Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 03.04.2015

Insiders nakupují akcie, které porostou
Říká se, že insiders prodávají akcie své firmy z nejrůznějších příčin, ale nakupují jen z jednoho důvodu. Že akcie porostou.

Jonathan Moreland studuje chování insiderů a jejich aktivity na akciovém trhu již skoro čtvrt století. Má tedy na dostatek zkušeností, aby se s námi podělil o některé své poznatky, které nám mohou pomoci porazit trh.
 
Jonathan Moreland pracoval jako analytik pro časopis Individual Investor a snažil se zjistit, jak se projevuje aktivita insiders v následném vývoji ceny akcií. Podle definice je insider držitel akcií společnosti, který splňuje kritéria daná formulářem 4 Komise pro cenné papíry USA (SEC). Jde o management společnosti, výkonný management, ředitele a další osoby, které jsou obeznámeny s chodem společnosti, nebo které se mohou dovědět interní informace, které by mohly mít dopad na cenu akcií. Mezi insidery spadají také osoby s víc jak 10% podílem akcií. 
 
Jonathan Moreland v roce 2001 spustil svoji analytickou službu Insider Insights. Investorům předkládá své názory na to, jaký bude mít dopad aktivita insiderů na cenový vývoj. Ať se jedná o nákupy, nebo prodeje, bere Moreland do úvahy takové faktory, jako je načasování prodeje, fundamentální data společnosti, hospodářské výsledky a zdraví společnosti. Také se zaměřuje na individuální obchodní charakteristiky insiderů, jestli třeba nenakupují levně a neprodávají draho. 
 
Moreland nesdílí obecně přijímané názory, že nákupy vždy znamenají růstový signál a prodeje jsou signálem k opuštění obchodních pozic. Chování insiders je pro něj pouze prvním impulsem k prozkoumání dalších faktorů, které ovlivňují cenu akcie, včetně hodnoty společnosti a jejího cash flow. Teprve potom dává společnosti zelenou.
 
Moreland prodává své analýzy investičním profesionálům i individuálním investorům. Cena analýzy se pohybuje od 300 do 1000 dolarů za rok. Jeho výběry akcií menších firem se během posledních pěti let zhodnotily o 93,6 %. Pro srovnání, za stejnou dobu se index menších firem Russell 2000 zhodnotil o 96,7 %. Od doby vzniku Insider Insights se může společnost pyšnit ziskem 242,9 %. Index Russell 2000 za stejnou dobu vydělal 225,1%. 
 
Zeptali jsme se Jonathana Morelanda na několik otázek.
 
Barrons: V poslední době to vypadá, že nákupy insiderů rostou, ale veliké nákupy od investorské veřejnosti jsou řídké. Mají se investoři obávat?
 
Moreland: Trochu nás překvapilo, že jsme nákupní signál obdrželi na podzim roku 2011. Od té doby, celé tři roky, nemáme důvod měnit náš fundamentální pohled na trhy. Tento zelený nákupní signál se objevuje v našich grafech a přináší nám tu větší, tu menší zisky. Nicméně prodejní signál se zatím neobjevuje. Takže ano, tento rostoucí trh nám přináší radost, i když někteří analytici vyjadřují své obavy. Ostatně tyto jejich obavy nám dopomohly k velice dobré výkonnosti v několika minulých letech, protože jsme měli dostatek sebedůvěry a nakupovali na poklesu. Kromě jiného se nám podařilo zachytit růstové trendy v několika sektorech. Například když jsme viděli nákupy insiderů v biotechnologiích, podařilo se nám výkonnostně překonat trh. Také jsme dostali nákupní signál v sektoru nemovitostních fondů (REIT) a malých bank. Nikoli velkých finančních institucí, ale malých bank. 
 
B: Jaké velké společnosti z vašeho seznamu rostly?
 
