Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 02.12.2015

Je Rusko investiční příležitost?


 

Kupovat, když kupují všichni je zřídkakdy recept na investiční úspěch. Co takhle kupovat, když (ještě) nikdo nechce? Řeč je o vyvrheli trhů v posledním roce a půl – o Rusku. 
 
Dle prvních náznaků se ekonomika po masivním poklesu nachází u dna (ministr financí dokonce mluví o konci recese ve třetím čtvrtletí) a ačkoliv sankce nadále trvají a na summitu G20 v Turecku byly prodlouženy min. do července 2016, jejich nejhorší dopad má Rusko za sebou. Détente mezi Západem a Východem je nyní kvůli společné hrozbě ze strany ISIL v nejbližším roce, roce a půl pravděpodobné – z Ruska se podobně jako po roce září 2001 stává nepřátelský přítel, což dle mého přinese i postupné odstranění sankcí.
 
Nedávný incident na turecko-syrské hranici sice dává situaci další (nepříjemný) rozměr, na obou stranách však nejspíš převládne snaha dále situaci neeskalovat. Hospodářské vztahy (turismus + zemní plyn) výrazně zvyšují cenu plnohodnotného konfliktu a nyní i Turecko, které minimálně v letech 2012-13 chovalo k ISIL, eufemisticky řečeno, neutrální vztah, chápe, že tato organizace je hrozbou i pro něj. Kreml zase vede konflikt na dvou frontách a poslední, co potřebuje, je fronta třetí. Ano, války někdy vznikají z malicherností, dle mého však nyní převládne chladnokrevný pragmatismus. 
 
A zatřetí, objem spekulací na další pokles cen ropy je v letošním roce nejvyšší, což zavání obratem trendu, světová ekonomika navíc nenahrává dalšímu poptávkou taženému poklesu.  Případný růst cen ropy, byť zřejmě ne ke 100 dolarům za barel, bude pro Rusko plus. 
 
Ano, tahle sázka není pro bojácné; ale s přísným řízením může být rubl pro další rok nejenom kvůli úrokovým sazbám vcelku výnosnou investicí. 

Autor: martin Lobotka, analytik společnosti Conseq
 

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.