Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 21.11.2014

Investice do rovnátek: Desítky procent roční návratnosti


 

Společnost Align Technology prý pokrývá 80 % trhu s neviditelnými rovnátky. Takto vybavena se dostala i na seznam „Deset žhavých akcií na další čtvrtstoletí“. Dalším argumentem pro její zařazení na něj by měl být očekávaný rychlý růst poptávky po dentální péči v rozvíjejících se ekonomikách. Musím říci, že mě ale nejdříve zajímalo, jak taková neviditelná rovnátka vlastně vypadají. Odpověď je následující:
 
Takže tu máme skutečně téměř neviditelná rovnátka, druhá nejdůležitější otázka z pohledu investora pak asi zní, jak moc viditelný růst akcie dovedou generovat. AT za poledních pět let generuje návratnost ve srovnání s celým trhem zhruba dvojnásobnou. Jejich cesty se naposledy potkaly v roce 2011, od té doby se AT vydala prudce nahoru, i když zdaleka ne bez korekcí a adrenalinu. Rok 2014 je pak pro AT celý rokem korekce, protože letos titul ztrácí asi 5 %. 
 
Onou celkovou návratností zhruba dvakrát převyšující trh se také nenechme příliš unést. Beta akcie totiž dosahuje vysoké hodnoty 1,93. To znamená, že akcie je ve srovnání s trhem asi dvojnásob (systematicky) riziková. A její požadovaná návratnost je tedy výrazně vyšší, než požadovaná návratnost trhu. Kdo by to řekl, že rovnátka budou tak cyklickým byznysem. Že by naše ochota rovnat si zuby závisela na našich příjmech? Možná ano, asi to bude hlavně platit o ochotě rovnat je (zřejmě prémiovými) neviditelnými rovnátky. To už jsem si ale trochu zaspekuloval.
 
 
Zdroj: FT 
 
Poté, co jsme zjistili, že investice do rovnátek vynáší v delším horizontu desítky procent návratnosti, měli bychom se krátce podívat na fundament firmy. Její tržby se pohybují přesně tak, jak to mají trhy rády. Z cca 300 milionů dolarů v roce 2009 se soustavným výšlapem zvedly na více než 600 milionů dolarů v roce minulém (nebavíme se tu tedy o žádné velké společnosti). Čisté zisky se ale pohybují přesně opačným trendem a z rekordu roku 2010 klesly na úroveň 60 milionů dolarů roku 2013. I to ale stačilo na návratnost investic ve výši 22 % a návratnost vlastního jmění ve výši 23 %. Tato čísla by měla tlumit případné obavy z toho, že peníze investované přímo do firmy (jejích výrobních kapacit, atd.) budou propáleny.
 
 
 
Zdroj: FT
 
Tržby tedy kreslí trochu jiný obrázek než ziskovost, my se tím ale rozhodit nenecháme, protože víme, že klíčový je tok hotovosti. Ten se v minulém roce po předchozích třech letech stagnace na 130 milionech eur dostal až na 186 milionů dolarů. A obecně je jasné, že provozní tok hotovosti je vysoko nad investicemi do výrobních kapacit. AT je tedy firmou, která roste a dovede tak činit s tím, že její tok hotovosti po CapEx je pozitivní. Firma ale také dost investuje nad rámec CapEx a v letech 2013 a 2011 její celkové investice provozní CF převýšily. O dojné kravce tak také hovořit nemůžeme. 
 
 
Zdroj: FT
 
S tak vysokou betou se požadovaná návratnost této akcie může pohybovat kolem 13 %. Současná kapitalizace firmy dosahuje 4,37 miliard dolarů. Dejme tomu, že krátkodobě dovede AT pro akcionáře generovat 100 milionů dolarů (úroveň CF po CapEx let 2010 – 2012). Toto CF by na ospravedlnění zmíněné kapitalizace muselo dlouhodobě růst o více než 10 %. Tedy tempem, které se velmi přibližuje požadované návratnosti. Jde o valuační oblast, v které je jen nebe limitem, protože s tím, jak se očekávaný růst přibližuje požadované návratnosti, roste odhadovaná hodnota akcie exponenciálně. Pokud by ono krátkodobé CF dosahovalo standardu roku minulého, muselo by dlouhodobě růst asi o 9,5 %, což také není málo (minimálně relativně k oněm 13 %). Ale na druhou stranu, zeptejme se našeho potomka, zda by radši viditelná, či neviditelná ... ten tržní potenciál tu je.
 
AT sebou určitě nese skutečně zajímavý příběh, dosavadní čísla jsou z pohledu finančního zdraví dobrá – firma je schopna financovat svůj rozvoj, CF po CapEx je soustavně pozitivní, úročený dluh je nulový a k poslednímu čtvrtletí je 950 milionů dolarů aktiv financováno 722 miliony dolarů vlastního jmění (samozřejmě v účetních hodnotách). Jde o povídkovou akcii, kde si každý najde svůj příběh a tudíž i názor na to, jaký je poměr hodnoty a ceny akcie. Při tom si může notovat pohodovou „Já mám rovnátka, rovnátka od Hnátka, já mám rovnátka neviditelná ...“. 
 
Autor: Jiří Soustružník, www.patria.cz
Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti. 
 
 

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.