Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 24.10.2014

Zajímavá akcie - PEGAS NONWOVENS


 
 
 

Společnost PEGAS NONWOVENS (dále jen Pegas) je jedním z předních světových výrobců netkané textilie typu spunlaid na bázi polypropylenu a polyethylenu zejména pro oblast hygieny, dále průmyslu, stavebnictví, zemědělství a ostatních specializovaných sektorů. Odběrateli produktů jsou např. koncerny Procter & Gamble či Johnson & Johnson.
 
Historie společnosti začíná od roku 1990. Firma prošla od začátku svého založení rozsáhlým vývojem, kdy první založený závod v Bučovicích byl doplněn o druhý výrobní závod v Příměticích a zároveň bylo vybudováno ve Znojmě sídlo vedení společnosti. Po postupném rozšiřování domácí výroby na 9 linek se firma rozhodla i pro expanzi do zahraničí. V Egyptě v roce 2013 dokončila výstavbu závodu s jednou výrobní linkou. Celková výrobní kapacita společnosti se zvýšila až na 110 tis. tun netkaných textilií za rok.
 
Jednotlivé závody zastřešuje mateřská společnost se sídlem v Lucembursku. Od roku 2006 se její akcie obchodují na pražské a varšavské burze. V roce 2006 společnost vyprodukovala přes 54 tis. tun textilií. Loni to již bylo přes 90 tis. tun, když zaměstnávala 574 osob.
 
Ziskovost a tržby
Na úrovni čistého zisku rok 2013 ovlivnily negativně zejména kurzové změny s přeceněním rozvahových položek denominovaných v EUR (vlivem oslabení Kč v důsledku zásahu ČNB) a vyšších úrokových nákladů. Firma do svého rozvoje, zejména linky v Egyptě, investovala dalších celkem 38,3 mil. EUR. Čistý zisk dosáhl 1,4 mil. EUR. Na provozní úrovni PEGAS dokázal zvýšit zisk EBITDA o 1,1 % na 38,55 mil. EUR. 
 
Rok 2014 by měl být pozitivně ovlivněn plným provozem egyptské linky a tedy nárůstem byznysu. Za 1. pololetí PEGAS meziročně zvýšil příjmy o 13,6 % na 111,4 mil. EUR. Zisk EBITDA vzrostl o 15,5 % na 22,1 mil. EUR a samotný čistý zisk, díky nízké srovnávací základně, dokonce o 56,5 % na 10,5 mil. EUR. Za celý rok PEGAS očekává nárůst zisku EBITDA o 12-22 %, tj. tedy 43,2-47 mil. EUR (v přepočtu až zhruba 1,3 mld. Kč). 
 
Vývoj příjmů a zisků (EPS) v minulých letech včetně očekávání dle přehledu agentury Bloomberg
 
 
PEGAS má pro letošní rok, obdobně jako v minulých letech, vyprodanou výrobní kapacitu. Lze odhadovat, že dobré vztahy se zákazníky a rostoucí poptávka po produktech firmy nakonec přesvědčí vedení společnosti k pokračování expanze. Mělo by dle našeho názoru zejména dojít k rozhodnutí o výstavbě druhé výrobní linky v Egyptě, se kterou se výhledově v záměrech počítalo již při vstupu do země/oblasti. V roce 2016 by se zde současná kapacita 20 tis. tun mohla rozšířit na 40-45 tis. tun. PEGAS avizoval možné další rozšíření produkce i v ČR, když tyto kroky v minulosti činil vždy i v závislosti na výhodnosti státních pobídek.
 
Finanční ukazatele
Výrazná expanze společnosti vedla poměrně i k značnému nárůstu zadlužení. Čistý dluh ke konci roku 2013 dosáhl 149,3 mil. EUR. Ve vztahu k zisku EBITDA nicméně necelý čtyřnásobek, navíc lze počítat s růstem zmiňovaného zisku. Bez letošních zásadních investic by zadlužení mělo klesnout. 
 
PEGAS se také rozhodl své bankovní dluhy z většiny transformovat, resp. zamýšlí vydat emisi 4letých dluhopisů v objemu 2,5 mld. Kč. Získané prostředky by tedy nevedly k vyššímu zadlužení. Společnost by měla do roku 2018 jasno o financování dluhu. Přestože zatím nejsou známy bližší parametry, lze odhadovat, že náklady na obsluhu dluhu by se mohly snížit a pozitivně tedy ovlivnit hospodaření společnosti.
 
PEGAS se stabilně o své úspěchy dělí s akcionáři, resp. jeho cílem je progresivní dividendová politika. Dividendu vyplácí prakticky od vstupu na akciový trh, resp. od roku 2007. Tehdy vyplatil 0,76 EUR/akcii. Po loňských 1,05 EUR/akcii letos PEGAS rozdělil 1,10 EUR/akcii (cca 30,30 Kč). Rozhodné datum pro nárok na letošní dividendu bylo tradičně v říjnu (konkrétně 17.10., tj. ex-date na BCPP 16.10.). 
 
Titul se před letošní dividendou postupně vyšplhal na 6,5letá maxima. Ve vztahu k poslednímu kurzu 648,20 Kč na pražské burze, kdy se ještě titul obchodoval s nárokem, šlo stanovit dividendový výnos na 4,7 %.
 
Na základě dosavadních hospodářských výsledků a předsevzetích vedení společnosti očekáváme v příštím roce výplatu dividendy minimálně v letošní výši 1,10 EUR. Vzhledem k současné ceně 622 Kč lze dividendový výnos stanovit na 4,9 %.
 
 
 
Technický pohled
Akcie PEGAS se v roce 2012 vymanily z předchozího zhruba 3letého postranního trendu a vlivem výhledu růstového byznysu se nasměrovaly na sever. Jak je patrno z níže uvedeného grafu, na titulu spatřujeme dlouhodobý trendový kanál ohraničený žlutými přímkami. 
 
V kontextu i výše zmiňovaného hospodářského vývoje by se dle našeho názoru měl titul v následujících měsících v tomto trendu nadále pohybovat. Dočkat bychom se tím pádem měly vymazání po dividendových ztrát, ostatně jak k tomu došlo i v předchozích letech. Směrem výše by se však měla stát rezistencí hladina 680 Kč (červená přímka), po jejímž prolomení začal titul v roce 2008 mířit na jih. Vzhledem k současným cenám u hladiny 620 Kč, tento směr i tak poskytuje možné teoretické zhodnocení téměř 10 %. 
 
Historický vývoj akcií PEGAS na BCPP s vyznačením technických
 
 
Směrem níže by se dle BHS výraznou oporou měla stát hladina 590 Kč (červená přímka). U ní lze v současné době spatřovat i zmiňovanou spodní stranu růstového trendu (žlutá přímka). Případné proražení obou těchto úrovní by nejspíše otevřelo titulu cestu dále níže. Takový scénář však nepředpokládáme. Dojít by k němu muselo po nečekaných negativních zprávách ze společnosti či vlivem výrazně negativního směrování akciových trhů. Akcie PEGAS však lze naopak považovat za stabilní konzervativní titul.    
 
Detail intradenního vývoje za poslední rok s hranicí 620 Kč
 
 
 
Závěr
Titul není příliš analyticky pokrýván. V tomto roce dle přehledu Bloomberg vydalo doporučení jen 5 analytiků s cílovými cenami v rozsahu 571-673 Kč. Průměrná cílová cena dle těchto doporučení vychází na 627 Kč (2 doporučují kupovat, 2 držet, 1 prodávat).
 
Autor: Jiří Zendulka, www.bhs.cz

Upozornění na rizika: Investiční disclaimer BHS

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.