twitter. Začněme Twitterem, neříkám, že to bude pecka hned, ale čísla jsou avizována na horní úrovni odhadů (doufejme, že to tak bude), ale důležité je podle mě vstup silných a známých investorů do company (Balmer z Microsoftu cca 4%ní pozice na Twitteru, silný arabský investor) – myslím, že ti borci to nekoupí jen tak, že se podívají z okna a koupí, oni se potkají i s managementem, dozvědí se toho podle mě více než my z klasických informačních zdrojů. Samozřejmě ostře sledovaný bude indikátor růstu uživatelů, to číslo MAU, uf z toho mám trochu obavy tento kvartál ještě, dvakrát to poslalo stock dolů, snad se nyní trochu zadařilo a počet uživatelů poroste, když ne teď tak snad další rok.. Co jsem vnímal negativně, trh to bral spíše naopak, je oznámení silného propuštění zaměstnanců, buď je to známka tlaku na efektivitu (to by bylo dobře), nebo prostě musí tlačit náklady, protože jsou k tržbám moc vysoké (to by byla horší varianta…). Ale přijde mi, že se Twitter fakt může stát terčem nějakého silného hráče, případně si ukrojí kus trhu sociálních sítí od požadavků sofistikovanějších zájemců, resp. klientů vyhledávajících informace, na rozdíl od celospolečenského Facebooku..
 
Dalším zajímavým titulem mě přijde Alibaba. Vím, že co je Čína je po situaci z letošního léta těžko predikovatelné. Ale přestože Čína zpomaluje, přechod od těžkého průmyslu a výstavby ke spotřebě tam prostě přichází a Alibaba je na to připravená, zkupuje další internetové služby na trhu, nabízí široký záběr a teritorium bude dále rozšiřovat – Evropa, a i US.. Tržby, resp. marže jsou velmi solidní, a i když pod tího konkurence mohou klesat  (v US třeba díky Amazonu), zdá se mi to na 70 dolarech jako zajímavá sázka na budoucnost.. Navíc máme před sebou nejsilnější kvartál roku s Vánocemi, tak by teď okolo kvartálních čísel mohl být do titulu zajímavý nástupní bod, sám jsem osobně long. Graf vývoje akcií Alibaby od vstupu na trh v 2014:
      

 
Ještě se zastavím u ruských akcií, kompletně jsem odprodal Sberbank, kde mi nárůst nad 6USD přišel příliš rychlý, přestože si myslím, že banka je na tom dobře, vývoj akcií předběhl reálnou situaci. Ale protože jsem alespoň jednu emisi v Rusku chtěl mít na portfolku, switchl jsem do internetového Yandexu, který byl v minulých měsících zašlapán do země, a zdá se mi, že by mohl chytnout „druhý dech“ se zlepšujícím se pohledem investorů na Rusko.
 
Celkově tedy z mého komentáře vidíte můj pozitivní náhled na akciové trhy do budoucna, důvody jsou následující: 
 
ekonomiky USA a Evropy rostou a porostou (ponechme diskusi o kolik), FED úrokové sazby jen tak nezvedne, což značí, že dolar nebude dále výrazně posilovat, a to zároveň vytvoří tlak na ECB, aby pokračovalo dál v QE… a budeme tu mít prostředí nízkých úrokových sazeb s apetitem risk on po investičních instrumentech… a z toho by měly akciové trhy profitovat. Co se týká Číny, jednoznačně zpomalí a zpomaluje, ale myslím, že tato země své číslo dokáže umanagovat na pořád relativně solidní plus, tedy růst, a přesun v této velké zemi pojede dále ke spotřebě, jako tomu bylo dříve ve Spojených státech, ale třeba i po revoluci u nás, odklon od průmyslu za každou cenu směrem ke službám a spotřebě..
 
Díky za pozornost, dnes jsem se nějak rozepsal…
 
Michal Semotan, 22.10.2015
 

2015 Tabulka titulů

       
 

Aktuální

 

Měna

Doporučení

Můj tgt

 

kurz

 

 

3M

1rok

1rok

22.10.2015

6.10.2015

Česko

 

 

 

 

723

708

Erste

CZK

hold

buy

780

230

208

O2 CR

CZK

hold

buy

250

150,4

155

Unipetrol

CZK

buy

buy

175

5093

5330

Komerční banka

CZK

buy

buy

5750

474

485,5

Čez

CZK

buy

buy

600

 

 

Evropa

 

 

 

 

7,92

7,7

BBVA

EUR

buy

buy

9

150,5

144,2

Allianz

EUR

buy

buy

165

9,45

8,75

Eon

EUR

buy

buy

12

73,7

68,09

Daimler

EUR

buy

buy

85

26,37

25,21

Deutsche Bank

EUR

hold

buy

34

15,54

14,02

Peugeot

EUR

sell

hold

15

3,66

3,29

Post NL

EUR

stoploss

stoploss

4,4

55,6

56,96

Airbus

EUR

buy

buy

66

2,08

2,03

Mota-Engil

EUR

buy

buy

2,4

14,33

13,12

Raiffeisen

EUR

buy

buy

16

79,6

69,48

Renault

EUR

take profit

hold

85

6,69

7,38

Rolls Royce

GBP

buy

buy

9

80,2

80,9

Richemont

CHF

take profit

take profit

90

84,65

82,68

Siemens

EUR

hold

buy

100

17,97

18,68

Sixt Leasing

EUR

buy

buy

24

46,79

43,8

Lanxess

EUR

buy

buy

55

11,8

11,89

Eurocar

EUR

buy

buy

15

64,64

64,52

HeidelbergCem.

EUR

buy

buy

77

10330

10450

Maersk

DKK

hold

buy

12000

101,75

97,09

Volkswagen

EUR

buy

hold

120

 

 

USA

     

 

97,11

92,8

Facebook

USD

take profit

hold

120

555

537,5

Amazon

USD

hold

hold

580

44,3

38,13

American Airlines

USD

hold

buy

50

35,4

32,22

GM

USD

take profit

hold

35

113,76

111,3

Apple

USD

buy

buy

140

29,3

27,62

Twitter

USD

buy

buy

45

69,48

63,92

Alibaba

USD

buy

buy

85

75,83

74,42

Salesforce

USD

hold

hold

80

 

 

Ostatní

     

 

4,41

4,24

Gazprom

USD

hold

hold

5,5

5,91

5

Sberbank

USD

take profit

hold

6

4,02

3,88

Rosneft

USD

hold

hold

5

1,11

1,17

Glencore

GBP

hold

buy

1,5

29,3

1,17

Romgaz

RON

buy

buy

36

13,03

11,83

Yandex

USD

buy

buy

16
Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.