Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 17.11.2014

Akcie na Wall Street připraveny na pokles? 
Akcie na Wall Street se v říjnu, například u indexu S&P 500, dostaly z růstového dlouhodobého kanálu a i pod svůj 200denní cenový průměr. Nicméně se nad tyto technické indikátory dokázaly velmi rychle vrátit. Přetrvávající 4týdenní rally navíc posunula indexy i na nová historická maxima. Například index DJIA je letos dokázal vytvořit již dvacet pětkrát. Od intradenních říjnových minim se hlavní US indexy posunuly během měsíce o výrazných zhruba 11-13 %!
 
5denní cenový průměr
 
Zmiňovaný širší S&P 500 navíc technicky předvádí pozitivní vývoj, který jinak za posledních 20 let zaznamenal jen třikrát. Již od 17. října, resp. dvacet seancí se totiž drží nad svým 5denním cenovým průměrem. Letos podobný vývoj předváděl v druhé polovině srpna, resp. do 3. září. Tehdy se v řadě ale jednalo „jen“ o 18 seancí. O jednu seanci delší šňůru předvedl index loni, resp. pak až v roce 2004.
 
Více než 20 seancí nad daným průměrem se však dokázal index S&P 500 držet naposledy v minulém století. Právě tehdy index následně zamířil na jih a v následujících 6 týdnech propadl o téměř 15 %. 
 
Přehled počtu seancí u indexu S&P 500 nad 5denním cenovým průměrem v řadě, resp. následný vývoj
 

Datum

Počet seancí

Vývoj za 6 týdnů

3.9.2014

18

-6,91%

24.7.2013

19

-1,83%

9.1.2004

19

1,54%

21.7.1998

23

-14,66%

24.2.1998

19

7,66%

3.12.1996

21

2,87%

14.2.1996

21

-1,01%

Průměr

-

-1,76%

 
Dle BHS technickou minimálně krátkodobou překoupenost navíc indikuje i indikátor RSI(14), který se u všech tří hlavních indexů dostal k hranici 70 b. Index S&P 500 se navíc zároveň dostal na horní hranici růstového trendu, který na indexu spatřujeme (viz. graf červená linie).
 
Vývoj indexu S&P 500 za posledních 6 měsíců 
 
 
V kontextu i zcela nedávného zmiňovaného vývoje, kdy trhy po zářijovém přešlapování následně zamířily výrazně na jih, současný vývoj indikuje přinejmenším opatrnost, resp. spíše prostor pro realizaci zisků. 
 
Predikovat lze, že výše se opět může vydat tzv. index strachu VIX. Ten po říjnovém růstu i nad hladinu 30 b. se v posledních dnech navrátil k úrovni cca 13 bodů.
Výše zmiňované indikace nasvědčují tomu, že situace opět dozrává...
 
Jak známo investoři nákup VIX používají především jako pojistku, protože cena roste v případě prudkého poklesu akcií. Participovat na vývoji indexu VIX lze nejen prostřednictvím opcí na VIX, ale také futures kontraktů či ETN, které lze obchodovat prostřednictvím BH Securities.

Autor: Jiří Zendulka, www.bhs.cz

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.