Akcieatrhy  >  Akcie  >  Prazska-burza  >  Pivovar Lobkowicz - Profil společnosti

Profil společnosti Pivovary LobkoviczPivovory Lobkovicz jsou ryze česká společnost usilující o návrat k tradici českého pivovarnictví. Snaží se o zachování a další rozvoj malých a středních pivovarů.
 
Do společnosti patří sedm pivovarů – Černá Hora, Protivín, Uherský Brod, Jihlava, Rychtář, Klášter a Vysoký Chlumec. Řada z nich má velmi bohatou historii sahající až do středověku – nejstarší z nich se datuje do roku 1298. Některé z pivovarů pak byly dlouhodobě spojeny s nejvýznamnějšími šlechtickými rody u nás.

Historie Lobkowiczů sahá až do 14. století. Prvním knížetem z rodu Lobkowiczů byl Zdeněk Vojtěch z Lobkowicz, nejvyšší kancléř Království českého. Titul získal za podporu nároků Habsburků na český trůn v době stavovského povstání. Díky pobělohorským konfiskacím shromáždil rozsáhlý majetek, který ještě rozšířil sňatkem s Polyxenou rozenou z Pernštejna.
 
Jméno Lobkowiczů je spojeno s mnoha významnými událostmi české historie. Lobkowiczský palác na Pražském hradě je známý např. pražskou defenestrací r. 1618. Právě Lobkowiczové darovali karmelitánskému klášteru věhlasné Pražské Jezulátko, podobně jako mnoho vzácných relikvií, které lze najít v pražské Loretě. Po staletí pečlivě spravovali své statky, mj. včetně mnoha pivovarů.
 
Lobkowiczové byli známi jako mecenáši umělců. Významná je především jejich podpora Beethovena, Mozarta či Haydna. Ludwig van Beethoven věnoval 7. knížeti (Josefu Františku Maxmiliánovi) Lobkowiczovi četná díla, mezi nimi symfonie č. 5, 6 a 3 (Eroica). Kromě toho podporovali Lobkowiczové Matici českou, stavbu Národního muzea, byli mecenáši řady spisovatelů i vědců.
 
Pravopis jména \2 je dodnes zachován tak, jak se psal ve středověku staročeským pravopisem. Tato transkripce nemá nic společného s polštinou, a proto se v žádném případě nevyslovuje „Lobkovič“. Stejně tak použití poněmčelé verze „Lobkowitz“ rozhodně není na místě, protože Lobkowiczové byli a jsou čistě českým rodem. Nikdo z rodiny Lobkowiczů se za druhé světové války nepřihlásil k německé národnosti, proto jim byl také zabavený majetek v 90. letech 20. století navrácen.
 
V současné době se rod dělí na větev roudnickou, mělnickou, dolnobeřkovickou, křimickou a některé další. Mezi nejznámější památky v jejich vlastnictví, které můžete navštívit, patří např. Lobkowiczký palác na Pražském Hradě, zámek Mělník, zámek Nelahozeves, zámek Roudnice nad Labem a hrad Střekov v Ústí nad Labem.

ISIN: CZ0005124420

web: www.pivovary-lobkowicz.cz
Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.