Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 18.03.2010

Insideři, ti co vědí víc než myOd počátku měsíce března nakoupilo minimálně 50 ředitelů, 7 CEO a 17 akcionářů, kteří mají více než 10% podíl v dané firmě, akcie svých firem. Např. 9. března nakoupil CEO společnosti a více než 10% akcionář, Tuzman Kaleil Isaza, 1.750.000 akcií Kit Digital. Jen za posledních 5 dní si pak akcie připsala až 23%.
 
Tyto sofistikované nákupy určitě neprobíhají náhodou, ale předchází jim analýza opírající se o specifická fundamentální data. Technická analýza v tomto případě hraje jen bezvýznamnou roli a možná, jestli vůbec, doprovází analýzu fundamentální.     
 
Na první pohled se tak v této fázi proces posuzování vhodnosti nebo nevhodnosti investice asi moc neodchýlil od strategických postupů a praktik řady analytických dílen. Člověk ale nemusí být génius, aby ho napadlo, že ona fundamentální analýza vypadá asi jinak v hlavě finančního ředitele nebo prezidenta společnosti, než na tendenčním papíře nějaké brokerské společnosti. Tito lidé totiž nenakupují, když si něco myslí, tito lidé nakupují, když vědí, respektive mnoho investorů věří, že tato úzká skupina lidí má mnohem lepší informace o finančním zdraví společnosti než běžný investor a jejich investiční záměr tak z těchto informací vychází. S tím můžeme souhlasit a nemusíme. Faktem je, že oni jsou in a my ne.
   
Nákupy nebo prodeje akcií této skupiny lidí podléhají přísným pravidlům a kritériím. V případě, že tyto obchodní transakce jsou uskutečněny v rámci zákonem stanovených pravidel bez využití výhody znalosti neveřejné informace, jedná se o legální transakci. V opačném případě je to trestný čin zneužití neveřejné informace, ale i tak jsme čas od času svědky, že mnoho lidí tuto hranici zákona překročí.
 
Hovoříme-li tedy o této skupině lidí, hovoříme o Insiderech (v ČR jde o tzv. Manažerské obchody). Jedná se zejména o management společnosti, klíčové zaměstnance nebo významnější akcionáře (v USA se v případě insider trading jedná o majitele 10 a více procent cenných papírů příslušné firmy a jejich přímé rodinné příslušníky). Insider trading je tedy obchodování s cennými papíry (akcie, dluhopisy, opce apod.) osobami s potenciálním přístupem k neveřejným informacím o dané společnosti. 

V případě, že investor naplní podmínky statutu insider, je povinen tuto skutečnost oznámit SEC (Americká komise pro cenné papíry) do deseti dní. Všichni insideři jsou také povinni oznámit jakoukoliv změnu v dané akciové pozici, a to do druhého dne ode dne změny. Insideři mají zakázány prodeje na krátko (short selling) ve společnostech, kde jsou akcionáři, ale mohou prodat covered calls.
 
Obecně lze říci, že těchto „zasvěcených“ je jen omezený počet a jejich informace a myšlenky o jejich společnosti jsou vždy mnohem přesnější a cennější než kdejaký odborný posudek. Jinak řečeno, když kupuje nebo prodává insider větší množství akcií, je vhodné minimálně velmi zpozornět.

www.akcieatrhy.cz

 Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.