Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 31.08.2015

Zakopaný pes je v rafinériích


 
 
 
Češi by se mohli unadávat, že tankují draze, když ropa je levná. Není se čemu divit a plně to chápu i z pohledu řidiče. Ovšem kde je ale zakopaný pes? Odpověď nalezneme především v evropských a českých rafinériích, které výrazně těží z poklesu ceny ropy. Rafinérské marže jsou opravdu nadprůměrné. Po přepočtu jsou průměrné marže evropských rafinérií přibližně 1 Kč/l. Dlouhodobý průměr je 0,4 Kč/l. 
 
Graf č. 1: Marže evropských rafinérií v USD/tunu (zdroj: Total S.A) 
 
 
Vývoj českých rafinérských marží se do značné míry odvíjí od vývoje evropských marží. Rafinérská marže společnosti Unipetrol se vyšplhala ve druhém čtvrtletí 2015 až na 5,3 USD za barel, přičemž ve stejném období loňského roku marže činila pouhých 0,5 USD za barel. Za jeden rok tedy marže Unipetrolu vzrostla o 4,8 USD za barel. 
 
Graf č. 2: Vývoj rafinérské marže Unipetrolu v USD/barel (zdroj: Unipetrol) 
 
 
Zajímavě vypadají také průměrné maloobchodní marže pumpařů. Ty se v dlouhodobém průměru pohybují okolo 2,4 Kč/l u benzínu a 3,8 Kč/l u nafty. Aktuálně se ovšem průměrná maloobchodní marže u nafty pohybuje okolo 4,5 Kč/l a u benzínu 2,6 Kč/l. 
 
Ceny pohonných hmot v ČR by měly klesat pomaleji než ceny v okolních zemích. Havárie v litvínovské rafinérii může mít na ceny PHM výraznější dopad, pokud se produkce paliv v dohledné době neobnoví a to i navzdory tomu, že cena ropy Brent se propadla na minima z roku 2009. 
 
Autor: Eva Mahdalová, colosseum.cz

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.