Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 23.05.2012

Jak, kdy a kam na dividendy.
Investoři již po desetiletí vyhledávají dividendové tituly všech možných typů a druhů, aby dokázaly zhodnotit svůj majetek. Někteří vybírají relativně krátká časová období počínaje jedním rokem a konče například deseti, jiní naopak ukládají svůj majetek na dlouhou dobu hraničící třeba i s padesátiletým vkladem. Všichni sledují v tomto výběru, kolik ze zisku společnosti každý rok dostanou přímo na účet, nemnozí pak vyhlížejí i možný budoucí růst zisků a svého profitu. Podívejme se na některé důležité prvky, které by měly ovlivnit výběr investora.

Většina investorů má krajní hranici, pro kterou je schopna dlouhodobě uvolnit prostředky do dividendového titulu. Za tu asi nejkrajnější můžeme považovat výnos tří procent vůči ceně pořízení akcie. Mnoho investorů volí tituly, které nesou dividendový výnos mnohem vyšší, ale u výnosů nad osm procent se musíme také zaměřit na schopnost společnosti vyplácet takový podíl pravidelně, nejenom letos, nejenom za rok, ale třeba i s odstupem pěti deseti let. Níže nabízíme tabulku s různými dividendovými tituly, které splňují nejenom zajímavé zhodnocení v letošním roce, ale také zajímavý růst dividend v letech předcházejících.
 
Společnost Aktuální výnos Výhled na 5 let
Illinois Tool Works (ITW) 2.5% 14%
Chevron (CVX) 3.4% 9%
Avista (AVA) 4.4% 14%
Altria (MO) 5.1% 15%
Alliance Resource Partners (ARLP) 6.4% 14%
Buckeye Partners (BPL) 7.4% 6%

Stejně tak jako u golfu, nemůžeme se zaměřit jenom na samotný green, ale spíše na způsob, jak se ke greenu co nejsnáze dostat a to nejlépe od prvního úderu. Tudíž vlastně tvrdím, že nastoupit do dividendového titulu na zisku například deseti procent za jeden rok nemusí být z pohledu na výnos v následujících letech zrovna výhra, jelikož tento výnos bude již růst s obtížemi, ne-li přímo stagnovat.

Čtěte dále:
Chcete dividendu? Berte dokud je čas. Seznam akcií s ex-date pro květen
Dividendové ETF

Dalším důležitým faktorem tohoto pohledu je skutečnost, že pokud naleznete dividendový titul s nižším zhodnocením oproti ceně akcie a toto zhodnocení v následujících letech roste, pak máte i obrovskou příležitost proletět se s ním i na růstu ceny na akcii. Jelikož ale nikdo na světě neumí určit ziskovost firmy za rok dva, natož za deset, jsme stejně nuceni tento výběr založit na datech z minulosti. Tímto se dostáváme také k faktu, že není nedůležitá aktuální cena dividendové akcie, naopak je velmi důležitá, a pokud na trhu dojde k výrazným poklesům, korigují svou cenu i dividendové akcie, i když většinou ne tak výrazně, jako ty ostatní, ale stejně na nich najdeme slevu, která nám přináší nárůst na dividendovém výnosu. Tím se dostáváme k faktu, že nás nezajímá pouze výše výnosu z dividendy, ale i možnost růstu ceny na daném titulu a stejně tak i možnost dalšího růstu dividend. Důležitým bodem při orientaci na dividendové tituly je fakt, že je potřeba se obrnit oproti krátkodobým až střednědobým poklesům na ceně akcií, naopak lze využít i možného dokupu za lepší cenu. Budeme-li konkrétní, tak např. MCD, král fastfoodu, si z poslední čtyři měsíce odepsal 10%, čímž se jeho dividendový výnos přehoupl přes 3%. S P/E 16,9 se tak tento titul jeví na možný dokup jako ne nezajímavý.

Pro www.akcieatrhy.cz
Kamil BeranVaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.