Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 08.12.2014

Země vycházejícího slunce se jen tak neuzdraví


Japonský jen klesl vůči americkému dolaru na sedmiletá minima. Co tedy stojí za poklesem? Rozhodně nejvíce k tomuto jevu přispělo podle našeho názoru oznámení rozšíření expanze stimulačního programu japonskou centrální bankou. Roční cíl pro rozšíření měnové báze stanovila na 80 bilionů jenů (724 miliard USD) z 60 až 70 bilionů jenů. Důvodem jsou pokračující stav nízké inflace a prognóza jejího dalšího poklesu. V současnosti se měnová báze pohybuje okolo 260 bilionů jenů.
 
BOJ společně s Japonským penzijním fondem zvýší alokaci finančních zdrojů do akcií, což znamená i nákup zahraničních akcií. Čili odliv kapitálu bude nadále tlačit na japonský jen. Za posledním oslabením japonské měny stojí také to, že Šinzó Abe odložil o 18 měsíců zvýšení spotřební daně a navrhl předčasné volby, které se budou konat 14. prosince. Tento jev podpořily také hedge fondy a jejich sázky na další pokles japonské měny. Slabý jen podporuje tamní exportní společnosti ve svém rozvoji. Japonsko jakožto země závislá na exportu těží delší dobu z umělého oslabování japonského jenu a silného amerického dolaru. 
 
Tyto události povedou podle našeho názoru v nejbližších třech až šesti měsících k dalšímu posílení amerického dolaru vůči japonskému jenu. Nicméně myslíme si, že americký dolar je překoupený, a právě proto očekáváme z krátkodobého pohledu drobnou korekci a posílení jenu. Z dlouhodobého pohledu očekáváme pokles futures na japonský jen k úrovni 0,75 USD za 100 jenů, což je minimum z března 2002.

 
Graf č. 1: Měnová báze Japonska v bilionech jenů (zdroj: Bloomberg)
  
Autor: Eva Mahdalová, analytik, www.colosseum.cz
 
 

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.