Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 09.11.2015

Zemní plyn: zajímavá příležitost k nákupu


 

Pravděpodobnost zvýšení sazeb ze strany FEDu koncem tohoto roku výrazně vzrostla s tím, jak z americké ekonomiky přicházejí velmi pozitivní makrodata. V pátek zveřejněná čísla z trhu práce skončila silně nad očekáváním analytiků, když počet nově vytvořených pracovních míst v říjnu vzrostl na 271 tisíc ze 137 tisíc v září. Konsensus analytiků počítal jen s nárůstem na 181 tisíc. Míra nezaměstnanosti klesla o 0,1 procentního bodu na 5,0 %, což jsou nejnižší úrovně od roku 2008. FED na svém zasedání, které se uskuteční 15. – 16. 12. 2015, vzhledem k pozitivním číslům z trhu práce pravděpodobně přistoupí ke zvýšení hlavní úrokové sazby z aktuálního rozpětí 0-0,25 % na 0,5 %.
 
Americký dolar na pozitivní makrodata reagoval prudkým posílením. Vůči koši hlavních světových měn zpevnil o 1,25 %. Dollar index v pátek dosáhnul na nejvyšší hodnoty od dubna letošního roku a aktuálně se nachází jen 0,72 bodů od klíčové technické úrovně 100 bodů. Proti euru za poslední měsíc americký dolar posílil bezmála o 7 % a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se tento poměrně silný trend měl v nejbližších týdnech obrátit.
 
Posilující americký dolar však může být velkým problémem pro některé nadnárodní a exportně založené společnosti, jimž plyne velká část tržeb ze zahraničí. Čtvrtý kvartál proto pro mnohé společnosti bude navzdory zotavující se americké ekonomice slabší. Z toho důvodu doporučujeme vybrat zisky z akcií do konce tohoto roku a před výsledkovou sezónou za 4.Q 2015 se z akciového trhu stáhnout.
 
Zajímavou příležitostí k nákupu je dle našeho názoru aktuálně zemní plyn, na kterém jsou podle reportu COT ze strany Managed Money, kam spadají investiční a hedgeové fondy, vypsány rekordní sázky na pokles. Podle poslední páteční aktualizace tohoto reportu tato skupina drží v čistých pozicích bezmála 234 tisíc kontraktů nakrátko. Očekáváme, že v průběhu topné sezóny budou tyto masivní spekulativní krátké pozice postupně redukovány, v důsledku čehož by zemní plyn mohl v následujících měsících posílit až o několik desítek procent.
 
Autor: Pavel Šafařík, Sagefin.cz
 

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.