Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 16.06.2015

Drahé kovy: je vhodná doba


 
 
Zásoby základních neželezných kovů za poslední měsíc prošly na čínské burze v Šanghaji poklesem, a to může být pro investory signálem k nákupu. Je sice pravda, že například zásoby mědi jsou na londýnské burze LME vyšší o 77 %, než tomu bylo na začátku letošního roku, ale od května se snížily o 7,5 %. Zásoby na burze v Šanghaji (SHFE) jsou nyní o 26,5 % nižší než v květnu. Propad zde totiž značí silnější fyzickou poptávku. Nárůst zásob mědi od začátku letošního roku na londýnské burze byl s velkou pravděpodobností způsoben vypršením obchodních smluv v Číně, kde se měď v hojném počtu využívá k zajištění úvěrů. 
 
Graf č. 1: Zásoby mědi na burze SHFE v milionech tun (Zdroj: Bloomberg, SHFE)
 
 
Zásoby hliníku na burze LME pokračovaly během května v propadu a snížily se o 4,3 %. Od začátku roku jsou menší o 13 %. Každopádně v historickém kontextu zůstávají na relativně vysoké úrovni. S tím jsou v kontrastu zásoby na SHFE, které zde rostou od poloviny února, čímž odrážejí zvýšenou produkci kovu v Číně. Od května opět mírně vzrostly o 2,7 %.
 
Graf č. 2: Zásoby hliníku na burze SHFE v milionech tun (Zdroj: Bloomberg, SHFE)
 
 
Stav zásob olova také pokračuje v propadu. Na burze SHFE se jeho množství od května snížilo o 28 %. Od začátku letošního roku se zásoby snížily již téměř o polovinu.
 
Graf č. 3: Zásoby olova na burze SHFE v milionech tun (Zdroj: Bloomberg, SHFE)
 
 
Množství cínu ve skladech burzy LME od začátku roku klesá již o 40 % a za květen zásoby vykázaly propad 19 %. To bylo poměrně překvapivé, neboť indonéský export rafinovaného cínu minulý měsíc vzrostl o 24 %.   
 
Graf č. 4: Zásoby cínu na burze LME v milionech tun (Zdroj: Bloomberg, LME)
 
 
Množství skladovaného zinku na londýnské burze od května stagnuje, každopádně od začátku roku se jeho množství zde snížilo o 33,6 %. 
 
Graf č. 5 : Zásoby zinku na burze LME v milionech tun (Zdroj: Bloomberg, LME)
 
 
Nízké zásoby základních kovů mohou být tedy zajímavou příležitostí k investici. S výjimkou mědi může být ovšem problém s likviditou jednotlivých kovů na burze. V tomto případě je tedy snadnější cestou burzovně obchodovaný fond, který kopíruje vývoj cen těchto neželezných kovů. Největším z nich je fond PowerShares DB Base Metal Fund (DBB). Ve správě má aktuálně 221,7 milionu dolarů a proti začátku letošního roku je aktuálně levnější o 10 %.
 
Graf č. 6: Cena burzovně obchodovaného fondu PowerShares DB Base Metal Fund (DBB) v USD (Zdroj: Bloomberg)
 
 
 
Autor: Petr Habiger, portfolio manager, Colosseum, a.s.

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.