Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 20.10.2015

Zajímavá obchodní příležitost: sezónní spread květnové sóji a květnové kukuřiceSezónní spread květnové sóji a květnové kukuřice představuje další zajímavou obchodní příležitost. V současné době zde máme 255 korelační den s ročním průměrem. Při bližším pohledu na níže uvedený graf je vidět, že z dlouhodobého hlediska pětiletý, desetiletý i patnáctiletý průměr odpovídá našemu rozhodnutí vstoupit do uvedeného sezónního spreadu.  
 
Bližší pohled na historický vývoj ukazuje, že ve sledovaném období provází futures spread květnové sóji a květnové kukuřice více jak 80% sezónnost. Sklizeň sóji bývá obvykle hotova dříve než u kukuřice, a tak také tlak na pokles ceny sójových bobů začne ustupovat dříve, než u kukuřice. Dále, zatímco spotřeba kukuřice zůstává relativně stabilní v průběhu celého roku, spotřeba sóji zažívá nejprudší růst v průběhu a těsně po sklizni, kdy dochází k maximalizaci produkce s cílem uspokojit vysokou poptávku po sójovém šrotu.
 
Faktory, které by v následujících týdnech mohly podpořit náš trh:
 
1.      Sklizeň sóji bývá obvykle hotova dříve než u kukuřice, a tak také tlak na pokles ceny sójových bobů začne ustupovat dříve, než u kukuřice. Dále, zatímco spotřeba kukuřice zůstává relativně stabilní v průběhu celého roku, spotřeba sóji zažívá nejprudší růst v průběhu a těsně po sklizni, kdy dochází k maximalizaci produkce s cílem uspokojit rostoucí exportní poptávku a domácí poptávku po sójovém šrotu.
 
2.      Ačkoliv se v průběhu druhé poloviny léta zdálo, že se Spojené státy budou v letošním roce opět potýkat s rekordní sklizní, aktuální pravidelný report amerického ministerstva zemědělství tuto skutečnost nepotvrdil. Ba naopak, definitivně odstavil spekulace ohledně rekordní sklizně v letošním roce a odhad letošní produkce snížil o 47 miliónů na 3,89 miliard bušlů, tedy pod úroveň loňské sklizně. 
 
3.      Aktuální zprávy z trhů napovídají opačný vývoj v příštím roce, než se dříve očekávalo. Na konci minulého týdne americká analytická skupina Informa změnila předpověď pro příští rok. Dle ní by se měla v USA o 2,7% zvyšovat akrová výměra pro pěstování kukuřice, a to právě na úkor sóji a pšenice. 
 
4.      Potenciál růstu ceny sóji po sklizni (v současnosti hotova z cca 80%) dále podporují postupný nárůst exportních objednávek z USA a nejistý vývoj v Brazílii, která se nyní v průběhu výsevu v mnoha pěstitelských oblastech potýká se suchem. Kompletní analýza ke stažení ZDE.
Upozornění na rizika: http://hbpartners.cz/rizika

Autor: Marek Hauf, HB Partners s.r.o.

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.