Akcieatrhy  >  
Zpět
Vytvořeno dne: 13.11.2014

NWR a jeho budoucnot. Jaká je? Je vůbec nějaká?


 

Dnes zveřejněné hospodářské výsledky těžební NWR za 3Q z hlediska samotných čísel zaostaly za očekáváním trhu. Firma meziročně snížila ztrátu na -71,2 mil. EUR (-0,09 EUR/akcii), když však trh dle přehledu Reuters očekával -52,8 mil. EUR. Příjmy 157,7 mil. EUR rovněž nedosáhly na očekávání ve výši 161,5 mil. EUR. 
 
Od počátku roku se tedy ztráta NWR rozrostla na 128 mil. EUR (3,53 mld. Kč). Jádrový zisk EBITDA z pokračujících činností ale dosáhl kladných 4,05 mil. EUR oproti negativním 49,9 mil. EUR ve srovnatelném loňském období. Negativně letos sice působí další pokles cen uhlí, resp. v té souvislosti 21 % pokles příjmů, klesly však o 16 % také náklady na těžbu (68 EUR/t) a dokonce o 26 % administrativní a prodejní náklady. V poklesu těžebních nákladů hodlá firma nadále pokračovat a dostat se ještě letos na cca 65 EUR/t (bez zahrnutí Paskova).
 
Hotovost

Nepříliš potěšitelně působí stav hotovosti ke konci 3Q ve výši jen 77,44 mil. EUR. Nutno si však uvědomit, že právě nezahrnuje dopad restrukturalizace, která byla završena až v úvodu října. V té souvislosti firma uvádí přítok 145,8 mil. EUR. Každopádně proces restrukturalizace má firmu vyjít celkově na poměrně závratných zhruba 42 mil. EUR, přičemž z toho 28 mil. EUR firma účetně vynaložila do konce 3Q. 
 
Restrukturalizací si firma výrazně vylepšila bilanci a i dle finančního ředitele M.Jelínka má do konce příštího roku být finančně soběstačná. Co bude dále je samozřejmě odvislé zejména od cen uhlí. Společnost oproti letošku žádné závratné změny v tomto ohledu neočekává, nicméně vidí vzestupný potenciál. Díky i dalším úsporám očekává do konce roku 2015 zvrat, když se NWR bude schopna sama financovat a generovat hotovostní tok a financovat budoucí růst.
 
Budoucnost

Právě dlouhodobá budoucnost NWR je pro akcionáře „alfou a omegou“. Od vedení NWR jsme z hlediska rozvoje slýchali jen vizi stát se do roku 2017 evropským lídrem v těžbě a prodeji koksovatelného uhlí. Vzhledem k cenám však výrazně útlumovým těžebním aktivitám s každoročním poklesem produkce. NWR  té souvislosti odepsalo výraznou část vytěžitelných zásob, což se odrazilo i v gigantických účetních ztrátách. Pro letošek NWR potvrdila očekávání celkové produkce 8,75-9 mil. tun, cílem pro rok 2015 je pak další pokles na 7,5-8 mil. tun.
 
V dnešní zprávě však můžeme číst prvně něco jiného. NWR „probouzí“ polské Debiensko a tedy možnou expanzi. Uvádí totiž, že zahájila strategickou revizi tohoto projektu, který obsahuje obrovské zásoby v rozsahu 556 mil. tun převážně tvrdého koksovatelného uhlí. NWR tak naznačuje, že s útlumem podnikání to nemyslela až tak vážně. Po zmiňovaných účetních odpisech by budoucnost tedy mohla přinést opačná čísla. Samozřejmě o uskutečnění tohoto směrování rozhodne jedině zotavení cen. 
 
Bližší výhled pro rok 2015 plánuje NWR zveřejnit v únoru.
 
Autor: Jiří Zendulka, www.bhs.cz
 
 

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVATNejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.