M: Pěkným příkladem je Delta Air Lines (DAL). Insideři nakoupili během posledního roku 591 300 akcií. Je známo, že Delta a další společnosti těží z ekonomického oživení, z provedené restrukturalizace a nižších nákladů. Také pomáhá zavedení nových poplatků pro cestující. Posledním faktorem je pokles cen leteckého petroleje v důsledku pádu cen ropy. Víme, co způsobuje růst cen akcií leteckých společností, a víme, o kolik cena vyrostla. Mohlo by to vypadat, že na nějaký další vstup do vedoucí společnosti, jako je Delta, je již pozdě. Nicméně insideři si to nemyslí a podstatně zvýšili své podíly ve společnosti. Také stojí za zmínku, že cena akcií odpovídá rostoucím ziskům společnosti, soudě podle poměru P/E.
 
B: Vidíte nějakou naději v těžce zkroušeném ropném sektoru? 
 
M: Ještě bychom vstup do tohoto sektoru nedoporučovali, i když vidíme tendenci insiderů k nákupům. Slibně vypadá Hornbeck Offshore Services (HOS), kde insideři v minulém roce zakoupili akcie za více než 2 milióny dolarů. Také Oasis Petroleum (OAS), kde 10% vlastník SPO Advisoryv lednu zakoupil akcie za 45,7 miliónů dolarů. Nicméně v této situaci bych raději prodal akcie společnosti Diamondback Energy (FANG), která má z hlediska insiderů výhled na pokles. Insideři prodali v roce 2015 akcie společnosti za 200 miliónů dolarů a to i přesto, že cena je podstatně daleko od svého vrcholu. Technicky vypadá tato akcie na spekulaci na pokles. V posledním měsíci se vede debata o tom, jestli v prosinci bylo již dosaženo dna propadu cen ropy. Je to možné, ale také existuje možnost, že ne. Nevíme kdy a jestli budou Saudové spokojeni s dosaženým výsledkem, omezí těžbu a nechají cenu ropy zase růst. 
 
B: Není tajemstvím, že máte rád biotechnologie. 
 
M: Insideři se na tento sektor zaměřili jako první. Líbí se nám Amgen (AMGN) a také Valeant Pharmaceuticals International (VRX). V posledním roce zakoupil insider ValueAct Capital akcie za 64,9 miliónů dolarů a další insideři zakoupili akcie za 431 800 dolarů. Ale jen kvůli tomu bychom nenakupovali. Společnosti si vedou dobře. Vhodné k investicím mohou být menší biotechnologické společnost s vyšším rizikem, ale také s vyšším ziskem jako jsou Mirati Therapeutics (MRTX) a Rockwell Medical (RMTI). Tři vlastníci s 10 % podílem zakoupili loni v Mirati akcie za 21,5 miliónů. Na svém seznamu máme několik dalších společností a i ty si vedou dobře. Novavax (NVAX) se zhodnotil o 300 % a stále je v růstovém trendu. Rockwell se zhodnotil o 100 %. I přes tato zhodnocení jsou insideři stále aktivní a nakupují. Byli bychom rádi, kdyby jim to vydrželo co nejdéle. Novavax a Rockwell máme na svém seznamu déle než 80 týdnů a stále mají doporučení na nákup.
 
B: Říkáte, že nemovitostní fondy (REIT) jsou momentálně žhavé. Můžete něco doporučit?
 
M: Ředitel společnosti Agree Realty (ADC) v minulém roce nakoupil akcie za 864 tisíc dolarů a insideři z Monmouth Real Estate Investment (MNR) nakoupili ve stejné době akcie za 200 tisíc dolarů. 
 
B: Jaké další sektory byste doporučil?
 
M: V současné době doporučujeme jen jednu banku, ale aktivně zkoumáme několik menších bank, které se pomalu propracovávají k růstové fázi. Z finančních služeb doporučujeme Ladenburg Thalmann Financial Services (LTS). Zde insideři nakupovali a v minulém roce nic neprodali. Také se nám zamlouvá Cincinnati Financial (CINF), kde v minulém roce insideři nakoupili za víc než 1 milión dolarů. Zajímavá je také společnost AmTrust Financial Services (AFSI), kde ředitel koupil v srpnu akcie za 4 milióny dolarů.
 
