Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 12.11.2014

Rok 2015 a akcie, které poutají pozornost již teď


 
 

Trinity Industries (TRN)
Nevím kolik si toho pamatujete z Arabského ropného embarga v 70. letech minulého století nebo jak si pamatujete obrovské vzrůsty cen ropy během dalších konfliktů na blízkém východě, například jako Válka v zálivu. Po většinu historie byla závislost na ropě z nepřátelských částí světa největší achilovou patou Ameriky. 
 
Ale časy se mění. Je to díky staré dobré americké schopnosti inovace a know-how v oblasti frakové těžby, což je technologie, která pomocí tlakového pumpování vody, písku a chemikálií do vrtu umožňuje těžit domácí, dříve nedosažitelné zásoby ropy a zemního plynu. Těžba zemního plynu roste ještě rychleji. O jak veliké množství energie se jedná? Podle International Energy Agency předstihne těžba ropy v USA těžbu Saudské Arábie a Ruska již v příštím roce!
 
Z dlouhodobého pohledu se očekává, že produkce ropy se ze z úrovně 9,2 milionů barelů ropy denně v roce 2012 zvýší na 11,6 milionů barelů ropy v roce 2020. To bude vyšší produkce než má Saudská Arábie s těžbou ve výši 10,6 milionů barelů, nebo Rusko s těžbou 10,4 milionů barelů denně. Není třeba dodávat, že Saudská Arábie a Rusko jsou první dvě země s nejvyšší těžbou ropy na světě. 
 
Máme zde však jeden problém. Producenti energií se často potýkají s tím, že nejsou schopni dostat veškerou novou produkci ropy a zemního plynu na trh. Je to tím, že těžba probíhá v oblastech, které nemají vybudovánu odpovídající infrastrukturu ropovodů, plynovodů a distribučních sítí. Mezi oblasti s deficitem infrastruktury patří pánev Marcellus a Utica v Pennsylvanii, New York, Ohio, Západní Virginie a Maryland. Dále také Eagle Ford v Jižním Texasu, formace Bakken v Severní Dakotě a mnohé další. 
 
A to je příležitost pro společnosti, jako je Trinity Industries (TRN). Trinity vyrábí a pronajímá nákladní automobily, bagry železniční vagóny a další dopravní prostředky pro převoz energií. Společnost prudce roste, protože převoz ropy po železnici je často rychlejší a jednodušší, než stavba nových ropovodů, které potřebují spoustu povolení k výstavbě od místních orgánů. V současné době se po železnici přepravuje rekordní množsví ropy – 415 tisíc vozů s ropou v roce 2013 oproti 9500 v roce 2008.
 
Zisky společnosti Trinity se během minulých tří let zvýšily o 95 %, přičemž tržby se zvýšily jen o třetinu! Jen ve čtvrtém čtvrtletí společnost vytvořila vyšší zisky, než odhadovali analytici. Jejich výše dosáhla 112,8 milionů USD, neboli 1,44 USD na akcii. Prodeje se zvýšily o 24% na 1,26 miliardy a tržby železniční divize se zvýšily o 50 % díky silné poptávce po vozech na převoz ropných produktů. ¨
 
Očekáváme, že i v následujících letech bude společnost dosahovat takových čísel a to se musí odrazit i v růstu cen akcií. Fundamentální data společnosti Trinity jsou velmi dobrá, a tak je společnost ohodnocena ratingem A+ (Buy) v seznamu Weiss Ratings.
 
GlaxoSmithKline (GSK)
Světová populace stárne a porodnost v mnoha částech světa klesá. Nicméně očekávání, že kvalita života se bude zlepšovat, jsou na vzestupu. Během několika následujících desetiletí se silné poválečné generace dostanou do důchodového věku. Každý den se dožije 65 let v průměru 10000 lidí. Generace pětašedesátníků se zdvojnásobí a bude v roce 2050 tvořit skoro 20 % světové populace. Nyní je to 9% a v roce 1970 to bylo 5 %. 
 
To je zárukou toho, že zdravotnické a farmaceutické firmy se dostanou do centra dlouhodobého a silného růstového trhu s produkty lékářské péče a léčiv. V sektoru zdravotnictví nabízí farmaceutické firmy nejatraktivnější kombinaci kapitálového zhodnocení a zároveň dividendového výnosu.
 
Mezi naše favority z této oblasti patří firma GlaxoSmithKline PLC (GSK). Je to britská farmaceutická společnost, která vyrábí léky, vakcíny a zdravotnické doplňky. Z léků vyrábí prakticky všechno od léku na žloutenku Energix-B, až po lék Advair na astma, Polident pro čištění zubních protéz a třeba TUMS pro léčbu zažívacích potíží.
 
Cena akcie nebyla příliš aktivní v důsledku obav, že společnosti vyprší patenty a hlavní léky začnou být nahrazovány generickými náhradami, menšími prodeji v Evropě a postupným uvadáním prodejů zavedených produktů. Nicméně v současné době se akcie Glaxo dostaly z dlouhodobého klesajícího trendu. Hybnou silou byla strategická rozhodnutí managementu, která přispěla k rozptýlení těchto obav. 
 
