Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 07.02.2015

Jak a proč porazil Apple MicrosoftKdyž byla akcie Microsoftu v roce 1999 na rekordních hodnotách a kapitalizace této společnosti dosahovala 620 miliard dolarů, bylo směšné tvrdit, že Apple by ji kdy předhonil. Apple stál na hraně bankrotu. Microsoft se svým operačním systémem dominoval osobním počítačům, které tvořily jádro technologií. Minulý týden obě společnosti zveřejnily výsledky za předchozí čtvrtletí a stalo se to, co bylo dříve nemyslitelné. Apple dosáhl kapitalizace 683 miliard dolarů, a to je více než dvojnásobek současné kapitalizace Microsoftu.
 
Novinář Mark Stephens dělal v roce 1998 rozhovor s Billem Gatesem pro Vanity Fair. Gates tehdy tvrdil, že si nedovede představit, že by Apple byl někdy větší a ziskovější než Microsoft. O Stevu Jobsovi prohlásil: „Ví, že nemůže vyhrát.“ Po méně než dvaceti letech se tak ale stalo a způsob, jakým se to stalo, nese řadu ponaučení. Ta se týkají i společnosti Apple v případě, že se chce vyhnout osudu Microsoftu. Koneckonců, jeho úspěch se nyní odvíjí od jednoho produktu, protože iPhone v současnosti generuje asi 69 % tržeb této firmy. To samé platilo o Windows u Microsoftu. 
 
Ty nejúspěšnější firmy mají svou vizi. Má ji Microsoft i Apple. Druhá společnost byla ale radikálnější a ukazuje se, že i prozíravější. Microsoft předpovídal, že na každém pracovním stole bude počítač, což byla ve své době radikální myšlenka. Apple šel ale ještě dál, protože viděl počítač v každé kapse. Shodou okolností se tímto počítačem stal mobilní telefon. Apple tak nakonec úplně změnil hned dva trhy najednou. K tomu bylo třeba převratných inovací, které je těžké učinit jednou, ale této společnosti se to podařilo několikrát. 
 
Walter Isaacson, který dělal rozhovor s Jobsem pro jeho životopisnou knihu, říká: Steve věřil, že světu budou dominovat mobilní telefony a nemýlil se. Stejně tak věřil, že významným prvkem je krása. Jeho samotného krásné věci velmi lákaly. Podle něho musel být vysoce funkční objekt i předmětem naší touhy ho vlastnit.“ Microsoft byl také úspěšný, a to stále platí. Zápasil však s tím, jak bránit Windows a zároveň tím nepoškodit jiné oblasti možného rozvoje. Dnes by pravděpodobně lidé z této firmy souhlasili, že se příliš soustředili na obranu Windows. Jobs se naopak nebál kanibalizovat své vlastní produkty. 
 
Satya Nadella, který stojí v čele Microsoftu, se snaží změnit svou firmu a snížit její závislost na Windows. Stále ale spíše sleduje trendy, než aby je nastavoval tak, jak to činí Apple. Po koupi Nokie se například snaží nabízet svůj vlastní chytrý telefon. Není ale jasné, zda zákazník potřebuje vedle platforem Android a iOS ještě třetí možnost. Isaacson k tomu dodává, že podnikatelský model Microsoftu se dlouho zdál lepší. Nakonec se ale ukazuje, že s ním nelze vytvářet „krásné produkty“. Jobs naopak věřil, že firma musí mít pod kontrolou celý výrobní proces od začátku až do konce. Důvodem byla jeho snaha o dokonalost. Nakonec Apple dokázal, že je třeba vlastnit i hardware a ne pouhou platformu. To sebou nese rovněž schopnost nastavit vyšší ceny a držet vysoké marže. 
 
Někteří investoři se obávají, že by se Apple mohl stát obětí vlastního úspěchu. Jak bylo zmíněno, nyní závisí na jednom jediném produktu a vždy existuje riziko, že se celkové paradigma na trhu změní. K tomu se přidává výzva velkých čísel. Jestliže tržní kapitalizace činí skoro 700 miliard dolarů, jak moc může ještě narůst? Už nyní jde o zdaleka největší firmu na světě. Jiní ale tvrdí, že valuace se stále nachází nízko. PE leží na necelém třináctinásobku zisků příštího roku a cena je méně než desetkrát vyšší než tok hotovosti. To je méně než průměry celého odvětví a Apple má navíc 140 miliard dolarů hotovosti a každý rok generuje 60 miliard dolarů. Investoři se ale možná hlavně ptají, co nahradí iPhone. Jasnou odpověď dnes nikdo nezná. Je totiž téměř nemožné najít něco, co vytvoří byznys v hodnotě 140 miliard dolarů z ničeho.

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.