B: Děkujeme za váš čas. 

 
Životopisné údaje
Jméno: Jonathan Moreland
Věk: 51
Pozice: Zakladatel a ředitel výzkumu Insider Insights
Vzdělání: B.Sc. z biologie, SUNY Oswego, N.Y.; M.B.A. financí, Henley Management College, U.K.
Koníčky: Golf, tenis, potápění, malování

 
Seznam doporučovaných akcií k 23. 2. 2015
Novavax (NVAX)
Rockwell Medical (RMTI)
New Mountain Finance (NMFC)
Merrimack Pharmaceuticals (MACK)
Castle Brands (ROX)
Cincinnati Financial (CINF)
Hannon Armstrong Sustainable Infrastructure Capital (HASI)
FreightCar America (RAIL)
Kinder Morgan (KMI)
Prospect Capital (PSEC)
Evine Live (EVLV)
Mallinckrodt (MNK)
THL Credit (TCRD)
Rally Software (RALY)
Calpine (CPN)
Catalyst Pharmaceutical Partners (CPRX)
Ligand Pharmaceuticals (LGND)
Omnova Solutions (OMN)
Regeneron Pharmaceuticals (REGN)
Ulta Beauty (ULTA)
PolyOne (POL)
Allscripts Healthcare Solutions (MDRX)
Sonus Networks (SONS)
Akorn (AKRX)
Ladenburg Thalmann Financial Services (LTS)
Textura (TXTR)
Time Warner (TWX)
AmTrust Financial Services (AFSI)
Avid Technology (AVID)
Mirati Therapeutics (MRTX)
II-VI (IIVI)

Pořadí podle data zařazení do seznamu. Poslední nakonec.

 
Jonathan Moreland doporučuje akcie pouze v případě, že smart money jsou stejného názoru.
 
 
Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: Grace L. Williams
 


Zprávy na podobné téma


05.07.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v červenci 2017?
03.07.2017 DOW JONES INDUSTRIALS
26.06.2017Poměrové grafy – skrytá informace, která dává smysl
25.06.2017Zajiťovatelé shortují euro, americké sektory rotují
21.06.2017Aktuální přehled trhů v 25. týdnu
19.06.2017Elliottova analýza indexu Dow Jones naznačuje krátkodobý pokles
15.06.201750 žhavých a tonoucích akcií z pohledu opčních obchodníků v květnu 2017
14.06.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v červnu 2017?
29.05.2017ES_F E-Mini S&P500 Elliottova analýza
25.05.2017Kumulovaný zisk amerických bank v prvním čtvrtletí meziročně vzrostl o 12,7 %, ukazuje FDIC
24.05.2017Elliottova analýza – DAX a stříbro
18.05.2017Facebook dostal od EK pokutu 110 mil. € za poskytnutí zavádějících informací při převzetí WhatsAppu
17.05.201750 žhavých a tonoucích akcií z pohledu opčních obchodníků v dubnu 2017
12.05.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v květnu 2017?
11.05.2017MONETA Money Bank - Klesající úrokové marže dále sužují ziskovost banky; vysoká dividenda stále na dosah
11.05.2017ČEZ výsledky za 1Q17 pozitivně překvapil, celoroční cíl zvýšen - rozšířený komentář
10.05.2017Wal-Mart zaplatí 300 milionů dolarů za to, že jeho zaměstnanci upláceli, tvrdí Bloomberg
05.05.2017Moneta Money Bank - Klesající čistá úroková marže stále tlačí na nižší ziskovost banky
27.04.2017Akciový index DOW JONES INDUSTRIALS
13.04.2017Růst ekonomiky USA zpomaluje, ale růst cen akcií bude pokračovat
   další >>
Stránka: 1 z 19

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.