Mezi nejdůležitější organizační změnu patřilo vydělení samostatné obchodní divize, která je zodpovědná za prodej více než 50 produktů pro stáří. Tyto produkty generují okolo 4,6 miliardy USD ročně a zajišťují stabilní příjem hotovosti. Vydělením do samostatné divize dosáhla společnost možnosti vydělit tyto příjmy z dosahu akcionářů, případně vyčlenit tuto divizi k prodeji, což by přineslo společnosti nadměrné příjmy, které by šlo investovat do dalšího rozvoje společnosti.
 
Společnost také prodala své sportovní a ovocné nápoje Ribena a Lucozade japonské společnosti Suntory Beverage & Food za 2,1 miliardy USD. Tento odprodej pomůže Glaxu zaměřit se na svůj hlavní předmět podnikání a to jsou léky. Kromě toho příjmy z prodeje pomohly snížit dluhovou zátěž společnosti.
 
Glaxo pokračuje ve vývoji nových léků, které mají nahradit zisky z léčiv, které čelí konkurenci generik. V roce 2013 získala společnost povolení pro prodej šesti nových léků v USA. To je rekordní množství. Dalších 10 léků je ve třetím stádiu klinických zkoušek, které budou ukončeny během následujících dvou let.
 
Prodeje ve čtvrtém čtvrtletí se oproti minulému roku zvýšily o 5 %. Příjmy ve výši 11,3 miliard USD mírně převýšily odhady analytiků. Mírné obavy jsou svázány s prodeji v Číně, kdy prodejní praktiky měly vylepšít výsledky, ale tyto obavy budou jistě během času rozptýleny. 
 
Závěrem: Cena akcie se obrátila k růstu. Výše výplaty dividend dosáhla v březnu výše 5,7 %. V seznamu Weiss Rating je společnost ohodnocena ratingem A- (Buy).
 
NCR Corp. (NCR)
Není pochyb o tom, že v současné době probíhá v bankovnictví masivní přesun směrem k automatickým a elektronickým finančním transakcím. Pokud patříte mezi ty, kteří se baví se svým bankéřem pomocí online video konference, nebo když posíláte peníze někomu pomocí chytrého telefonu, tak určitě víte o čem je řeč. Možná si posíláte peníze na účet pomocí vkladu do bankomatu, nebo platíte za zboží pomocí automatických pokladen. I v takovém případě máte okamžitý přehled o proběhlé platbě a vidíte, kolik peněz vám zbývá na účtu.
 
Tento posun k sofistikovanému, elektronickému a mobilnímu bankovnictví je důvodem pro silný růst společnosti NCR Corp. (NCR). Společnost byla založena v roce 1880 pod původním názvem National Cash Registration Company. Nyní společnost vytváří software a vyrábí hardware pro bankovní sektor, pomocí kterého lze přijímat platby za použití počítačů a chytrých telefonů. NCR také vyrábí pokročilé bankomaty, které snižují transakční dobu a snižují provozní a personální náklady.
 
Tyto finanční služby a s tím svázaná výroba přináší společnosti zhruba 50 % příjmů. Další porci přináší zaměření na maloobchodní sektor, který generuje zhruba 32 % příjmů. Z oblasti pohostinství má společnost příjmy zhruba 11 %. Sektor pohostinství prochází přechodem na automatizaci plateb. Určitě znáte pokladny v obchodech, které jsou napojeny přímo na banky a kontrolují hotovost v případě platby. Znáte obrazovky sázejících přístrojů, prodeje vstupenek na sportovní utkání, nebo do kina. I tyto oblasti pokrývá svými službami a výrobky společnost NCR.
 
NCR oznámila ve čtvrtém čtvrtletí příjmy na akcii ve výši 83 centů. Analytici odhadovali 79 centů na akcii. Zisky za rok 2014 byly o něco menší, než odhadovali analytici, ale výhled na příští rok je lepší v důsledku zlepšujícímu se výkonu americké ekonomiky a hlavně ve stále postupující elektronizaci plateb.
 
Společnost pokračuje v rozvoji svých produktů a služeb, ale také investuje do akvizicí. V druhé polovině roku 2013 zakoupila společnost vyrábějící bankovní software a poskytující služby bankám, Digital Insight za 1,65 miliardy USD. Také zakoupila firmu specializující se na podvodné transakce a odhalování útoků Alaric Systems za 84 milliónů USD. Cílem společnosti NCR je nabízet kompletní bankovní transakční služby, kdy zákazníkovi bude jedno, jestli je provádí pomocí bankomatu, počítače, tabletu, nebo chytrého telefonu.
 
V březnovém seznamu Weiss Rating je společnost ohodnocena ratingem B+.

Redakce: www.akcieatrhy.cz
 Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.