Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 05.06.2015

Zápisník investora: Test dividendové výnosnosti


 
 
V následujícím textu navážeme na minulý test výběru akcií podle P/E poměru a zaměříme se na výběr akcií podle dividendové výnosnosti. Nákup dividendových akcií je mezi investory poměrné oblíbený. Existuje ale důvod pro tuto preferenci? Testovací prostředí je kvůli požadavku na možnost srovnávat strategie úplně stejné, jako u testu P/E poměru.
 
Parametry testu
 
Sledovaná aktiva: akcie z indexu S&P 500
 
Období: 31. 3. 1994 až 31. 3. 2015
 
Rebalancování portfolia: 2x ročně
 
Investovaná částka: podle tržní kapitalizace dané akcie. Tato podmínka je nutná, aby bylo možné porovnat strategii s indexem S&P 500, kde jsou váhy jednotlivých akcií nastaveny podle tržní kapitalizace.
 
Test je vykonaný pomocí jednoduché metody rozdělení portfolia na kvartily od akcií s nejnižší dividendovou výnosností po akcie s nejvyšší dividendovou výnosností. Výkonnost je ve formě total return po započtení dividend, ale před odečtením poplatků a daní.
 
Výsledky testu
 
V následující tabulce jsou shrnuty základní výnosové a rizikové charakteristiky jednotlivých kvartilů. Oproti indexu S&P 500 má výraznou nadvýnosnost jenom 4. kvartál, který obsahuje 25 % akcií s nejvyšší dividendovou výnosností. Pro srovnání je uvedený i 1. kvartil akcií vybraných podle P/E poměru.
 
  
 
1. kvartil (0-25 %)
2. kvartil (25-50 %)
3. kvartil (50-75 %)
4. kvartil (75-100 %)
1. kvartil podle P/E poměru
průměrná výnosnost v % p.a.
10,0
11,1
12,4
13,4
16,3
maximální drawdown
-88,8
-67,0
-48,6
-67,8
-55,5
průměrná nadvýnosnost oproti S&P 500 v % p.a.
-1,3
-0,3
0,83
1,71
4,4
směrodatná odchylka výnosu v %
18,8
17,7
15,6
16,6
18,0
Sharpov poměr
0,33
0,39
0,50
0,51
0,58
beta
0,94
0,96
0,89
0,90
1,01
 
Graf č. 1: Kumulativní vývoj hodnoty akciového portfolia při investování na základě dividendové výnosnosti a P/E poměru v %, zdroj: Colosseum
 

 
Investování do akcií s vysokou dividendou je z dlouhodobého hlediska lepší než investování do akcií bez dividendy. Nicméně ve srovnání se strategií nákupu levných akcií vybraných podle P/E poměru si vede tento přístup k investování hůře. Opět je nutné upozornit na období bubliny na přelomu tisíciletí, kdy se nejvíce dařilo akciím s nejnižší (nebo nulovou) dividendou. 
 
Uvedený test nadhodnocuje skutečnost, kterou je možné reálně očekávat, jelikož nezohledňuje poplatky, daně a další problémy (kupříkladu survivorship bias). S pokročilejšími strategiemi se setkají investoři v portfoliích našeho oddělení Asset management.
 
Boris Tomčiak, vedoucí oddělení Asset management, Colosseum

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.