Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 30.12.2014

Carnival – investiční výlet vašeho života?V „Deset žhavých akcií na další čtvrtstoletí“ jsme našli seznam titulů od CNBC pro investory s horizontem 25 let. Mezi řadou známých firem (některým jsem se zde již věnoval) je i několik nehřejících se ve světle největšího investičního zájmu. Upoutaly mě dvě z nich a rád bych se na ně zde s vámi podíval. První je Carnival. Firma mimo jiné říká následující: „Proč plout právě s Carnivalem? A co Vás na lodi čeká? Užijte si skvělé zážitky, výbornou gastronomii, velkolepou zábavu. Poznejte lákavé destinace, plujte s Carnivalem!“. Co říkají finanční výsledky firmy? To hned zjistíme, nejdříve ale pohled na akcii:
 
Zdroj: FT
 
Pohled na vývoj ceny akcie nějakou výjimečnou zábavu nenabízí. Až do konce roku 2013 na tom byla společnost s pětiletou návratností na nule, poslední rok a něco připsal cca 40 %. To je hezké, ale dlouhodobá návratnost se samozřejmě pohybuje stále hluboko pod trhem. Zachránilo by to velmi malé riziko společnosti – pokud by její požadovaná návratnost byla také velmi nízko relativně k trhu. Beta Carnivalu se ale pohybuje na 1,28, takže riziko i požadovaná návratnost je u ní výše než u trhu. Záchrana se nekoná.
 
Stagnaci nalezneme i u tržeb společnosti - mají tendenci se už pět let pohybovat kolem 15 miliard dolarů. U zisků stabilitu nenalezneme, ale pozitivní zpráva to není – zisky totiž až do roku 2013 klesají. Návratnost vlastního jmění ROE je kolem 5 %. Požadovanou návratnost zde můžeme odhadnout na cca 9 %, takže takto hrubě odhadnuté ROE také moc radosti nevzbuzuje. 
 
Zdroj: FT
 
Provozní tok hotovosti klesá od roku 2010, v roce 2013 se dostal na 2,8 miliardy dolarů. To stačilo na pokrytí investic (2 miliardy dolarů), firma pak dokonce vyplatila 1,1 miliardy na dividendách. Je ale jasné, že si k tomu musela trochu pomoci – dluh vzrostl o necelou půl miliardu dolarů. Celkově je model toku hotovosti jednoduchý – provozní hotovost pokrývá investice, zbytek je zhruba vyplácen na dividendách. Hovořit o tom, že společnost má nějakou velmi silnou rozvahu nelze – hotovost dosahuje pár stovek milionů dolarů, poměr dluhu k EBITDA je nad 2,5. Jsme tedy daleko od společností s malým dluhem a aktivy přetékajícími hotovostí. 
 
Zdroj: FT
 
Konsenzus hovoří o znatelném růstu zisků v následujících dvou letech, celkově ale výsledky společnosti žádné mimořádné nadšení nevzbuzují. Je možné, že se firma obchoduje hodně pod svou hodnotou, ale přece jen mě výše uvedené vede k úvahám nad tím, proč by zrovna tohle měl být investiční výlet pro následujících 25 let. Klíč k porozumění toho, jak na CNBC uvažovali, bude asi v tom, jak vypadá výhled. Ten může vykreslovat následující graf s vývojem počtu výletníků v celém odvětví. 
 
Zdroj: Cruisemarketwatch
 
Cruisemarketwatch uvádí, že počet přepravených globálně dlouhodobě roste o 6,5 %. K dalšímu růstu by mělo pomoci budování nových přístavů, diverzifikace lodí, více destinací a podobně. Dovolenou na výletní lodi doposud prý trávilo jen 24 % Američanů. A dozvíme se i to, že „všechny výletní lodi na světě za celý rok přepraví jen polovinu množství lidí, kteří navštíví Las Vegas“. Možná, že podobné informace už určité nadšení pro investice do sektoru budí. Stále si ale nejsem jist Carnivalem, protože jeho tržby, zisky a cash flow v souladu s odvětvím nerostou. 
 
Pokud by pak čtenáře jako potenciálního turistu zajímalo, jak na něm podobné firmy vydělají, obrázek by měl být následující: Průměrná tržba ze zákazníka je na 1 780 dolarech (tedy cca 40 tisíc Kč), z toho je 1 350 dolarů za lodní lístek. Na čistém zisky společnosti zbude 226 dolarů, největší nákladovou položkou jsou poplatky obchodním zástupcům (231 dolarů), provozní náklady lodí (258 dolarů), mzdy a palivo (obojí kolem 200 dolarů). Tak hezkou cestu.
 
Autor: Jiří Soustružník, www.patria.cz
 
Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti. 
 

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.